Złotych rad dotyczących tego, jak dobrze zacząć rok jest wiele. Poniżej znajdziecie te, które moim zdaniem warto wdrożyć w pierwszej kolejności. Nim się obejrzysz, nawyki zaczną przynosić korzyści, okażą się mniej czasochłonne niż sądziliście, i będziecie mogli zająć się kolejnymi.
Wyznacz finansowe cele i regularnie je monitoruj
Cele i motywacje nie są pierwszymi rzeczami, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o finansach osobistych. Raczej zaczynamy od tego, gdzie by tu można coś zaoszczędzić. W rezultacie przeglądamy listę subskrypcji VOD i dochodzimy do wniosku, że jesteśmy w stanie zaoszczędzić miesięcznie 29,99 zł. Trudno nazwać to krokiem milowym.
Nie zaczynaj od szczegółu. Zacznij od ogółu. Od tego, co właściwie chcesz osiągnąć poprzez oszczędzanie, i dlaczego jest to istotne. Może to być wakacyjny wyjazd do wymarzonego miejsca, wkład własny do mieszkania, fundusz emerytalny, który pozwoli ci po zakończeniu pracy zawodowej realizować swoje marzenia. Ważne, by cel ten był na tyle istotny, by motywował cię do podejmowania wysiłków.
Pamiętaj też, że sam fakt posiadania celu nie jest jeszcze nawykiem. Nawykiem może być regularne monitorowanie postępów w drodze do jego realizacji. W szczególności należy przy tym zwrócić uwagę na przeszkody i czynniki, które oddalają cię od celu. To właśnie tutaj znajdziesz miejsce do dalszej pracy.
Dowiedz się, czym jest ruch F.I.R.E.
Najpierw płać sobie
To bardzo prosta i dobra zasada, która jednak nie jest stosowana tak często, jak być powinna. Często uważamy, że to właśnie różnego rodzaju opłaty za rachunki mają najwyższy priorytet, ponieważ ich nieopłacenie może grozić nam konsekwencjami np. odcięciem prądu czy karnymi odsetkami.
W rzeczywistości jest to przekonanie nieco irracjonalne. Jeżeli do tej pory płaciliśmy w pierwszej kolejności rachunki, a w drugiej przelewaliśmy sobie na konto oszczędnościowe/osobny rachunek do oszczędności/Goldsaver, a teraz tę kolejność zmienimy, tak naprawdę nie wydarzy się nic. Nic, poza naszym postrzeganiem priorytetów. A to już całkiem dobry wstęp do dalszej pracy.
Sprawdź, jak Goldsaver pomaga oszczędzać
Zadbaj o edukację finansową
Edukacji nigdy zbyt wiele. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak istotną kwestię, jak finanse. Warto wyznaczyć sobie jakiś cel związany z edukacją finansową. Nie muszą to być od razu studia podyplomowe. Mogą to być książki, podcasty, albo kanały YouTube związane z finansami.
Dostępność tego typu materiałów jest dziś ogromna, i jednym problemem jest tak naprawdę czas. Warto jednak ten aspekt mieć na uwadze i swoją wiedzę rozwijać, zamiast poświęcać ten czas na rzeczy dużo mniej produktywne. Żeby to jednak miało sens i przynosiło korzyści, powinno stanowić czynność, do której wracamy regularnie i systematycznie.
Sprawdź, jak edukować finansowo dzieci
Inwestuj w zdrowie
Z wieloma trudnościami w życiu można sobie poradzić. Jednak utrata zdrowia – mówię tu chociażby o chorobach cywilizacyjnych (otyłość, cukrzyca, choroby serca czy zaburzenia psychiczne), które w coraz większym stopniu nas dotykają – wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale także ze znaczącym pogorszeniem jakości życia.
Choroba wymusi na nas zmianę stylu życia i dbanie o siebie, albo będzie się pogłębiała. Czy w takim razie nie warto zmienić stylu życia jeszcze zanim choroba się pojawi i uniknąć wielu nieprzyjemności oraz wydatków? Oczywiście, że warto! Potraktuj to jako inwestycję.
Sprawdź, ile kosztuje kondycja i ile zapłacisz za brak ruchu?
Oszczędzaj w złocie
Oszczędzać można w różnych aktywach. Więcej pisaliśmy o tym tutaj. Wybór odpowiedniego instrumentu uzależniony jest od osobistych preferencji i możliwości. Jeśli możemy, najlepiej jest wybrać kilka, by swoje oszczędności dywersyfikować.
Proponuję złoto, ponieważ posiada ono szereg zalet zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i praktycznym. Łączy w sobie cechy różnych klas aktywów i w zasadzie pod tym względem jest ono unikalne.
Oszczędzanie w złocie stało się dzięki Goldsaverowi niezwykle proste i dostępne. Jest ekstremalnie łatwym do wdrożenia nawykiem, ponieważ w Goldsaver możesz ustawić zlecenie stałe. Każdego miesiąca pewna ilość złota zostanie przez ciebie zakupiona, bez konieczności podejmowania jakiejkolwiek akcji. No… może poza odebraniem maila z fakturą i informacją, ile już posiadasz złota.
Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć ci powodzenia w sukcesywnym wdrażaniu nawyków finansowych.
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver
Promocją i edukacją w temacie złota zajmuje się od 2014 roku, kiedy to zasiliła szeregi Goldenmark. Kierowała kolejno działami sprzedaży i marketingu. Odpowiadała za rozwój oferty produktów lokacyjnych, W Goldsaverze stoi na forpoczcie jako główna ekspertka. Prywatnie miłośniczka biegów długodystansowych i górskich. Miłośniczka dobrze zorganizowanych finansów osobistych.