1. Goldsaver
 2. Knowledge Base
 3. ABC wiedzy o złocie i sklepie Goldsaver
 4. Jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego?

Jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Dlaczego złoto fizyczne a nie papierowe?
2. Jakie korzyści wynikają z fizyczności złota?
3. Jak duże jest złoto? Ile miejsca zajmuje?
4. Jakie są podatki przy zakupie i sprzedaży złota?
5. Ile trzeba mieć pieniędzy żeby kupić złoto?
6. Czy złoto trudno sprzedać? Jaka jest jego płynność?

W skrócie

 • Fizyczne złoto w postaci sztabek i monet niesie ze sobą szereg korzyści ekonomicznych
 • Jako forma lokowania oszczędności, posiada także szereg bardzo praktycznych atutów. Najważniejsze z nich to: fizyczność, duże zagęszczenie wartości, niski próg wejścia, korzyści podatkowe, a także bardzo duża płynność

Fizyczność

W przeciwieństwie do wielu instrumentów finansowych, które w dzisiejszych czasach mają postać zapisu cyfrowego, sztabka złota jest czymś, co możemy schować do kieszeni i zabrać ze sobą w dowolne miejsce na świecie. Nie potrzebujemy do tego łącza internetowego ani nawet prądu. 

Innymi fizycznymi dobrami są np. nieruchomości. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, są one nieruchome – nie da się ich przemieścić. Złoto jest zarówno fizyczne, jak i mobilne.

Dorota Sierakowska

inwestorka i analityczka, specjalizująca się w rynku surowcowym,
twórczyni Girls Money Club
dorota sierakowska

„Złoto jest coraz łatwiej dostępne, a to ma ogromne znaczenie dla większości inwestorów. Kiedyś złoto kojarzono z pewną niedostępnością, ale przede wszystkim z bogactwem, władzą, luksusem. Ale na szczęście to zaczęło się zmieniać i w tym momencie nie trzeba mieć milionów czy setek tysięcy złotych, żeby mądrze zainwestować w ten kruszec. Możemy mieć nawet kilka tysięcy złotych, kilkaset złotych, a obecnie nawet kilkadziesiąt złotych, żeby zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w złoto. To jest szalenie istotne, bo przecież większość z nas chce mądrze ulokować pieniądze, ale wiele osób dysponuje relatywnie niewielkimi oszczędnościami”

Dużo kapitału w niewielkiej postaci

Złoto jest „gęste”. Nie tylko z punktu widzenia fizyki, ale także ekonomii. Sztabka złota o wadze 1 kg kosztuje ok. 288 tys. zł (stan na dzień 30.03.2023). Jednocześnie jest ona mniejsza od typowego, współczesnego smartfona. Bez problemu zmieścimy ją w dowolnym bagażu, a nawet w kieszeni.

Jak duża jest sztabka złota?

Sztabki od 1 do 100 g zapakowane są w opakowanie typu certipack. Standardowe opakowania mają wielkość zbliżoną do karty bankomatowej lub dowodu osobistego i bez problemu mieszczą się w portfelu.

Niski próg wejścia

Złoto mieści dużo wartości w stosunkowo niewielkim przedmiocie. Na rynku dostępny jest cały szereg wielkości złotych sztabek i monet. Najmniejsze, powszechnie dostępne złote sztabki ważą 1 g i kosztują ok. 345 zł (stan na dzień 30.03.2023). Nawet jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić na zakup takiej sztabki za kwotę zaoszczędzoną w ciągu jednego miesiąca, może to zrobić w ciągu dwóch czy trzech miesięcy. 

Korzystając z Goldsavera sprawa wygląda jeszcze prościej, ponieważ umożliwia on kupowanie sztabek jednouncjowych „po kawałku”.

Dowiedz się, dlaczego sztabka o wadze 1 uncji (31,1 g)?

Podatki

Ogromnym atutem złota są także korzyści podatkowe. Złoto jest zwolnione z podatku dochodowego, o ile odsprzedaż kruszcu nastąpi po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu. Absolutnie unikalną cechą złota, jakiej nie mają żadne inne aktywa, jest również zwolnienie z podatku VAT na terenie Unii Europejskiej.

Złoto jest płynne 

Przez płynność rozumie się łatwość zbycia danego aktywa. W przypadku złota możemy mówić o bardzo dużej płynności. Złoto można bardzo łatwo nabyć, ale także równie łatwo odsprzedać. 

Poprzez płynność rozumiemy także podzielność. Mając sztabkę o wadze 100 g, bez problemu możemy zamienić ją na dwie sztabki 50-gramowe i jedną z nich sprzedać (Zobacz listę naszych salonów). Operacja taka jest praktycznie niemożliwa, chociażby w przypadku nieruchomości. 

Złoto jest międzynarodowe

W przeciwieństwie do akcji, obligacji, walut czy nieruchomości, które na stałe przypisane są do określonej lokacji, złoto nie posiada emitenta i kraju emisji. Zasadniczo nie jest przypisane do żadnego kraju, a jednocześnie jest respektowane wszędzie. 

Sztabkę złota sprzedamy równie łatwo w Polsce, jak i w każdym innym kraju. Jako nośnik wartości o historii liczącej ponad 5 tys. lat, występujący i znany w każdej kulturze, złoto wszędzie znajdzie swojego nabywcę – w każdym miejscu na świecie znajdzie się ktoś, kto będzie gotów od nas sztabkę złota odkupić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Czy można robić przelewy/zakupy dla osób trzecich np. siostry, brata, czy chrześnicy wpisując adekwatny tytuł przelewu?

  1. Cześć Macieju, rozumiem, że chodzi o sytuację, w której ktoś ma założone konto w Goldsaverze, a Ty chcesz dokonać dla niego zakupu złota w ramach prezentu urodzinowego, komunijnego etc.? Obecnie nie ma takiej możliwości. W przypadku niezgodności danych wykonującego przelew z danymi klienta zarejestrowanymi w systemie, zakup nie dojdzie do skutku. Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą stanowiły rozwiązanie tego problemu (subkonta, karty podarunkowe).

 2. Dzień dobry, mam następujące pytanie. Odsprzedałem 4,3 g złota za około 1100 zł ( mając konto około 2 miesiace). Jak wyglądają teraz kwestie podatkowe? Czy muszę zapłacić od tego podatek dochodowy czy został on automatycznie pobrany?

  1. Dzień dobry, w tej sytuacji występuje jedynie podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% od wartości transakcji, i ten podatek został uregulowany przez nas. Jeśli chodzi o podatek dochodowy – jeśli odsprzedaż złota z zyskiem następuje przed upływem 6 miesięcy od zakupu, powstaje obowiązek podatkowy, który należy uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.