1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Najpopularniejsze złote monety bulionowe

Najpopularniejsze złote monety bulionowe

Ten tekst przeczytasz w 9 min.

Podstawowym produktem w Goldsaverze jest sztabka złota o wadze 1 uncji (31,1 g). Jednak po wcześniejszym ustaleniu oraz niewielkiej dopłacie, swoją uncję można odebrać także w postaci monety. Dziś trochę więcej o najpopularniejszych monetach bulionowych.

najpopularniejsze złote monety bulionowe
najpopularniejsze złote monety bulionowe

Czym jest moneta bulionowa?

Monety bulionowe (inwestycyjne), to monety, których wartość opiera się wyłącznie o zawarty w nich kruszec. Nie posiadają one walorów kolekcjonerskich, ich nakłady nie są ograniczone, znaczenia nie ma również rocznik. Jest to po prostu inna forma złota niż klasyczna sztabka złota.

Więcej o różnicach między sztabką a monetą możesz przeczytać tutaj.

Krugerrand – pierwsza moneta bulionowa

Wybita po raz pierwszy w 1967 roku w RPA, moneta Krugerrand uchodzi za pierwszą w historii monetę bulionową. Oczywiście wcześniej również posługiwano się złotymi monetami, jednak były to monety obiegowe, używane w codziennych transakcjach. 

Emisja Krugerranda spowodowana była wyłącznie jedną intencją: miała umożliwić indywidualnym inwestorom nabywanie złota fizycznego w wygodnej i dostępnej dla nich formie. 

Maciej Samcik

twórca i redaktor naczelny „Subiektywnie o Finansach”
maciej samcik 1

„Też używam tego rozwiązania. To dobry pomysł dla osób, które chcą lokować kapitał w fizycznym złocie, ale nie chcą lub nie mogą przeznaczać jednorazowo sporych pieniędzy na zakup kruszcu”  więcej >

Cechą wyróżniającą Krugerranda na tle innych bulionówek jest stop, z którego jest on wykonany. Krugerrand zawiera jedną uncję czystego złota (31,1 g) oraz niewielką domieszkę miedzi. W związku z tym:

  • masa monety wynosi 33,93 g,
  • jej próba to 916,
  • kolor Krugerranda różni się nieco od koloru monet z czystego złota.

Domieszka miedzi zapewnia monecie większą odporność na uszkodzenia fizyczne (czyste złoto jest miękkie), dzięki czemu nawet dziś możemy spotkać starsze roczniki Krugerranda zachowane w doskonałym stanie.

Krugerrand cieszył się ogromną popularnością, zwłaszcza po 1974 roku, kiedy obywatele USA mogli posiadać złoto (zabronił tego Roosevelt w 1933 roku). Do 1980 roku stanowił on 80 proc. światowego rynku złotych monet. Z wybitych w latach 1967-2018 50 milionów uncji, aż 22 mln trafiły w latach 1974-1985 do USA.

W 1985 roku Ronald Reagan podpisał dekret, na mocy którego Krugerrandy nie mogły być przywożone do USA, co było bezpośrednio związane z polityką apartheidu w RPA. Na rynku szybko pojawiły się kolejne monety bulionowe, które zapełniły powstałą w ten sposób niszę.

Poznaj 5 mitów o inwestowaniu w złoto

Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf)

Kanadyjska odpowiedź na Krugerranda powstała już w 1979 roku. Podobnie jak RPA, Kanada posiada ogromne złoża złota, które stanowią istotną część jej gospodarki. Pomysł wprowadzenia na rynek produktu, który umożliwiłby dostęp do fizycznego złota masom spotkał się z dobrym przyjęciem. 

W przeciwieństwie do Krugerranda, Liść Klonowy wybijany był z czystego złota. W latach 1979-1982 było to złoto próby 999, zaś od listopada 1982 roku próba wynosiła już 9999. 

Royal Canadian Mint, która była emitentem monety, szczyciła się także tym, że całe złoto użyte do produkcji monet, zostało wydobyte w Kanadzie. Od 1988 roku Liść Klonowy wybijany jest także w wersji srebrnej, która również zaskarbiła sobie wielu miłośników lokowania środków w metale szlachetne.

Cechą charakterystyczną Liścia Klonowego jest innowacyjny system zabezpieczeń Bullion DNA, wprowadzony przez Royal Canadian Mint w 2014 roku. Bazuje on na technologii Signoptic i jest to swego rodzaju cyfrowy odcisk palca – każda moneta jest inna dzięki mikrograwerunkowi wykonanemu za pomocą lasera. Każda jest także sfotografowana, a jej wizerunek znajduje się w bazie Bullion DNA, co umożliwia szybką weryfikację jej autentyczności.

Amerykański Orzeł (American Eagle)

W 1985 roku, gdy zabroniono sprowadzać do USA Krugerranda, amerykańska US Mint rozpoczęła emisję własnej monety bulionowej. Amerykański Orzeł to moneta, która swoim wzornictwem nawiązuje do słynnej, złotej dwudziestodolarówki Double Eagle, bitej w latach 1907-1933. 

Autorem znajdującego się na awersie wizerunku Liberty był Augustus Saint-Gaudens (1848-1907), amerykański rzeźbiarz powszechnie uważany za ucieleśnienie ideałów amerykańskiego renesansu. 

Podobnie jak Krugerrand, Amerykański Orzeł wybijany był nie z czystego złota, a ze stopu. W tym przypadku jest to jednak 91,67 proc. złota, 3 proc. srebra oraz 5,33 proc. miedzi. Ostatecznie, podobnie jak w przypadku Krugerranda, masa monety to 33,93 g, z czego 31,1 g to czyste złoto, zaś pozostałą część to domieszka. Próba złota Amerykańskiego Orła wynosi 916.

Do roku 2020 na rewersie monety znajdował się orzeł lecący nad gniazdem z gałązką oliwną w dziobie. Od 2021 roku US Mint emituje nową wersję monety (Typ 2), na którym widoczne jest zbliżenie na głowę orła bielika amerykańskiego – jednego z symboli Stanów Zjednoczonych. Jego autorką jest Jennie Norris, projektantka Mint Artistic Infusion Program. 

Sprawdź, jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego

Australijski Kangur (Australian Kangaroo)

Australia to trzeci największy producent złota na świecie po Chinach i Rosji. To właśnie w australijskim Dunolly, w 1869 roku znaleziony został rekordowo duży samorodek złota „Welcome Stranger” (Witaj nieznajomy). Jego masa wynosiła 97,14 kg (3 123 uncje).

117 lat później mennica w Perth rozpoczęła bicie pierwszej australijskiej monety bulionowej. Początkowo na jej rewersie znajdował się właśnie wizerunek samorodka „Welcome stranger”, stąd potocznie monetę nazywano „Gold nugget” (złoty samorodek). Od 1989 roku na rewersie znajduje się bardziej rozpoznawalny i uniwersalny symbol Australii – kangur. 

Cechą charakterystyczną monety jest to, że każdego roku wizerunek zwierzęcia na rewersie jest nieco inny. Choć jest to wyłącznie zabieg estetyczny, nadaje ono monecie nieco kolekcjonerskiego charakteru – nie brakuje inwestorów, którzy wybierają Kangura zamiast innych monet tylko po to, by mieć w swoich zbiorach aktualny rocznik z nowym wizerunkiem zwierzęcia.

Kolejną cechą wyróżniającą Kangura jest to, że monety fabrycznie pakowane są w kapsel. Oznacza to, że praktycznie nie ma możliwości, by moneta wykonana z czystego, cztero dziewiątkowego złota, ulega jakimkolwiek zarysowaniom. 

Dowiedz się, skąd bierze się wartość złota

Wiedeńscy Filharmonicy (Wiener Philharmoniker)

Jedyna w tym zestawieniu moneta z nominałem wyrażonym w euro nie jest może tak popularna na świecie, jak Kanadyjski Liść czy Krugerrand, niemniej z pewnością jest jedną z popularniejszych w samej Europie. Bita od 1989 roku przez Mennicę Austriacką moneta, do 2000 roku posiadała jednak nominał w szylingach austriackich.

Charakteryzuje się ona ponadprzeciętnymi walorami estetycznymi. Zarówno awers, jak i rewers, olśniewają mnogością precyzyjnych detali, które nawiązują do słynnej wiedeńskiej filharmonii. Na awersie znajdują się organy z sali koncertowej Musikverein, w której co roku odbywają się koncerty noworoczne. Rewers zdobi kompozycja instrumentów orkiestry.

Podobnie jak Kanadyjski Liść czy Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy to moneta wybita ze złota próby 9999, a więc praktycznie najczystszego. 

Sprawdź, jak sprzedać złoto

Britannia

Jest to moneta, która do ścisłego kanonu trafiła stosunkowo niedawno, choć jej historia sięga 1987 roku. Z roku na rok Britannia zyskuje coraz większą popularność, a szczyt zainteresowania nią przypadł na moment śmierci królowej Elżbiety II. 

W I w. n.e. Rzymianie podbili Wyspy Brytyjskie i ustanowili na nich prowincję zwaną Britannią. Jej symbolem i personifikacją stała się bogini Britannia, uzbrojona w trójząb i tarczę, noszącą na głowie hełm centuriona. Wizerunek ten pojawił się na monetach już w czasach cesarza Hadriana. 

Na awersie monety do 2023 roku znajdował się wizerunek królowej Elżbiety II. Od połowy 2023 roku na monecie znajduje się król Karol III. W związku z powyższym rocznik 2023 cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Moneta z początku bita była ze złota próby 916, jednak od 2013 roku jest to już złoto 9999. W 2021 roku Royal Mint wprowadziła mikrograwerunek – fale w tle postaci Britanni oraz niewielki okrągły obszar, który działa jak hologram – w zależności od tego, pod jakim kątem patrzymy, widzimy trójząb lub kłódkę. Elementy te czynią monetę praktycznie niemożliwą do podrobienia. 

Jaką monetę wybrać?

To pytanie pada niemal tak często, jak pytanie o to, czy wybrać sztabkę czy monetę. Powyżej scharakteryzowaliśmy monety przytaczając ich najistotniejsze wyróżniki. 

Krugerrand i Amerykański Orzeł wybite są ze złota próby 916, a ich waga wynosi 33,93 g (31,1 g czystego złota). Dzięki temu są nieco bardziej odporne na zarysowania.

Kanadyjski Liść Klonowy i Britannia posiadają bardzo nowatorskie zabezpieczenia bazujące na mikrograwerunku.

Kangur i Wiedeńscy Filharmonicy to monety cieszące się niezwykłymi walorami estetycznymi. Ta ostatnia posiada również nominał w euro.

Niektórzy inwestorzy kupują jeden wybrany typ monet. Dzięki temu dysponują większą ilością egzemplarzy, które mogą między sobą porównywać. Znają wszystkie ich cechy charakterystyczne. Inni z kolei pragną posiadać w swoich zbiorach każdą monetę z “Wielkiej szóstki”.

Wybór monety jest zatem kwestią bardzo indywidualną. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.