1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Jak rozpoznać fałszywą monetę?

Jak rozpoznać fałszywą monetę?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Fałszerstwo to proceder tak stary jak pieniądze. Nic dziwnego, że i dziś zdarza się, że ktoś pragnie wzbogacić się kosztem innych. Czy jednak jest to łatwe? I czy posiadamy jakieś narzędzia, które pozwolą nam się przed tym uchronić?

jak rozpoznać fałszywą monetę?
jak rozpoznać fałszywą monetę?

Falsyfikaty są dość dużą rzadkością. Dobrze zrobione falsyfikaty chętnie skupowane są przez dostawców złota w celach szkoleniowych.

Właściwości złota

Naszym sprzymierzeńcem są unikalne właściwości złota. Weryfikacja autentyczności sztabki czy monety ułatwiona jest dzięki cechom fizycznym kruszcu, przede wszystkim gęstości oraz magnetyczności.

Złoto jest metalem o dużej gęstości, a więc jest ciężkie. Jest także diamagnetykiem, a więc delikatnie odpycha magnes. Jedynym metalem o masie zbliżonej do złota jest wolfram, który jednak jest paramagnetykiem, a więc przyciąga magnes.

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Z Goldsaverem kupujesz fizyczne złoto w formie sztabek, a nie jakieś opcje na złoto czy inne papiery wartościowe oparte o złoto, którego tak naprawdę wcale wtedy nie posiadasz. W dobie niepewności na rynku, warto mieć coś co faktycznie posiadamy pod ręką”

Waga monety jest wartością stałą – w większości przypadków jest to 31,1 g, Krugerrand i Amerykański Orzeł – 33,93 g. Jeśli jednak sprawdzimy na stronie producenta takie parametry jak średnica czy grubość, możemy zauważyć, że często podawane są wartości maksymalne. Wynika to bezpośrednio z procesu produkcji. Przed wybiciem monety w prasie, jest ona idealnym krążkiem trzymającym wszystkie parametry. Po wybiciu awersu i rewersu te wartości mogą się nieco różnić, jednak zawsze zachowana zostanie objętość i masa.

Zobacz także: Sztabka czy moneta?

Rodzaje fałszerstw

Spotykane na rynku fałszywki wykonane są metodami, które mogą zmylić jedynie niewprawnego nabywcę. I taki przeważnie jest cel – sprzedaż bezpośrednia, najczęściej poza oficjalnym obiegiem (różnego rodzaju okazje). Do dystrybutorów trafiają nie bezpośrednio od osób, które mają świadomość z czym przychodzą, ale właśnie od klientów, którzy dali się oszukać, o czym dowiadują się w momencie, gdy próbują sprzedać monetę w skupie. 

Najczęściej są to monety wykonane z innych metali lub stopów, pokrytych cieniutką warstwą złota. Nie zgadzają się w nich parametry – o ile masa jest właściwa, o tyle średnica lub grubość wykraczają poza prawidłowy zakres. Najczęściej nie zgadza się też oddziaływanie na magnes.

Osobną kategorią oszustwa są tzw. belgijki. Jest to stara metoda fałszerska z czasów, gdy złote monety były w obiegu i jej celem było nie tyle fałszowanie kruszcu, co samego pieniądza. A więc możemy spotkać złotą 20-dolarówkę, która wykonana jest z prawdziwego złota (lub ze złota o nieco niższej próbie), ale nie została wybita przez mennicę, tylko odlana przez fałszerza. Nawet jeśli wartość kruszcu się zgadza, moneta taka z punktu widzenia prawa jest falsyfikatem i powinna zostać wycofana z obiegu.

Metodą fałszerstwa pozwalającą zachować zgodność parametrów, jest włożenie do wywierconego w sztabce czy monecie kanału pręta wolframowego, a następnie zalaniu tak powstałego otworu i zamaskowanie go. Jest to proceder trudny i pracochłonny, a przy tym łatwy do zweryfikowania za pomocą wagi magnetycznej (o czym za chwilę).

Ocena wizualna

Monetę warto dokładnie obejrzeć, zwracając szczególną uwagę na detale, które w niektórych przypadkach są naprawdę bardzo misterne i praktycznie niemożliwe do podrobienia. 

Warto monetę wizualnie porównać z dobrej jakości zdjęciem oryginalnej monety z tego samego rocznika (lub z drugą monetą) – choć większość monet bulionowych co roku wygląda tak samo, niektórzy producenci wprowadzają pewne zmiany. 

Warto także zaznajomić się z wyglądem najpopularniejszych monet: Krugerranda, Kanadyjskiego Liścia, Australijskiego Kangura, Amerykańskiego Orła, Wiedeńskich Filharmoników oraz Britanni. Część z tych monet posiada charakterystyczne mikrograwerunki, będące praktycznie nie do podrobienia. Falsyfikat może ich nie mieć, lub mieć w wersji uproszczonej.

Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze złote monety bulionowe

Często radzi się także zwrócić uwagę na kolor. Jednak tutaj należy zachować pewną ostrożność. Krugerrandy, które posiadają pewną domieszkę miedzi i mają bardzo charakterystyczny kolor, kryją w sobie jeszcze jedną ciekawostkę – kolory poszczególnych monet mogą się między sobą nieznacznie różnić. 

Podstawowe pomiary lub linijka Fischa

Jest to metoda, która bazuje na gęstości złota i na założeniu, że jeżeli krążek wykonany jest ze złota, a jego masa wynosi 31,1 g (uncja trojańska), to średnica oraz grubość monety powinny mieć określone wartości. Najlepiej sprawdzić je na stronie producenta, gdzie przeważnie podawane są wartości maksymalne.

Taki pomiar można wykonać za pomocą suwmiarki i wagi lub tzw. linijki Fischa. Jest to plastikowy przyrząd posiadający wgłębienia o różnej średnicy, odpowiadające popularnym monetom. Bada zgodność grubości i średnicy oraz wagi. Choć jest to przyrząd prosty i poręczny, badania nim nie są wystarczające do stwierdzenia z całą pewnością, czy moneta jest prawdziwa czy nie. 

Na rynku pojawiały się podróbki samych linijek Fischa, które niezbyt precyzyjnie mierzyły monety. W efekcie przyrząd ten nie cieszy się dużym uznaniem wśród nabywców monet i nie powinien być traktowany jako wyłączna metoda weryfikacji.

Zobacz też: Bezpieczeństwo w Goldsaver

Test akustyczny

Choć na pierwszy rzut oka metoda ta wydaje się dość osobliwa, okazuje się, że jest dość skuteczna. Do wykonania testu potrzebujemy smartfona z aplikacją do testowania monet oraz twardego przedmiotu (np. ołówka), którym uderzymy w monetę położoną na czubku palca. 

W aplikacji należy wybrać, jaką monetę testujemy – częstotliwości wydawane przez każdą będą się trochę różniły z uwagi na rodzaj metalu (złoto, srebro), grubość czy średnicę.

Aplikacja z dużym prawdopodobieństwem jest w stanie potwierdzić nam autentyczność monety, choć – podobnie, jak w przypadku linijki Fischa – nie powinna to być metoda stosowana jako jedyna. Z łatwością wykryje ona nieprawidłowości związane z umieszczeniem w monecie wolframu – dźwięk będzie niezgodny z wzorcowym.

Czytaj także: Złoto z kolejnym ATH. Czy warto sprzedać teraz?

Waga magnetyczna

Jedną z najpewniejszych metod weryfikacji złota jest waga magnetyczna. Jest to sprzęt specjalistyczny i dość kosztowny (ok. 4 tys. zł), jednak można z takiej wagi skorzystać nieodpłatnie w każdym salonie Goldenmark. 

Weryfikacja złota
metody weryfikacji złota

Waga magnetyczna mierzy siłę, z jaką „ważony” przedmiot przyciąga lub odpycha magnes. O ile da się oszukać wagę tradycyjną poprzez uzupełnienie sztabki czy monety wolframem, wagi magnetycznej w taki sposób już nie oszukamy. 

Dowiedz się, dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie

Spektrometr rentgenowski

Spektrometr to bardzo zaawansowana metoda, która z dużą dokładnością pozwala zbadać przedmiot, analizując jego skład. Choć jest to metoda bardzo precyzyjna, nie jest pozbawiona wad. Najpoważniejszą z nich jest to, że spektrometr bada przede wszystkim powierzchnię przedmiotu, a więc niekoniecznie będzie w stanie wykryć ukryty w sztabce czy monecie wolfram.

Podsumowanie

O ile oszustwa na tym rynku się zdarzają, o tyle są one dość łatwe do ujawnienia, o ile tylko dysponuje się pewną wiedzą i narzędziami. Dlatego oszuści starają się swoje fałszywe produkty wprowadzać na rynek z dala od oficjalnego obiegu. 

Jeśli już ktoś przychodzi do dystrybutora z zamiarem sprzedania podrobionego produktu, najczęściej sam jest ofiarą oszustwa i dowiaduje się o tym w momencie weryfikacji.

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem uchronienia się przed oszustwem jest zakup metali od zaufanego partnera i trzymanie się z dala od różnego rodzaju okazji – czy to w internecie, czy offline. 

Jeśli sami chcemy zweryfikować posiadane przez siebie produkty, najlepiej zastosować kilka metod np. mierzenie, ważenie i test dźwięku. Przy samodzielnej weryfikacji nie należy opierać się wyłącznie na jednej metodzie. Zawsze można także przyjść z produktem do jednego z salonów Goldenmark i bezpłatnie zweryfikować produkt przy pomocą chociażby wagi magnetycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.