Sportowe wyzwania na wiosnę

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Zdrowie jest jednym z niedocenianych elementów kondycji finansowej, bo z finansami łączy się w sposób nieoczywisty. Utrata zdrowia może dosłownie zrujnować nasz portfel, a jednocześnie dbanie o zdrowe odżywianie i regularny ruch może przyczynić się do pewnych oszczędności krótko i długoterminowych.

sportowe wyzwania na wiosnę
sportowe wyzwania na wiosnę

Zgodnie z ubiegłorocznym raportem WHO/OECD, Polacy są jednym z najmniej aktywnych fizycznie narodów w Europie – aż 65 proc. biorących udział w badaniu rodaków stwierdziło, że w ogóle nie uprawia aktywności fizycznej. Mniej ruszają się tylko Grecy – 68 proc. oraz Portugalczycy – 73 proc badanych. Z kolei najbardziej aktywnymi są mieszkańcy Danii (20 proc. osób nie ćwiczy), Szwedzi (12 proc.) oraz Finowie (8 proc.).

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Z Goldsaverem kupujesz fizyczne złoto w formie sztabek, a nie jakieś opcje na złoto czy inne papiery wartościowe oparte o złoto, którego tak naprawdę wcale wtedy nie posiadasz. W dobie niepewności na rynku, warto mieć coś co faktycznie posiadamy pod ręką”

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? W głównej mierze jest to brak czasu – taką wymówkę wskazuje aż 41 proc. badanych. Dla 25 proc. respondentów problemem jest też brak motywacji oraz brak zainteresowania aktywnością fizyczną. Co do ruchu motywuje? Względy zdrowotne – 54 proc., lepsza sprawność fizyczna – 43 proc., oraz fakt, że ćwiczenia relaksują – 39 proc.

Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób brak czasu i motywacji zamienić na zdrowie, lepszą sprawność oraz większy poziom zrelaksowania. Bo na dłuższą metę zwróci się to wielokrotnie. Przypomnijcie sobie tylko rozmowy starszych pań w aptece – wszystko boli, wszystko drogie, a jedyną rozrywką jest rozmowa w aptece.

A teraz garść wiosennych inspiracji.

Sprawdź także, jak namówić drugą połówkę do aktywności fizycznej

Bieganie

Nasz zespół właśnie przygotowuje się do startu w Nocnym Półmaratonie we Wrocławiu. Jeśli biegasz, ale nieregularnie, wiosna to świetny moment, aby wdrożyć plan treningowy. Można w tym celu poprosić o konsultacje trenera albo skorzystać z gotowych planów. Jeśli zdecydujesz się na gotowy plan, zwróć uwagę, czy jest on dopasowany do Twojego poziomu.

Jeśli nie biegasz, a chcesz zacząć? Wiosna to również idealny moment dla Ciebie! Dzień jest coraz dłuższy, a temperatury nie są jeszcze tak mordercze, jak latem.

Pamiętaj, że nie warto przesadzać, bo wiąże się to z ryzykiem kontuzji, które będą bolesne, czasem kosztowne, a czasem także zniechęcające do dalszej aktywności. Pamiętajmy, że chodzi o rekreację i zdrowie.

Czy jednak nie warto w ogóle stawiać sobie ambitnych celów w stylu: półmaraton czy maraton? Jeśli lubisz wyzwania i pokonywanie własnych słabości, to na pewno. Cel jest doskonałą motywacją do regularnych treningów. Nic tak nie motywuje, jak wpisana do kalendarza, nieubłagalnie zbliżająca się data.

Poznaj 5 nawyków finansowych, które zmienią Twoje życie

10 tysięcy kroków każdego dnia

Teoria o 10 tysiącach kroków każdego dnia powstała w Japonii jako element kampanii marketingowej producenta krokomierzy, i przez pewien czas nie było w tym temacie żadnych rzetelnych badań.

W 2022 roku zespół dr Amandy Paluch z University of Massachusetts obalił mit 10 tys. kroków. Głównym argumentem było to, że liczba 10000 została wybrana arbitralnie przez marketerów firmy, a liczba wykonywanych codziennie kroków niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia jest kwestią indywidualną, uzależnioną od wielu czynników, jak waga, wiek, kondycja fizyczna czy miejsce zamieszkania – inaczej robi się 10 tys. kroków w Zakopanem, inaczej w Kołobrzegu.

sportowe wyzwania na wiosnę
sportowe wyzwania na wiosnę

Ale tu następuje kolejny zwrot akcji. W styczniu tego roku na łamach British Journal of Sport Medicine ukazało się badanie Matthew Ahmadiego z University of Sidney. Mówi ono, że wykonywanie 9-10 tys. kroków dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci oraz chorób układu krążenia. Badanie bazuje na 7-letniej obserwacji 72 tys. osób o średniej wieku 61 lat, które korzystały z krokomierza. Szach mat!

Jak zacząć? Na początek wystarczy smartfon, który dziś ma już chyba każdy, i aplikacja do mierzenia kroków lub opaska fitness. Warto sprawdzić, ile kroków robimy w trakcie swojego zwyczajnego dnia, a następnie zastanowić się, jak tę wartość zwiększyć. Najprostsze metody to:

  • wybór schodów zamiast windy,
  • parkowanie samochodu dalej od pracy lub wysiadanie z komunikacji miejskiej na wcześniejszym przystanku,
  • rezygnacja z jednego i drugiego.

Na przestrzeni lat bardzo zaszkodziła nam technologia. Dziś zamiast iść do biura obok możemy wysłać maila lub napisać wiadomość na komunikatorze. Postarajmy się mieć to na uwadze i wybrać też czasem bardziej tradycyjne środki komunikacji.

Chodzenie ma też taką zaletę, że można je bardzo łatwo skalować. Chcesz więcej kroków? Nic prostszego! Zaplanuj spacer. Zaopatrz się w audiobooka, ulubiony podcast lub dobrą playlistę z muzyką, butelkę wody czy termokubek z kawą i ruszaj!

Zobacz także: Finanse kobiet. Ekspertki radzą, jak zadbać o własny portfel i zapanować nad budżetem

Rower

Wiosna to najlepszy moment, aby dojazd do pracy samochodem lub autobusem zamienić na dojazd rowerem. Co ciekawe, wg badań GUS, rower to najchętniej wybierana przez Polaków forma aktywności fizycznej (jazdę na rowerze deklaruje nawet 60 proc. z nas).

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zaawansowani czy początkujący, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Warto zaopatrzyć się w dobry kask i – co najważniejsze – używać go. Prawidłowe oświetlenie oraz dzwonek również się przydadzą. Przed sezonem zadbaj o serwis i stan techniczny. Jeśli nie robisz tego sama/sam, skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać.

sportowe wyzwania na wiosnę
sportowe wyzwania na wiosnę

Poza tym, zwróci Ci się to bardzo szybko w czasie na dojazd czy na znalezienie miejsca do parkowania oraz w nienawistnych spojrzeniach kierowców stojących w korkach. W mieście rower pozwala zaoszczędzić czas, a także pieniądze, które wydalibyśmy na paliwo czy na parkowanie.

Jeśli jeżdżenie po mieście nie jest dla Ciebie, wypróbuj single tracki. Takich przygotowanych i dobrze oznaczonych tras jest w Polsce coraz więcej. W internecie bez problemu znajdziesz mapki i opisy tras w swojej okolicy. Zwróć tylko uwagę na poziom trudności.

Dowiedz się, jak Goldsaver pomaga oszczędzać

Cross-fit i oparte na podobnym koncepcie treningi grupowe

Nie chodzisz na siłownię, bo to nudne? Nie wiesz, jak ułożyć trening? Tracisz impet pomiędzy seriami i w końcu snujesz się smętnie pomiędzy sprzętami? Wiele osób ma takie problemy, niemniej trening siłowy ma wiele zalet i warto włączyć go do swojego planu.

Trener personalny to rozwiązanie dobre, ale nieco bardziej kosztowne. Jeśli Twoim priorytetem jest regularne uprawianie aktywności fizycznej, dobrym rozwiązaniem mogą być np. zorganizowane treningi w formacie WOD (Workout of the day) lub treningi grupowe z wykorzystaniem ciężarów. Nie bój się spróbować. Dopytaj o rodzaje zajęć odpowiednie dla Twoich możliwości.

sportowe wyzwania na wiosnę
sportowe wyzwania na wiosnę

Zalet takiej formy aktywności jest cała masa, począwszy od tego, że trening jest ułożony, ciężar i ćwiczenia można skalować i dopasowywać do swoich możliwości, w razie niejasności zawsze nad grupą czuwa trener, który udzieli wskazówek i odpowie na pytania o poprawną technikę.

W fitness clubach roi się od innych zajęć grupowych, najczęściej organizowanych w salach fitness – od pilatesu, przez treningi taneczne jak Zumba, wzmacniające, z wykorzystaniem lekkich ciężarków, skoncentrowane na konkretnych partiach (np. brzuch, pośladki) czy zajęcia profilaktyczne, prozdrowotne np. ukierunkowane na zdrowy kręgosłup.

Jeśli jesteś osobą mało aktywną, wykorzystaj wiosnę, by zacząć zażywać więcej ruchu, zgodnie ze swoimi możliwościami. Jeśli uprawiasz już jakąś aktywność, ale w niewielkim zakresie i nie czujesz do niej zapału, może to dobry moment, by wypróbować coś nowego? Kluczem do regularnej aktywności jest znalezienie tej, która sprawia nam najwięcej frajdy.

Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.