1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. 5 nawyków finansowych, które zmienią twoje życie

5 nawyków finansowych, które zmienią twoje życie

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Uporządkowanie swoich finansów często wydaje się być czymś niezwykle skomplikowanym i trudnym. Dziś prezentujemy pięć nawyków, które warto zacząć wprowadzać do swojego życia, by względnie niskim nakładem pracy zacząć dostrzegać efekty. 

Kalkulator, pieniądze, opłaty

Płać najpierw sobie

O tym nawyku wspominaliśmy już niejednokrotnie i na pewno wracać do niego będziemy jeszcze wiele razy. Płać najpierw sobie to nawyk bajecznie prosty, który może być prawdziwym game-changerem dla tych, którzy go nie stosują.

Każde pieniądze da się wydać. Ludzie, którzy zarabiają więcej, są w stanie wydawać nawet więcej niż zarabiają, gdyż czują się bezpieczniej. Nie ma pieniędzy, których nie dałoby się wydać. Dlatego kluczem do tego, by zaoszczędzić jakąkolwiek kwotę, jest WYCIĄGNIĘCIE jej z portfela, jeszcze zanim zaczniemy wydawać, a następnie gospodarowanie pozostałą kwotą. 

Maciej Samcik

twórca i redaktor naczelny „Subiektywnie o Finansach”
maciej samcik 1

„Na szczęście w Polsce jest możliwość kupowania złota w kawałkach, z odbiorem wtedy, gdy uzbieramy co najmniej uncję. Przetestowałem tę możliwość w sklepie Goldsaver.pl: uzbierałem, odebrałem (przysyłają sztabkę kurierem UPS, a jak ktoś chce – to do paczkomatu), mogę polecić” czytaj więcej >

Trick ten najłatwiej wprowadzić w życie w momencie, gdy dostajesz podwyżkę. Różnicę pomiędzy nową a starą pensją przeznaczasz na oszczędności, żeby nie przyzwyczaić się do większej kwoty do dyspozycji. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na realne generowanie oszczędności.

Dowiedz się także, jak zwiększyć swoje dochody

Oszczędzaj

„Ten kto chce, znajdzie sposób. Ten, kto nie chce, znajdzie powód”. To stare porzekadło (zapewne chińskie), stanowi świetną ilustrację do tego, jak ludzie reagują na hasło „oszczędzaj”. Zawsze coś stoi na przeszkodzie. A to niskie dochody, a to wysokie wydatki, a to zbliżające się wakacje, a to święta.

Częstą wymówką jest także przeświadczenie, że oszczędzanie małych kwot nie ma sensu, bo jeśli oszczędzamy 50 zł miesięcznie, to będziemy oszczędzali sto lat zanim na coś oszczędzimy. 

Prawda jest taka, że oszczędzanie jakiejkolwiek kwoty pozwala nam wyrobić nawyk, zaś sama kwota z czasem może się zmieniać. Oczywiście lepiej oszczędzać 100 zł zamiast 50, ale lepiej też oszczędzać 50 zł zamiast 0 zł.

Pamiętaj też o tym, że zaoszczędziłeś coś dopiero wtedy, gdy konkretna kwota trafiła do skarbonki, na lokatę/konto oszczędnościowe etc.

Sprawdź, jak zarządzać finansami w związku

Prześpij się z wydatkiem

Nie każdy spontaniczny pomysł na nowy zakup musi być trafiony. Czasem lepiej dać sobie trochę czasu na zastanowienie się, przeanalizowanie sytuacji. Niekoniecznie musi to oznaczać, że ten czas na refleksję zaowocuje rezygnacją z zakupu. Może dojdziemy do wniosku, że potrzebujemy kupić tę rzecz, ale lepszą i droższą, aby lepiej i dłużej nam służyła. Spontaniczny zakup może być nie tylko zbędny, ale i nietrafiony – może nie spełniać naszych oczekiwań.

Dowiedz się, jak ograniczyć zakupy impulsywne

Trzymaj część oszczędności w bezpiecznych aktywach

Form lokowania pieniędzy jest wiele i posiadają one zróżnicowaną charakterystykę. Złota zasada wielu inwestorów brzmi, by nie trzymać wszystkich jaj w jednym koszyku. Dywersyfikacja, a więc dzielenie inwestycji czy majątku na mniejsze części ulokowane w różnego rodzaju aktywach, to strategia, która pozwala minimalizować straty w przypadku zawirowań czy niepewności.

Do takich bezpiecznych przystani zalicza się złoto czy obligacje skarbowe, ale względnie bezpieczna może być też lokata bankowa, o ile jej oprocentowanie jest wyższe niż stopa inflacji, co nie zawsze jest sprawą oczywistą. 

Dobrze też pamiętać o tym, że jeśli posiadamy poduszkę finansową i naruszymy ją z jakiegoś powodu, warto postarać się ją jak najszybciej odbudować. W przeciwnym razie przy kolejnej sytuacji, w której będziemy potrzebowali naruszyć poduszkę może się okazać, że albo stopniała ona do zera, albo w ogóle nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie kosztów sytuacji awaryjnej.

Sprawdź, w co inwestować bezpiecznie i długoterminowo

Regularne podsumowania i kalibracja

Wracanie do swoich finansów i wprowadzanie drobnych poprawek to rzecz dość oczywista, niemniej jednak wiele osób poprzestaje na jednym, dwóch, trzech miesiącach. Tymczasem to właśnie te okresowe przeglądy finansów mogą stanowić potężne narzędzie ułatwiające podejmowanie decyzji na przyszłość oraz wyciąganie wniosków z decyzji podjętych w przeszłości. 

Dowiedz się, jak Goldsaver pomaga oszczędzać

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.