Jak sprzedać złoto?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Jak sprzedać złoto?
2. Gdzie można sprzedać złoto?
3. Jak przebiega transakcja odsprzedaży złota?
4. Jak jest wyceniane złoto przy sprzedaży?

W skrócie

  • Zaletą złota fizycznego w postaci sztabek i monet jest jego duża płynność. Zakupiony kruszec z łatwością odsprzedamy na całym świecie. 
  • Odsprzedaż jest taką samą prostą transakcją jak zakup. Przy wyborze firmy, której sprzedamy złoto warto kierować się podobnymi kryteriami jak w momencie zakupu. Rzetelną weryfikację i wycenę królewskiego metalu zapewni profesjonalny dystrybutor – sklep czy salon, który specjalizuje się w handlu kruszcem.
  • Cena skupu podobnie jak cena sprzedaży bazuje na aktualnej giełdowej cenie SPOT. 
  • Sztabki producentów z akredytacją LBMA np. C-Hafner czy Rand Refinery zostaną u profesjonalnego dystrybutora złota (jak sieć salonów Goldenmark) zweryfikowane metodą nieinwazyjną i kupione od ręki.

Gdzie można sprzedać złoto?

Pierwszym wyborem jest dystrybutor złota, od którego kupiliśmy sztabki czy monety. Standardem na rynku metali szlachetnych jest oferowanie klientom zarówno sprzedaży, jak i skupu złota lokacyjnego. 

Jeżeli Twoje złoto pochodzi z innego źródła lub nie znasz sklepu, w którym je kupiono, nadal dobrym pomysłem będzie udanie się do punktu dystrybutora, specjalizującego się w sprzedaży kruszcu w postaci sztab i monet. Z dużym prawdopodobieństwem każdy z tych sklepów, tak jak sieć salonów Goldenmark, prowadzi również skup, czyli kupi od Ciebie złoto. Profesjonalny dystrybutor będzie w stanie rzetelnie zweryfikować i wycenić produkt.

Maciej Samcik

twórca i redaktor naczelny „Subiektywnie o Finansach”
maciej samcik 1

„Też używam tego rozwiązania. To dobry pomysł dla osób, które chcą lokować kapitał w fizycznym złocie, ale nie chcą lub nie mogą przeznaczać jednorazowo sporych pieniędzy na zakup kruszcu”  więcej >

Złoto zazwyczaj możemy sprzedać także w lombardzie czy u niektórych jubilerów. Jednak nie wszystkie takie punkty szkolą pracowników z weryfikacji i wyceny złota lokacyjnego. Może się zatem okazać, że nie otrzymamy właściwej ceny. Właściwej, czyli adekwatnej dla produktu lokacyjnego jak sztabka czy moneta, a nie biżuteria lub inne wyroby ze złota. 

Dla sprzedawcy takiego jak Goldenmark sztabka w certipacku to gotowy produkt, który prawdopodobnie wróci do obiegu. A dla jubilera czyste złoto to surowiec, może zatem wycenić sztabkę inaczej lub np. przeciąć ją albo przewiercić w trakcie weryfikacji. Ekspert w sklepie, który sprzedaje sztabki lub monety sprawdzi ich autentyczność metodami nieinwazyjnymi, czyli nie zniszczy produktu (co zmniejszyłoby jego wartość).

Dowiedz się, jak zweryfikować autentyczność złota

Jakiej spodziewać się ceny?

Dużą zaletą złota fizycznego jest przejrzystość ceny. Ceny sztabek i monet opierają się na wycenach giełdowych. Żeby dowiedzieć się, z czego wynika aktualny kurs złota przeczytaj, co wpływa na cenę złota. Cena złota w skupie ustalana jest w taki sam sposób, w jaki ustalana jest cena w sprzedaży. Oparta jest na giełdowych notowaniach złota np. na nowojorskiej giełdzie towarowej Comex. Jest to tzw. cena SPOT i aktualizowana jest na żywo, najczęściej w 15-minutowym cyklu. 

Cena SPOT jest powszechnie dostępna np. tutaj.

Gdy sprawdzisz cenę zakupu sztabki zauważysz, że jest ona wyższa niż cena SPOT. Wynika to z kosztów opakowania, transportu, ubezpieczenia, kosztów hurtownika i dystrybutora. Zazwyczaj końcowa cena dla klienta indywidualnego jest kilka procent wyższa niż cena giełdowa.

Dowiedz się, co składa się na cenę sztabki złota.

Cena skupu natomiast będzie minimalnie niższa od ceny SPOT. W tym wypadku kosztów wprowadzenia produktu ponownie do sprzedaży jest mniej, więc i różnica procentowa będzie zauważalnie mniejsza niż przy zakupie.
Jeżeli sprzedajemy produkt uszkodzony np. sztabkę z uszkodzony certipackiem lub z wyraźnym ubytkiem – po prostu taką, której ponowna sprzedaż jest niemożliwa, produkt zostanie wyceniony jako tzw. II stan zachowania. Co to znaczy? Złoto nadal ma swoją wartość, ale za produkt otrzymasz ok. 2,5% niższą kwotę, ponieważ nie nadaje się do wprowadzenia do sprzedaży, a to oznacza konieczność poniesienia kosztów przetopienia złota. Podobną wycenę otrzymają sztabki producentów bez akredytacji LBMA.

Dowiedz się więcej o LBMA.

Jak wygląda proces odsprzedaży?

Zakup złota fizycznego w postaci sztabek i monet jest prosty i dostępny dla każdego. Skup jako odwrotność tej transakcji przebiega w podobny sposób.

Gdy udasz się sklepu dystrybutora metali szlachetnych, Twoje sztabki i monety zostaną poddane weryfikacji metodami nieinwazyjnymi – bez uszkodzenia produktu. Jeżeli chcesz sprzedać sztabkę producenta z akredytacją LBMA lub jedną z topowych monet bulionowych, weryfikacja i wycena mogą być przeprowadzona na miejscu i od ręki.

Jeżeli chcesz sprzedać produkt rzadki, kolekcjonerski lub tzw. monety starego bicia, o zawartości złota nie mniejszej niż 90%, starsze niż te z lat lat 60.-70. może się okazać, że potrzebna jest weryfikacja w laboratorium. Na wycenę w laboratorium poczekasz kilka dni roboczych. Ty decydujesz, czy jest dla Ciebie atrakcyjna, czy chcesz jednak odebrać produkty. 

Produkty, które można zweryfikować i wycenić od ręki to sztabki producentów z akredytacją, jak m.in. C-Hafner, Rand Refinerty, Valcambi oraz monety bulionowe: Krugerrand, Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy, Britannia, Liść Klonowy, Amerykański Orzeł i inne popularne.

Rozliczenie może nastąpić na miejscu gotówką lub – jeśli wolisz – przelewem. Gdy jednorazowa wartość transakcji przekroczy wartość gotówki, która może być dostępna ze względów bezpieczeństwa w stacjonarnym salonie, płatność będzie zrealizowana przelewem.

Jak się przygotować do transakcji?

Skup złota to transakcja równie prosta jak zakup. Przygotowanie do niej po stronie klienta nie jest skomplikowane. Jeżeli masz certyfikaty produktów np. od sprzedawcy – możesz je przygotować.

Możesz też sprawdzić aktualną cenę SPOT, żeby orientować się w wycenie. Pamiętaj jednak, że cena jest aktualizowana na bieżąco (co 15 minut).

Jeżeli chcesz się wstępnie zorientować, jaka jest oferta skupu za konkretny produkt, możesz sprawdzić ceny na stronie skupzlota24.pl. Jednak ostateczna wycena i oferta nastąpi dopiero po zweryfikowaniu produktu. Otrzymasz konkretną propozycję. Jeżeli jednak po przeprowadzeniu procesu weryfikacji i wyceny nie zdecydujesz się na transakcję, zazwyczaj nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. W salonach sieci Goldenmark usługa weryfikacji i wyceny złota jest bezpłatna.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.