Sztabka czy moneta?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Czym różni się sztabka od monety?
2. Jakie cechy charakteryzują sztabki, a jakie monety?
3. Która forma złota fizycznego jest lepsza?

W skrócie

  • Podstawowym produktem w Goldsaverze jest 1 uncja złota (31,1 g) pod postacią sztabki. Istnieje jednak możliwość zamiany jej na monetę o tej samej wadze, za drobną dopłatą.
  • Istnieje możliwość zamiany sztabki na jedną z popularnych monet bulionowych.

sztabka czy moneta?

Dlaczego złota sztabka?

Złote sztabki dostępne są w sprzedaży detalicznej w bardzo szerokim spektrum wag: od 1 grama do 1 kilograma. W Goldsaverze oferujemy sztabki o wadze 1 uncji (31,1 g), ponieważ jest to najpopularniejsza i najbardziej praktyczna waga złotej sztabki.

Również cena 1 grama złota w sztabce uncjowej jest nieco korzystniejsza niż w sztabce chociażby 1-gramowej. Wynika to z faktu, że koszty produkcji sztabek w każdym rozmiarze są do siebie zbliżone.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego uncja

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Dużym atutem Goldsavera jest automatyzacja oszczędzania możliwa dzięki ustawieniu w banku zlecenia stałego. Nie muszę pamiętać o tym, by dokonywać kolejnych zakupów, wszystko dzieje się z automatu. I nim się obejrzę, będę mógł odebrać swoją sztabkę”

Obecnie większość sztabek pakowanych jest w certipacki, które łączą w sobie funkcję opakowania ochronnego oraz certyfikatu. Posiadają specjalne zabezpieczenia, dzięki którym jesteśmy w stanie stwierdzić, że certipack nie był otwierany po tym, jak został zamknięty przez producenta. Jest to jedna z najlepszych form zabezpieczeń przed ewentualnym fałszerstwem. 

Sztabki posiadają również numer seryjny, który znajduje się na certipacku oraz na osobnym certyfikacie wydawanym przez sprzedawcę (w przypadku Goldsavera jest to certyfikat wydawany przez Goldenmark).

Sztabki są minimalnie tańsze w produkcji od monet z uwagi na dużo prostszy kształt i wzór. Przekłada się to na ich ostateczną cenę.

Dlaczego monety?

Monety bulionowe (inwestycyjne) są nieco droższe od sztabek. Wynika to z faktu, iż proces produkcji monety jest bardziej złożony i kosztowny – skomplikowane wzory na monecie wymagają użycia bardziej zaawansowanych technologii, szczególnie różnego rodzaju mikrograwerunki, których pełen kunszt docenić można posługując się lupą z dużym zbliżeniem.

Kunsztowne wzornictwo wpływa na walory estetyczne produktu, ale także na poziom jego bezpieczeństwa – sztabki chronione są przez certipack, moneta przez złożony, bardzo precyzyjny wzór, którego nie da się podrobić bez specjalistycznego sprzętu.

W odróżnieniu od sztabek, monety dostępne są w podstawowej formie 1 uncji (31,1 g) oraz 1/2 uncji, 1/4 uncji i 1/10. Dużo rzadziej spotkać można 1/20 lub 1/25 uncji oraz monety większe – najczęściej dwuuncjowe. 

Dowiedz się, w co inwestować bezpiecznie i długoterminowo

sztabka czy moneta?

Istnieje kanon monet bulionowych, które są rozpoznawalne i chętnie skupowane na całym świecie. Jest to oczywiście Krugerrand (RPA), który był pierwszą monetą bulionową (bity od 1967 roku), a także Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur, Amerykański Orzeł czy Kanadyjski Liść Klonowy. Lokując swój kapitał w tym „kanonie”, możemy mieć pewność, że robimy to w bardzo bezpieczny sposób.

Monety posiadają emitenta, nominał oraz rok wybicia. Spełniają zatem znamiona złota inwestycyjnego, zatem nie są obłożone podatkiem VAT. Są również prawnym środkiem płatniczym – choć trudno sobie wyobrazić, aby ktoś użył Wiedeńskiego Filharmonika do zapłacenia w sklepie za zakupy. Rynkowa wartość zawartego w monecie kruszcu znacznie przewyższa jej nominał, który wynosi 100 euro.

Monety są również stosunkowo łatwe w przechowywaniu. Pojedyncze sztuki można łatwo przechowywać w tzw. Kapslach, czyli małych, plastikowych pojemniczkach. Większe ilości, w zależności od monety 20-25 sztuk, przechowywane są w tubach. Jest to system bardzo wygodny zarówno w przechowywaniu, jak i w transporcie.

Ostatnią zaletą monet jest aspekt estetyczny. Dla wielu inwestorów monety są zwyczajnie ciekawsze niż sztabki. Wiele z nich, jak np. Wiedeńscy Filharmonicy, są wykonane z olbrzymim pietyzmem. Stanowią miniaturowe dzieło sztuki, które z przyjemnością można obserwować, doszukując się najdrobniejszych detali.

OIPE, IKE, Goldsaver – zobacz zestawienie

Sztabka czy moneta – podsumowanie

Obie te opcje charakteryzują się pewnymi cechami. W dużej mierze wybór pomiędzy sztabką a monetą jest kwestią indywidualnych potrzeb, uzależnionych od priorytetów.

Jeżeli ktoś chciałby kupić złoto po najniższej możliwej cenie, sztabka prawdopodobnie będzie jego pierwszym wyborem. Jeśli znaczenie ma również aspekt estetyczny, zaś te kilkadziesiąt złotych różnicy, które w cenie całej uncji stanowią przecież niewielki ułamek, nie będzie stanowiło problemu, wybór najpewniej padnie na monetę.

W Goldsaverze wybór jednouncjowej sztabki na produkt podstawowy podyktowany był potrzebą maksymalnego uproszczenia oferty, i w zdecydowanej większości przypadków to właśnie sztabka stanowi optymalny wybór. Możliwość zamiany na monetę wprowadzona została jako opcja dodatkowa, dedykowana dla zwolenników złotych monet.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.