Jak zwiększyć swoje dochody

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

W ubiegły czwartek gościnią naszego webinaru na ten właśnie temat była Dorota Sierakowska, analityczka i inwestorka oraz założycielka społeczności Girls Money Club. Zapis webinaru obejrzeć możecie poniżej. Tymczasem mamy dla Was kilka esencjonalnych porad dotyczących zwiększania dochodów.

Dlaczego warto?

To, że każdy chciałby zarabiać więcej, to kwestia oczywista. Każdy wolałby zarabiać więcej niż mniej. Ale jak wszyscy wiemy, nie jest to takie proste. Gdy schodzimy do konkretów, wychodzi na to, że może łatwiej będzie zwiększyć oszczędności?

No dobrze. Zakładamy, że oszczędzamy każdego miesiąca 10 proc. swojej pensji i chcemy to podwoić. Średnia krajowa netto w 2023 roku wynosiła 5 360 zł, a więc 10 proc. to 536 zł. Chcemy to podwoić, a więc z 5 360 zł chcemy odłożyć 1 072 zł, co tak na dobrą sprawę również nie wydaje się sprawą prostą (zależy od kosztów życia).

Rozwiązaniem może być pozostanie przy stopie oszczędności na poziomie 10 proc. i zarobieniu drugiego 10 proc.? Zarobienie 536 zł w miesiącu dodatkowo nie brzmi już aż tak niewykonalnie.

Dowiedz się, jak ograniczyć zakupy impulsywne

Wyceń swój czas

Informacja o tym, na ile wyceniasz swój czas może być niezwykle pomocna. Można to zrobić na kilka sposobów np. wyjść od stawki godzinowej z etatu (5 360 zł / 160 godzin roboczych = ok. 33,50 zł/h).

Warto wyjść z założenia, że godziny pracy pozaetatowej, a więc zaczerpnięte z puli czasu wolnego, który przecież też jest ważny, powinny kosztować więcej np. 40 czy 50 zł.

Drugi sposób to wyjście od kosztów. Pozostając przy pensji 5 360 zł i oszczędnościach na poziomie 10 proc., mamy prawdopodobnie koszty na poziomie ok. 4 800 zł.

Jeśli koszty okażą są wyższe od założonych, będzie to znaczyło, że albo powinniśmy wydawać mniej, albo zarabiać więcej.

Sprawdź, czym jest ruch F.I.R.E.

Co nas blokuje?

Trzy najczęstsze blokery to:

 • Brak czasu – doba ma tylko 24h. Jeśli pracujemy na etat, 8h dziennie przeznaczamy na pracę, 6-7 na sen, reszta pozostaje na prace domowe, rodzinę, zdrowie, odpoczynek i pasję. Nie każdy będzie skłonny „przesunąć” jakieś godziny np. z odpoczynku na zarabianie.
 • Brak pomysłu – wiele pomysłów na dorabianie można znaleźć w sieci, jednak nie każdy się sprawdzi w naszym przypadku. Krótko mówiąc, pomysł musi być dobry i skuteczny, a to już nie jest takie proste.
 • Brak motywacji – mamy pomysł, bylibyśmy skłonni wygospodarować trochę czasu, ale nie mamy przekonania, że gra jest warta świeczki. Może brakuje nam celu, który by nas motywował?

Zwiększanie dochodów na etacie

Praca na etacie to jedna z najpowszechniejszych form zatrudnienia i dotyczy zdecydowanej większości z nas.

Wśród sposobów zwiększenia dochód na etacie często wymienia się:

 • Negocjowanie podwyżki – wiele osób nie lubi „chodzić za podwyżką”. Nie tylko boimy się odmowy, ale często budzi to w nas niesmak. Zupełnie niesłusznie. Racjonalnie rzecz biorąc, negocjowanie podwyżki – zwłaszcza, gdy przemawiają z tym konkretne argumenty – to dbanie o swój interes i w zdrowej relacji pracownik-pracodawca ten element powinien po prostu funkcjonować.
 • Zmiana pracy na lepiej płatną – często mówi się, że w Polsce najłatwiejszym sposobem na dostanie podwyżki jest zmiana pracy. Oczywiście jest to wynaturzenie, jednak taką opcję również powinniśmy rozważać.
 • Praca dodatkowa
 • Podnoszenie kwalifikacji – podnoszenie kwalifikacji może nie jest sposobem na zwiększenie dochodu „tu i teraz”, ale jest to sposób na rozwinięcie pewnych perspektyw na przyszłość. I czasem może właśnie od tego warto zacząć.

Zwiększanie dochodów jako freelancer/przedsiębiorca

Wolny zawód czy prowadzenie małego biznesu stwarzają nawet większe możliwości zwiększania swoich dochodów. Działalność można próbować skalować, chociażby poprzez zlecanie pomniejszych zadań (wirtualny asystent) i lepsze zarządzanie własnym czasem, lub też poprzez dywersyfikację i rozwój oferty.

Pracując w wolnym zawodzie, będąc freelancerem lub drobnym przedsiębiorcą, również można podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać nowe uprawnienia i w ten sposób poszerzać swoją ofertę. I jest to prawdopodobnie jedna ze skuteczniejszych opcji zwiększania swoich dochodów.

Zobacz też: Złoto pozwala spać lepiej. Wywiad z Dorotą Sierakowską

Plan działania

Chcesz zwiększać swoje dochody?

 1. Wyceń swój czas
 2. Wybierz sposób zwiększania dochodu, który będzie dla ciebie odpowiedni
 3. Określ swój cel (np. rozwój kompetencji i przebranżowienie, stworzenie sobie biznesu)
 4. Zastanów się, czy nie masz pasji, którą można zmonetyzować
 5. Rozwijaj się – to zawsze popłaca

Sprawdź, jak Goldsaver wspiera oszczędzanie

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Potrzebujesz pomocy?
Masz pytanie, a nie znalazłeś odpowiedzi?
Napisz do nas

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.