Złoto i podatki

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Benjamin Franklin zwykł mawiać, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. I jest to oczywiście prawda. Choć przypadek złota jest w tej kwestii ewenementem. Zachowując tylko jeden warunek możemy sprawić, że lokowanie majątku w złoto nie będzie wiązało się z koniecznością płacenia żadnego podatku. 

sztabka czy moneta?

VAT

VAT czyli value-added tax, podatek od zysków i usług, to pierwszy podatek, który w przypadku złota nie występuje. Muszą być jednak spełnione konkretne warunki, przewidziane w ustawie o VAT, w którym bardzo wyraźnie zdefiniowane jest złoto inwestycyjne.

Jest to:

  • Złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej 995 (99,5% czystego złota)
  • Złote monety, które spełniają wszystkie poniższe warunki:
    • Próba min. 900
    • Wybite po roku 1800
    • Są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia (mają nominał)
    • Są sprzedawane po cenie, która nie przekracza o więcej niż 80 proc. wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

W skrócie, z podatku VAT zwolnione są złote sztabki oraz złote monety bulionowe (inwestycyjne).

Konsekwencją braku VAT przy złocie inwestycyjnym jest mniejszy spread – różnica pomiędzy ceną zakupu, a ceną odsprzedaży. W związku z brakiem podatku VAT, na cenę finalnego produktu ze złota inwestycyjnego, w większej części składa się cena giełdowa złota.

W Goldsaverze cena sztabki to cena giełdowa złota pobierana codziennie z NBP + 6,9% (lub 6,4% w przypadku zlecenia stałego), w których zamykają się wszystkie koszty poboczne związane z samą fizyczną sztabką.

Sprawdź ceny, koszty i opłaty w Goldsaverze

Podatek Belki

Podatek Belki, czyli inaczej podatek od zysków kapitałowych, to podatek w wysokości 19% od wypracowanych zysków. Występuje on w przypadku praktycznie każdego aktywa, od lokaty bankowej, poprzez akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne. 

Nie dotyczy on jednak złota inwestycyjnego. A więc jeśli kupimy sztabkę złota, a później ją sprzedamy z zyskiem, nie zostajemy obciążeni podatkiem od zysków kapitałowych.

Dowiedz się, jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego

Podatek dochodowy

W przypadku złota fizycznego sprawa z podatkiem dochodowym wygląda następująco: jeżeli kupimy złoto inwestycyjne, a następnie sprzedamy je z zyskiem przed upływem 6 miesięcy od momentu zakupu, będziemy musieli uwzględnić zysk w zeznaniu podatkowym (PIT-36). 

I tutaj właśnie jest ten jeden warunek, który należy spełnić: wystarczy, że sprzedaż złota nastąpiła po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu, by taka konieczność nie wystąpiła. A ponieważ złoto fizyczne jest z reguły aktywem służącym do długoterminowego przechowywania majątku, warunek ten jest stosunkowo łatwo spełnić.

Sprawdź, kiedy jest najlepszy moment na zakup złota

Podsumowanie

Korzyści podatkowe, którymi cechuje się lokata w złoto, to niewątpliwy atut tego aktywa, ale także wyróżnik. Trudno znaleźć inny sposób lokowania pieniędzy, który łączyłby się z tego typu benefitami. Oczywiście kwestie podatkowe nie są najistotniejszym aspektem lokowania w złoto, jednak stanowią niewątpliwie miły dodatek. Zwłaszcza jeśli przytoczymy tutaj typowy absurd związany z płaceniem podatku od zysków kapitałowych na lokacie w sytuacji, gdy oprocentowanie lokaty jest niższe niż stopa inflacji. Nominalnie zyskujemy i płacimy od tych zysków podatek, jednak inflacja „pokonuje” te zyski, w związku z czym, tak naprawdę tracimy. 

Dowiedz się, dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Potrzebujesz pomocy?
Masz pytanie, a nie znalazłeś odpowiedzi?
Napisz do nas

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.