Dlaczego sztabka o wadze 1 uncji (31,1 g)?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Co to jest uncja trojańska?
2. Skąd wzięła się nazwa uncji trojańskiej?
3. Dlaczego sztabki jednouncjowe są najpopularniejsze?

W skrócie

 • Goldsaver oferuje zakup jednouncjowej sztabki złota, która jest najpopularniejszą formą złota lokacyjnego na rynku.
 • Uncja trojańska (w skrócie 1 oz) to jednostka wagi stosowana dla metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro lub platyna.
 • 1 uncja odpowiada 31,1 g złota.

Sztabka złota o wadze 1 uncji trojańskiej (zwanej również uncją jubilerską) to – obok monety bulionowej – podstawowa forma złota lokacyjnego na rynku. Uncja trojańska to jednostka miary służąca określaniu wagi metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro lub platyna. 

Pochodzenie uncji trojańskiej?

Nazwa uncji trojańskiej wywodzi się od francuskiego miasta Troyes, które w średniowieczu pełniło rolę ważnego ośrodka handlowego. Przyjmuje się, że to właśnie tam powstała znormalizowana jednostka wagowa odpowiadająca 31,1 g, która ułatwiała międzynarodowe rozliczenia handlowe. Dziś uncja trojańska, oznaczana symbolem „oz”, to podstawowa jednostka wagi metali szlachetnych, w której cena złota notowana jest na giełdzie.

Maciej Samcik

twórca i redaktor naczelny „Subiektywnie o Finansach”
maciej samcik 1

„Na szczęście w Polsce jest możliwość kupowania złota w kawałkach, z odbiorem wtedy, gdy uzbieramy co najmniej uncję. Przetestowałem tę możliwość w sklepie Goldsaver.pl: uzbierałem, odebrałem (przysyłają sztabkę kurierem UPS, a jak ktoś chce – to do paczkomatu), mogę polecić” czytaj więcej >

Czym jest uncja międzynarodowa?

W systemie miar istnieje również uncja międzynarodowa, która odpowiada wadze 28,34 g. Stosuje się ją przede wszystkim do określania wagi produktów spożywczych.

Dlaczego sztabka jednouncjowa?

Sztabka jednouncjowa to najpopularniejsza postać złota lokacyjnego na rynku. Jest ceniona i rozpoznawalna na całym świecie – znajduje się w ofercie wszystkich renomowanych dostawców złota fizycznego.

Popularność sztabki jednouncjowej wynika z kilku czynników: jest poręczna i atrakcyjna cenowo w porównaniu do sztabek o mniejszej wadze. Jednocześnie, przez duże rozpowszechnienie na rynku, zapewnia łatwość zbycia, a co za tym idzie – gwarantuje dużą płynność. 

Znaczenie ma również fakt, że ze względów technologicznych i projektowych produkcja jednouncjowych sztabek jest tańsza niż odpowiadających im wagowo monet.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Dzień dobry
  Proszę podać jak wzrosła cena 1 uncji w sztabce na przestrzeni ostatnich czterech lat rok do roku.
  Pozdrawiam

  1. To zależy, jakie przyjmiemy założenia. Zakładając, że chodzi o cenę sztabki w Goldsaverze, czyli kurs złota z NBP * 106,9% z 5-6 maja ostatnich lat (zależy, który dzień był roboczy), to w 2021 roku sztabka potaniała ~4,4% r/r, w 2022 podrożała 22,55%, w 2023 podrożała o niecałe 2%, a w tym roku jest 9,32% na plusie względem ubiegłego 5-6 maja.

 2. Czy tylko wysyłacie sztabki 1 uncjowe? Czy jak bym chciał zbierać dalej to np. Wyślecie mi taka sztabkę np. 50g albo 100g albo i większą jaka uda mi się uzbierać? Czy tylko 1 uncja
  Pozdrawiam

  1. Cześć Maciej, obecnie cały sklep Goldsaver opiera się o sztabkę 1-uncjową (cena złota brana jest ze sztabki 1-uncjowej), dlatego finalnym produktem, który wysyłamy jest sztabka 1-uncjowa lub moneta o tej wadze (po wcześniejszym kontakcie i dopłaceniu niewielkiej różnicy). Niemniej dyskutujemy o planach rozwojowych sklepu, w tym także o innych opcjach produktowych – przeważnie o mniejszych sztabkach, jednak zainteresowanie sztabkami większymi to dla nas również cenny sygnał.

 3. Czy w przypadku oszczędzania na sztabkę złota mogę wycofać środki jeśli rozmysle się z zakupem?

  1. Cześć Grzegorz, Goldsaver to sklep internetowy, w którym kupuje się złoto. Po każdym zakupie dostajesz fakturę i stajesz się właścicielem jakiejś ilości złota. W każdym momencie możesz sprzedać nam swoje złoto.

 4. Czy każda sztabka ma swój indywidualny numer i certyfikat. Chodzi mi o rzeczywisty certyfikat, jako dokument autoryzacyjny a nie masowy wydruk z drukarki czy ładne ksero

  1. Dzień dobry, każda sztabka posiada swój numer seryjny, który jest zarówno na sztabce, na certipacku oraz na certfyfikacie wystawionym przez Goldenmark.

 5. Czy jeśli chciałbym w pewnym momencie odsprzedać tę sztabkę to dostaję za nią te samą cenę , którą zapłaciłem kupując?

 6. Ponawiam pytanie, jakiej próby jest złoto w Goldsaver ?
  Poproszę o info czy taka próba bita jest na sztabkach i czy jest certyfikat ?.

 7. Jakiej próby jest to złoto ? Bo nie mogę znalezsc tej informacji

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.