1. Goldsaver
 2. Knowledge Base
 3. Artykuły blogowe
 4. Najpopularniejsze złote produkty w 2023 roku

Najpopularniejsze złote produkty w 2023 roku

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Goldsaver jest częścią Goldenmark – jednego z największych dostawców złota na polskim rynku. Jako liderzy rynku, pozwoliliśmy sobie wytypować, poprzez ekstrapolację naszych wyników sprzedażowych, najpopularniejsze złote produkty wybierane przez Polaków w 2023 roku.

najpopularniejsze złote produkty w 2023 roku

Bestseller: złota sztabka o wadze 1 uncji

Sztabka o wadze jednej uncji, czyli 31,1 grama, od zawsze stanowiła produkt cieszący się największą popularnością. Dotyczy to zarówno Polski, jak i pozostałej części świata. 

Na popularność sztabki o wadze jednej uncji składa się kilka czynników, z których najistotniejsze to: 

 • cena grama w uncji jest bardziej korzystny niż w mniejszych sztabkach,
 • wartość uncji odpowiada potrzebom większości inwestorów,
 • giełdowa cena złota podawana jest dla jednej uncji,

Więcej o tym, dlaczego uncja

1-uncjowe monety

Popularności sztabki jednouncjowej dorównują także monety jednouncjowe. W szczególności tzw. „wielka szóstka” – najpopularniejsze i najbardziej rozpoznawalne na całym świecie: 

 • Krugerrand
 • Liść Klonowy
 • Australijski Kangur
 • Wiedeńscy Filharmonicy
 • Amerykański Orzeł
 • Britannia

Monety te dostępne są także w mniejszych wersjach: 1/2, 1/4 czy 1/10 uncji. Jednak, podobnie jak w przypadku sztabek, cena złota w mniejszym produkcie jest nieco mniej korzystna. Większość kupowanych złotych monet to monety o wadze pełnej uncji, czyli 31,1 g.

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Z Goldsaverem kupujesz fizyczne złoto w formie sztabek, a nie jakieś opcje na złoto czy inne papiery wartościowe oparte o złoto, którego tak naprawdę wcale wtedy nie posiadasz. W dobie niepewności na rynku, warto mieć coś co faktycznie posiadamy pod ręką”

Małe sztabki i monety

Choć cena złota w sztabkach i monetach uncjowych jest bardziej korzystna, małe sztabki i monety również cieszą się pewnym zainteresowaniem. Istnieją trzy zasadnicze powody, dla których klienci wybierają takie produkty:

 • Sztabka na prezent – gdy ktoś chce komuś sprezentować sztabkę złota, niekoniecznie będzie to od razu jedna uncja. W zależności od okazji i zasobności portfela, na prezent kupowane są sztabki 1-, 2-, 5- oraz 10-gramowe. 
 • Większa podzielność – dla większości inwestorów uncja to wygodny sposób przechowywania majątku. Istnieje także pewna grupa nabywców, która preferuje posiadanie swojego złota w mniejszych sztabkach.
 • Dostępność – sztabki o niższej wadze są bardziej dostępne. Sztabka o wadze 1 grama kosztuje 306 zł (na dzień 15.12.2023). Koszt sztabki jednouncjowej to 8 212 zł (na dzień 15.12.2023).

Goldsaver

Sklep Goldsaver został uruchomiony wiosną 2023 roku i niewątpliwie nie da się nie dostrzec rosnącej popularności tej formy zakupu złota. Od kwietnia do grudnia w sklepie zarejestrowało się w nim ponad 30 tys. użytkowników. 

Popularność Goldsavera jest wynikiem trzech czynników:

 • możliwość zakupu sztabki o wadze 1 uncji „po kawałku”, bez wydawania od razu pełnej kwoty;
 • pełna elastyczność, jeśli chodzi o kwotę (min. 50 zł) i częstotliwość;
 • efekt uśredniania ceny.

Goldsaver może być traktowany zarówno jako sposób zakupu złota, ale także jako narzędzie wspomagające regularne oszczędzanie. Dużym atutem sklepu jest możliwość ustawienia zlecenia stałego. Dzięki temu nie musimy pamiętać o regularnych zakupach, a dodatkowo otrzymujemy rabat 0,5 proc. do każdej transakcji.

Dodatkowe benefity uzyskać można dzięki programowi poleceń. W jego ramach każdy uczestnik – po zaakceptowaniu regulaminu – może wygenerować swój kod i link polecający. Program poleceń Goldsavera może przyczynić się do obniżenia kosztu zakupu sztabki.  

Więcej o tym, jak działają bonusy 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.