1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Inwestowanie jednorazowe czy rozłożone w czasie? Tajniki DCA

Inwestowanie jednorazowe czy rozłożone w czasie? Tajniki DCA

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Co jest bardziej opłacalne: zainwestować raz a dużo, czy regularnie, ale w małych kwotach? Logika podpowiada, że to pierwsze, ponieważ większa kwota wygeneruje większy zysk. Jest tylko jeden problem – jak wybrać odpowiedni moment?

Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka?

Ceny każdego aktywa, czy to akcji, czy udziałów w funduszu inwestycyjnym, czy złota, ulegają pewnym wahaniom w czasie. Czasem ich cena wzrasta, a czasem spada. Można poświęcić czas na edukację, a następnie śledzić kursy, analizować czynniki fundamentalne czy technicznie i przy odrobinie szczęścia, może udać nam się wstrzelić w odpowiedni moment. 

Można też zdać się na doświadczenie tych – tych, którzy już przeszli przez tę drogę i doszli do wniosku, że statystycznie masz większe szanse, by korzystniej ulokować pieniądze, korzystając ze strategii DCA.

Czym jest strategia DCA?

DCA, czyli „dollar-cost averaging” (dosł. uśrednianie kosztu w dolarze), to strategia, której głównym założeniem jest uśrednianie ceny poprzez regularne zakupy za mniejsze kwoty. W praktyce polega ona na tym, że zamiast jednego dużego zakupu w wybranym przez nas momencie, dokonujemy wielu małych zakupów, w regularnych odstępach czasu. 

Przykładowo: przeznaczamy na zakup jakiegoś aktywa określoną kwotę na miesiąc i kupujemy je regularnie za taką właśnie kwotę, bez przywiązywania szczególnej wagi do ceny np. pierwszego, roboczego dnia miesiąca.

Prawdopodobieństwo, że średnia cena, po której kupujemy jednostki danego aktywa, będzie niższa niż zakupu jednorazowego, jest statystycznie wyższe. 

Takie podejście ma też inne korzyści: poświęcamy na to zdecydowanie mniej czasu i odpada nam bardzo istotny czynnik – czynnik ludzki. Chodzi przede wszystkim o błędne decyzje spowodowane emocjami. Emocje to najgorszy doradca, jednak bardzo trudno jest się od nich odciąć, gdy chodzi o nasze pieniądze. DCA to ułatwia.

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Dużym atutem Goldsavera jest automatyzacja oszczędzania możliwa dzięki ustawieniu w banku zlecenia stałego. Nie muszę pamiętać o tym, by dokonywać kolejnych zakupów, wszystko dzieje się z automatu. I nim się obejrzę, będę mógł odebrać swoją sztabkę”

Czy strategia DCA posiada wady?

Największą wadą strategii DCA jest to, co jest też jej największą zaletą – długoterminowość. Nie widać efektu szybko. Korzyści wynikające z uśredniania ceny są realnie odczuwalne w długim terminie, podczas gdy jednorazowy zakup daje nam natychmiastowy efekt. 

Jeżeli będziemy stosować DCA krótko, możemy wyciągnąć mylne wnioski. Szczególnie przy spadającej cenie, kiedy nagle okaże się, że bieżąca cena aktywa jest niższa niż nasza średnia cena zakupu.

W dłuższej perspektywie średnia cena zakupu całego naszego portfela będzie na tyle odporna na wahania, że zakup w cenie wyższej lub niższej praktycznie na nią nie wpłynie. 

DCA a złoto

Jak DCA może działać w przypadku oszczędzania w złocie? Wyobraźmy sobie dwa scenariusze: A i B.

Scenariusz A: Zakup uncjowej sztabki złota poprzez jedną wpłatę w Goldsaver.

Scenariusz B: Regularny zakup złota w sklepie Goldsaver.pl za kwotę 500 złotych miesięcznie (kwota może być niższa, wówczas okres, w którym uzbieramy 31,1 g będzie dłuższy). 

Zakupu dokonujemy pierwszego roboczego dnia miesiąca. 

W scenariuszu B, gdybyśmy zaczęli zakupy od 1 kwietnia 2022 roku, 1 września 2023 roku odebralibyśmy swoją sztabkę, a jej całkowity koszt wyniósłby 8 635 zł. 

W scenariuszu A, zakładając, że taką sztabkę kupilibyśmy jednorazowo, również pierwszego roboczego dnia miesiąca – jednego z osiemnastu, z tego okresu, otrzymujemy 18 wariantów ceny. W 8 na 18 przypadków, zakup jednorazowy okazałby się bardziej opłacalny niż zakup w wariancie B. W 10 na 18 przypadków (ponad połowa) wygrywa jednak Goldsaver i podejście DCA.

inwestowanie jednorazowe czy rozłożone w czasie? tajniki dca

W tym konkretnym przypadku, w tym okresie (od kwietnia 2022 do września 2023), szansa na to, że kupimy sztabkę taniej korzystając z Goldsavera i strategii DCA, jest aż pięciokrotnie wyższa, niż gdybyśmy wybrali jeden z pierwszych dni miesiąca w tym okresie, i dokonali zakupu jednorazowego.

Nie oznacza to oczywiście, że tak samo będzie to wyglądało w dowolnym innym okresie, ani tym bardziej, że zakup sztabki od ręki zawsze będzie mniej korzystny, niż poprzez regularne, mniejsze zakupy. Niewątpliwie jednak uśrednianie ceny zakupu złota poprzez sklep Goldsaver.pl zdejmuje z nas część ryzyka.

Dowiedz się, czym jest i jak działa Goldsaver

Podsumowanie

Strategia DCA, a więc rozbicie inwestycji/lokaty na mniejsze, regularne wpłaty, poprzez uśrednienie ceny zakupu daje nam większą szansę na to, że finalnie dokonamy zakupu na lepszych warunkach. 

DCA zmniejsza ryzyko podjęcia złej decyzji podyktowanej emocjami lub spowodowanej koniecznością analizowania i interpretowania wielu danych. 

Powyższy tekst nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu art. 42 ust. 1 i art. 76 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz. U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn. zm). Ma on na celu jedynie edukację. Pamiętaj, że to Ty jesteś swoim najlepszym doradcą finansowym i podejmujesz decyzje na własną odpowiedzialność. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych pieniędzy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.