Sprzedawcy i dystrybutorzy złota

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Gdzie kupować fizyczne złoto?
2. Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę?
3. Jakie firmy działają na polskim rynku złota?

W skrócie

  • Choć ze złotem kojarzą się banki, chcąc zakupić złotą sztabkę czy monetę warto udać się do wyspecjalizowanego dystrybutora.
  • Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów. Przy wyborze dostawcy warto kierować się takimi aspektami jak wielkość sieci sprzedaży czy dostępność towaru.
  • Wśród największych dystrybutorów złota w Polsce kluczową pozycję zajmuje Goldenmark, który jest również dostawcą złota dla Goldsavera.

Gdzie kupować złoto fizyczne?

W powszechnym przekonaniu złoto można kupić w banku. I o ile część banków rzeczywiście posiada w swojej ofercie niewielki segment poświęcony złotu fizycznemu, warto mieć świadomość tego, że na rynku działają podmioty wyspecjalizowane w sprzedaży złota fizycznego w postaci sztabek i monet. Rynek złota w Polsce rozwija się od ponad dekady i funkcjonuje na nim wielu profesjonalnych dostawców. 

Przewaga tych drugich nad bankami tkwi przede wszystkim w szerokiej ofercie oraz dużej dostępności towaru „od ręki” – bank, nawet jeśli oferuje złoto, często traktuje je jako na tyle niszowe, że sztabkę należy zamówić i odebrać, gdy zostanie ona dostarczona. Nie wszystkie banki posiadają złoto w swojej ofercie. Często również złota nie można kupić w każdej placówce banku, a jedynie w wybranych oddziałach.

Dorota Sierakowska

inwestorka i analityczka, specjalizująca się w rynku surowcowym,
twórczyni Girls Money Club
dorota sierakowska

„Złoto jest coraz łatwiej dostępne, a to ma ogromne znaczenie dla większości inwestorów. Kiedyś złoto kojarzono z pewną niedostępnością, ale przede wszystkim z bogactwem, władzą, luksusem. Ale na szczęście to zaczęło się zmieniać i w tym momencie nie trzeba mieć milionów czy setek tysięcy złotych, żeby mądrze zainwestować w ten kruszec. Możemy mieć nawet kilka tysięcy złotych, kilkaset złotych, a obecnie nawet kilkadziesiąt złotych, żeby zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w złoto. To jest szalenie istotne, bo przecież większość z nas chce mądrze ulokować pieniądze, ale wiele osób dysponuje relatywnie niewielkimi oszczędnościami”

Jak wybrać dostawcę?

Na polskim rynku działa wiele podmiotów zajmujących się sprzedażą metali szlachetnych. Różnią się między sobą pod wieloma względami. Warto przy pierwszym zakupie złożyć osobistą wizytę w placówce firmy i dokonać rekonesansu.

To, jak firma jest reprezentowana, ma ogromne znaczenie w branży, w której przedmiotem handlu jest towar o tak dużej wartości jak złoto. Wyznacznikiem wiarygodności dostawcy może być zarówno sieć oddziałów, ich wystrój, standardy obsługi klienta, ilość towaru dostępnego od ręki, procedury bezpieczeństwa czy dostęp do wyspecjalizowanych narzędzi służących do weryfikacji złota. 

Największe firmy na polskim rynku

Goldenmark 

Goldenmark jest czołowym dostawcą złota i srebra lokacyjnego w Polsce. Przez ponad 12 lat działalności Goldenmark dostarczył Polakom ponad pół miliona uncji fizycznego złota, czyli ponad 16,6 t kruszcu. Jako pierwsza firma w branży, Goldenmark postawił na budowę sieci stacjonarnych salonów sprzedaży, do których można przyjść osobiście i obejrzeć całą dostępną ofertę. Dzięki temu firma jest dziś obecna w ponad 20 największych miastach Polski. Cała oferta dostępna jest również w sklepie internetowym, bazującym na najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązaniach.

To właśnie Goldenmark jest dostawcą złotych sztabek dla Goldsavera.

Mennica Skarbowa

Spółka notowana na New Connect i dystrybutor sztabek i monet producentów zrzeszonych w LBMA jak Perth Mint, Argor-Heraeus czy Valcambi. Firma posiada oddziały w 14 miastach Polski, co czyni ją drugim po Goldenmark dystrybutorem złota, pod względem wielkości sieci sprzedaży. 

Mannica Polska

Mennica Polska to firma, która nawiązuje do tradycji historycznej Mennicy Warszawskiej, istniejącej w latach 1766-1867 oraz Mennicy Państwowej działającej w latach 1924-1994. Firma oferuje szereg usług i produktów, jak wyroby monetarne (polskie monety obiegowe) i grawersko-medalierskie, usługi płatnicze czy obsługę biletomatów. Działa także na rynku deweloperskim, a jednym z segmentów jej oferty są złote sztabki i monety bulionowe, które sprzedaje zarówno przez internet, jak i w swoich siedmiu oddziałach.

Mennica Kapitałowa

Mennica Kapitałowa to dystrybutor metali szlachetnych oraz diamentów. Spółka powstała w 2016 roku, a więc stosunkowo niedawno, jednak może pochwalić się obecnością w siedmiu miastach. W swojej ofercie posiada sztabki i monety takich producentów jak Argor-Heraeus, Münze Österreich, PAMP, Perth Mint czy Rand Refinery.

Tavex

Tavex to firma, która powstała w 1991 roku w Tallinie jako wypożyczalnia kaset video (estońska spółka zachowała nazwę Tavid). Od 1992 roku rozpoczęła działalność na rynku walutowym. Obecnie posiada 30 biur w 12 państwach takich jak Estonia, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja i inne. Choć podstawowym przedmiotem działalności firmy są waluty, posiada ona w swojej ofercie także złoto inwestycyjne. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.