Co to jest LBMA?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Czym jest i jak działa LBMA?
2. Co to jest akredytacja LBMA?
3. Jak działa i kto otrzymuje akredytację LBMA?
4. Co to jest Good Delivery List ?
5. Dlaczego warto wybierać sztabki z akredytacją LBMA?

W skrócie

  • Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców odpowiada za listę dobrych dostawców (Good Delivery List), czyli listę podmiotów, które spełniają wysokie standardy w zakresie produkcji złotych sztabek.
  • Akredytacja na Liście Good Delivery dotyczy producentów sztab o wadze 400 uncji, czyli 12,5 kg (używanych w rozliczeniach międzybankowych). Niemniej standardem na rynku złota jest, że sztaby od producentów z listy LBMA są rozpoznawalne i uznane na całym świecie.
  • Warto wybierać sztabki producentów, którzy są na liście, bo to gwarancja jakości i odsprzedaży na całym świecie.
  • LBMA dwukrotnie w ciągu dnia przeprowadza licytację między głównymi uczestnikami rynku złota i na tej podstawie podaje cenę kruszcu, która jest uznawana za rynkowy wskaźnik dla całego świata.

Czym jest LBMA?

Niezależnie, czy za stolicę światowego handlu uznamy Nowy Jork, czy Tokio, z całą pewnością serce rynku złota bije na Starym Kontynencie, a konkretnie w Londynie.

Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (London Bullion Market Association, czyli LBMA) to instytucja o długiej tradycji, zrzeszająca największe i najważniejsze firmy z branży oraz dbająca o wysokie standardy na rynku złota.

Czym jest akredytacja w LBMA?

Szukając wiarygodnych producentów sztabek zetkniemy się z informacja o akredytacji LBMA. Czym ona jest? 

Akredytacja LBMA dla producenta oznacza wpisanie go na listę dobrych dostawców, czyli Good Delivery List. Historia listy sięga czasów kolonialnych, kiedy to do stolicy imperium brytyjskiego wpływało złoto z różnych źródeł. W 1750 roku Bank Anglii, chcąc ujednolicić standardy w obrocie złotem, określił kryteria, które musiały spełniać złote sztabki w zakresie m.in wagi czy próby, aby mogły być dopuszczone na londyński rynek.

Wpisanie producenta na London Good Delivery List było jednoznaczne z potwierdzeniem, że jego produkty spełniają wysokie standardy i mogą być przedmiotem obrotu na rynku.

Dorota Sierakowska

inwestorka i analityczka, specjalizująca się w rynku surowcowym,
twórczyni Girls Money Club
dorota sierakowska

„Złoto jest coraz łatwiej dostępne, a to ma ogromne znaczenie dla większości inwestorów. Kiedyś złoto kojarzono z pewną niedostępnością, ale przede wszystkim z bogactwem, władzą, luksusem. Ale na szczęście to zaczęło się zmieniać i w tym momencie nie trzeba mieć milionów czy setek tysięcy złotych, żeby mądrze zainwestować w ten kruszec. Możemy mieć nawet kilka tysięcy złotych, kilkaset złotych, a obecnie nawet kilkadziesiąt złotych, żeby zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w złoto. To jest szalenie istotne, bo przecież większość z nas chce mądrze ulokować pieniądze, ale wiele osób dysponuje relatywnie niewielkimi oszczędnościami”

Lista Good Delivery

Współczesne LBMA powstało w 1987 roku i nadal tworzy Good Delivery List. Aby otrzymać akredytację producent musi przejść kontrolę procesu produkcji, sytuacji finansowej, ale także historii firmy. Poza standardami technicznymi dotyczącymi jakości złota, firmy te muszą przestrzegać zasad programu odpowiedzialnego pozyskiwania oraz Globalnego Kodeksu Metali Szlachetnych, dotyczące zagadnień z zakresu ekologii czy poszanowania praw człowieka. Tym samym akredytacja LBMA świadczy o przestrzeganiu wysokich standardów we wszystkich tych obszarach. 

Lista dotyczy producentów sztabek o wadze 400 uncji (tj. ok. 12,5 kg), czyli tych używanych przede wszystkim w obrocie międzybankowym. Obecność producenta na liście to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim pewność, że standardy LBMA są spełnione (i regularnie kontrolowane przez niezależną instytucję). Tym samym warto wybierać sztabki od producentów, którzy są na liście, co znacząco podnosi ich wiarygodność. Warto podkreślić, że lista jest ważnym wskaźnikiem dla podmiotów handlujących złotem na całym świecie. Sztabka od producenta z akredytacją LBMA zostanie w Polsce i na świecie z łatwością rozpoznana, zweryfikowana oraz – jeżeli zdecydujemy się na odsprzedaż – kupiona po rynkowej cenie adekwatnej dla złota lokacyjnego (inwestycyjnego).

Dowiedz się, jak sprzedać złoto

Producenci, którzy nie biją sztab 12,5 kg nie podlegają wspomnianej akredytacji. W takim przypadku brak obecności na liście Good Delivery nie jest dyskredytujący. Przykładem może być Mennica Austriacka, która produkuje jedną z najpopularniejszych na świecie monet (Wiedeńskich Filharmoników). Sztabki dla Mennicy Austriackiej fizycznie produkuje Argor Heraeus, który jest na liście LBMA.

Listą Good Delivery zarządza komitet składający się z branżowych ekspertów – pracowników Banku Anglii oraz innych skarbców, a także sędziów LBMA odpowiadających przede wszystkim za ocenę techniczną. Wśród sędziów są najbardziej prestiżowe i uznane firmy z całego świata jak Argor-Heraeus SA (Szwajcaria) , Metalor Technologies (Szwajcaria), PAMP SA (Szwajcaria), Rand Refinery (RPA) i Tanaka Kikinzoku (Japonia).

Dowiedz się więcej o największych producentach złotych sztabek

Kto jest zrzeszony w LBMA?

LBMA zrzesza około 150 firm z całego świata – rafinerie, mennice, firmy wydobywcze czy świadczące usługi w zakresie przechowywania i transportu. Członkostwo w stowarzyszeniu wymaga polecenia innych podmiotów i także jest ściśle regulowane.

Warto pamiętać, że LBMA dwukrotnie w ciągu dnia publikuje cenę złota, którą ustala na podstawie licytacji uczestników rynku. Fixing LBMA jest ważnym wskaźnikiem dla cen złota na całym świecie.

Dowiedz się, od czego zależy cena złota?.

LBMA to niezależna instytucja, która wyznacza i dba o najwyższe standardy produkcji złota w branży. Warto wybierać sztabki od producentów, którzy są na uznanej liście Good Delivery. Akredytacja Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców to gwarant rozpoznawalności sztabki na całym świecie. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.