Co się składa na cenę sztabki złota?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Co zawiera się w cenie sztabki złota?
2. Co to jest cena SPOT?
3. Jaka jest zależność między wielkością sztabki a ceną?

W skrócie

  • Cena sztabki składa się przede wszystkim z ceny samego złota (kruszec stanowi około 92-96% finalnej ceny) oraz pozostałych kosztów – m.in. produkcji, transportu czy ubezpieczenia.
  • Cena złota w przeliczeniu na 1 g różni się w zależności od wielkości sztabki. Zazwyczaj im większa sztabka, tym tańszy 1 g kruszcu.
  • Podstawową jednostką wagi stosowaną w handlu złotem jest uncja trojańska, czyli 31,1 g. Sztabki jednouncjowe są najpopularniejszym produktem na rynku.

Złoto to towar notowany na giełdach. W związku z tym, jego cena nie jest ustalona „na sztywno” i nieustannie się zmienia. Na podstawie giełdowych notowań złota zmieniają się też ceny gotowych produktów, czyli sztabek i monet.

Cena złota SPOT

Jednym z najpopularniejszych kursów złota jest cena SPOT, ustalana analogicznie do kursów akcji na rynkach finansowych. Decyduje o niej zatem to, ile złota jest dostępne w sprzedaży (czyli podaż) oraz to, ile złota chcą kupić klienci (czyli popyt). Cena SPOT notowana jest w dolarach amerykańskich. 

Dowiedz się więcej o LBMA.

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Dużym atutem Goldsavera jest automatyzacja oszczędzania możliwa dzięki ustawieniu w banku zlecenia stałego. Nie muszę pamiętać o tym, by dokonywać kolejnych zakupów, wszystko dzieje się z automatu. I nim się obejrzę, będę mógł odebrać swoją sztabkę”

Koszt fizycznego produktu

Drugim najpopularniejszym kursem złota jest londyński fixing publikowany dwa razy dziennie przez LBMA, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. W Polsce cenę 1 g złota wyrażoną w PLN raz dziennie publikuje Narodowy Bank Polski. W oparciu o kurs NBP ustalamy cenę złota w sklepie Goldsaver.

Trzeba pamiętać, że giełdowy kurs nie jest ceną, w której detaliczny inwestor może kupić złoto. To cena referencyjna, którą posługują się giełdy towarowe. Ceny detaliczne gotowych produktów, czyli sztabek i monet, zawierają – oprócz ceny SPOT – tzw. premię, w której zawierają się koszty związane z:

  • wydobyciem kruszcu
  • produkcją sztabek i monet
  • ubezpieczeniem, transportem i przechowywaniem towarów
  • zyskiem producenta, hurtownika i sprzedawcy detalicznego
co się składa na cenę sztabki złota?

Te wszystkie dodatkowe koszty różnią się nieznacznie w zależności od wielkości sztabki. To sprawia, że cena złota w przeliczeniu na 1 g pomiędzy sztabkami o różnych wagach nie jest jednakowa. Koszty produkcji, logistyki czy marże sprzedawców są najmocniej odczuwalne w przypadku najmniejszych sztabek, a najmniej – przy tych największych. Dlatego też, im większa waga sztabki, tym mniej trzeba zapłacić za każdy 1 g złota. Teoretycznie, jeśli kierować się wyłącznie ceną w przeliczeniu na 1 g złota, najbardziej opłaca się zatem kupować sztabki o największej wadze.

W praktyce jednak, najpopularniejszą i najczęściej kupowaną wielkością sztabki jest 1 uncja trojańska, która wynosi 31,1 g. To także podstawowa jednostka wagi stosowana w handlu złotem i to właśnie cenę za 1 uncję podają giełdowe notowania kruszcu. Uncja jest uznawana za idealny kompromis pomiędzy ceną złota w przeliczeniu na 1 g a właściwościami użytkowymi sztabki – jej płynnością i funkcjonalnością. Na rynku dostępne są także sztabki mniejsze: 1 g, 2 g, 5 g i 10 g oraz większe: 50 g, 100 g, 250 g, 500 g i 1000 g.

Dowiedz się, dlaczego sztabka o wadze 1 uncji (31,1 g).

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.