Jak zaplanować oszczędzanie?

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Osoba, która dopiero zaczyna odkładanie pieniędzy, może się poczuć oszołomiona mnogością różnych sposobów na oszczędzanie i inwestycje. Dlatego dziś podpowiadamy od czego zacząć i jak wypracować własny model oszczędnościowy.

jak zaplanować oszczędzanie?

Wpłynęła pierwsza pensja w życiu? A może właśnie dobiegło końca Twoje wychodzenie z długów? Masz wreszcie nadwyżki finansowe po zmianie pracy? A może to uporządkowanie budżetu domowego pozwoliło odłożyć kilka złotych miesięcznie? Jaka by nie była przyczyna – gratulacje! Dołączasz do bardzo elitarnego grona Polaków posiadających jakiekolwiek oszczędności.

Według zeszłorocznych badań CBOS-u aż 60% Polaków nie ma żadnych oszczędności! Większość z nich deklaruje, że nie byłaby w stanie sfinansować nagłego wydatku wynoszącego 1 000 złotych bez uciekania się do jakiejś formy kredytu lub pożyczki. To prosta droga do wpadnięcia w pętlę długów i prawdziwej katastrofy finansowej.

Co więcej osoby bez oszczędności to nie tylko ci najubożsi, których po prostu nie stać na inne życie niż od pierwszego do pierwszego. Często to ludzie wykształceni, o dobrej sytuacji zawodowej. Ich zarobki są na tyle wysokie, że po prostu nie czują potrzeby oszczędzania, bo „zawsze będzie rosło” i „na wszystko mnie stać”.

Czarek Jóźwik

Abstrachuje
Czarek Jóźwik

„Sklep Goldsaver to wygodne rozwiązanie dla osób jak ja, które do tej pory nie miały zbyt wiele do czynienia ze złotem. Można ustawić stałe zlecenie i przypomnieć sobie o złocie jak kurier przyniesie już całą uncjową sztabkę. Nie trzeba śledzić notowań i zastanawiać się, czy teraz jest dobry moment na zakup czy nie. Spoko wygodny sposób na budowanie kapitału na przyszłość, bez konieczności zagłębiania się w niuanse rynku”

W oszczędzaniu nie chodzi o to, by sobie odmawiać wszystkich przyjemności. Wręcz przeciwnie – celem jest możliwość konsumowania, bez konieczności płacenia za przyjemności drogimi, pożyczonymi funduszami. Jednak zdrowo prowadzony budżet domowy powinien mieć nadwyżkę przychodów nad wydatkami, przynajmniej w „zwykłych” miesiącach.

Zanim sfinansujemy z oszczędności wymarzoną podróż dookoła świata, musimy zadbać o kilka innych kwestii.

Poznaj podstawy planowania budżetu domowego

1. Fundusz bezpieczeństwa

Pamiętasz, że ponad połowa Polaków nie byłoby w stanie sfinansować nagłego wydatku w wysokości 1 000 złotych? Bądź wśród tej mądrzejszej mniejszości. Zacznij oszczędzanie od odłożenia tzw. funduszu bezpieczeństwa. Są to pieniądze, które mają posłużyć sfinansowaniu nagłych, nieregularnych wydatków. Może to być choroba (Twoja lub dziecka), która zmusi do wykupienia drogich leków, poważna awaria samochodu, dziurawy dach w domu etc.

Pieniądze te powinny spoczywać w łatwo dostępnym miejscu. Nie jest istotne ich oprocentowanie, choć w dobie wysokiej inflacji lepiej, aby były w jakiś sposób zabezpieczone.

Jaka powinna być wysokość takiego funduszu? To zależy od Twoich potrzeb. Można założyć, że będzie to 1 000 złotych. Jeśli jednak Twoje zarobki uzależnione są od jakiegoś sprzętu, upewnij się, że będziesz w stanie szybko zareagować na jego awarię. Np. grafik freelancer powinien mieć w funduszu bezpieczeństwa środki na zakup nowego laptopa w razie awarii starego, a przedstawiciel handlowy pieniądze na naprawę auta.

2. Poduszka finansowa

Najważniejsze narzędzie finansowe każdego gospodarstwa domowego. Nazwa pochodzi od poduszki, którą strażacy rozpinają pod oknami płonącego budynku. Twoja poduszka finansowa ma pozwolić Ci na bezpieczne lądowanie, jeśli w Twoim życiu wybuchnie pożar.

Według większości specjalistów od finansów osobistych poduszka finansowa powinna mieć wielkość 6-miesięcznych kosztów Twojego gospodarstwa domowego. Innymi słowy ma być to kwota, która pozwoli Ci przeżyć na niezmienionym poziomie pół roku w sytuacji odcięcia wszystkich źródeł dochodu.

Pamiętaj – szacując wielkość poduszki finansowej nie bierz pod uwagę jedynie ostatniego miesiąca. Najlepiej, jeśli wyciągniesz średnią z wydatków przez cały rok. Wiele z nich ma charakter regularny, choć nie comiesięczny (np. prezenty świąteczne). Jeśli Twoja rodzina wydaje średnio 4 tys. złotych miesięcznie, to poduszka finansowa powinna mieć wielkość 24 tys. złotych.

Sześć miesięcy to wartość zalecana, jednak możesz przyjąć inną. Jeśli w twoim gospodarstwie domowym są dwa źródła dochodu, to prawdopodobieństwo, że oba wyschną na raz, jest niewielkie. Podobnie, jeśli pracujesz w dobrze płatnym zawodzie, w którym łatwo o nowe zatrudnienie (np. programista). Wówczas możesz przyjąć np. trzy miesiące.

Poduszka finansowa to coś niezależnego od funduszu bezpieczeństwa i powinna być trzymana osobno. Fundusz bezpieczeństwa finansuje nieprzewidziane wydatki, poduszki używasz wtedy i tylko wtedy, kiedy w twoim życiu wybucha pożar (np. utrata pracy).

Jak sama nazwa wskazuje, poduszka daje Ci bezpieczeństwo finansowe. Pozwala z dnia na dzień rzucić pracę, zacząć własną działalność czy przeprowadzić się do innego miasta lub nawet kraju. W każdym z tych wypadków pokryje powstałą naturalnie lukę dochodową. Jednak nade wszystko pozwala nie rozbić się o beton instytucji finansowych, gdy musisz wykonać skok bez spadochronu w sytuacji katastrofy życiowej.

Poduszka finansowa powinna być utrzymywana w płynnych, bezpiecznych aktywach. Nie muszą być tak łatwo dostępne jak fundusz bezpieczeństwa. Mogą to być konta oszczędnościowe, lokaty, obligacje skarbowe lub fundusze inwestycyjne pieniężne lub obligacji. Grunt, żeby nie inwestować w ryzykowne instrumenty, bo ograniczenie możliwości strat jest tu ważniejsze niż wysokość potencjalnych zysków. Nigdy nie inwestuj tych pieniędzy w nic bardziej ryzykownego od obligacji skarbowych i lokat, niezależnie od koniunktury!

3. Złoto

Ten metal od wieków pełni kluczową rolę w gromadzeniu bogactwa. I nie inaczej powinno być w dobrze zarządzanym portfelu oszczędnościowym. Pamiętaj, złoto służy do oszczędzania, nie do inwestowania. Oczywiście, możesz traktować je spekulacyjnie i kupić licząc na szybkie wzrosty, ale możesz się zawieść. Pamiętaj, że złoto ma tendencję do wahania cen w krótkim i średnim terminie, jak każdy inny towar. Jeśli chcesz spekulować, złoto nie będzie najlepszym wyborem.

Złoto pełni dwojaką rolę. Po pierwsze, w przeciwieństwie do większości walut, utrzymuje wartość i chroni przed inflacją. Po drugie to taka super poduszka bezpieczeństwa. Ta poduszka zadziała, kiedy nie tylko u Ciebie się pali, ale i u sąsiadów. Innymi słowy w sytuacjach kryzysów, krachów, wojen i niepokojów na świecie, złoto pozwala nie stracić zgromadzonego majątku.

Jaki powinien być jego udział w portfelu? To zależy od Twojego nastawienia. Jeśli wychodzisz z założenia, że kryzys już nigdy się nie wydarzy, wystarczy kilka procent. Jeśli jednak spodziewasz się, że największy kryzys w historii jest dopiero przed nami – trzymaj w złocie odpowiednio większe rezerwy.

Dowiedz się, jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego

4. Emerytura

Według niektórych wyliczeń, jeśli masz obecnie ok. 30 lat, Twoja emerytura wyniesie ok. 20 proc. ostatniej pensji, a i to przy optymistycznym założeniu, że obecny system nie złamie się do tego czasu pod własnym ciężarem.

Kiedy należy zacząć odkładać na emeryturę? Jak najszybciej, ale nie kosztem funduszu i poduszki bezpieczeństwa. Zacznij to robić dopiero wtedy, gdy w obu tych instrumentach osiągniesz założone kwoty. Chyba że masz na tyle solidną pensję, by oprócz budowy poduszki zacząć również odkładać na emeryturę.

Dlaczego tak wcześnie? Bo jeśli zaczniemy wcześniej, to możemy sobie pozwolić na odkładanie niewielkich sum co miesiąc, które zrobią różnicę na starość.

5. Inwestowanie i oszczędzanie

Co zrobić z innymi nadwyżkami po zbudowaniu wszystkich instrumentów bezpieczeństwa? Oszczędzać i inwestować.

Przede wszystkim razem z całą rodziną (jeśli ją posiadasz) określ jasno cel oszczędzania. Są ludzie, którzy czerpią radość z samego faktu przyrostu pieniędzy, ale na szczęście jest ich mało (wyobraźcie sobie społeczeństwo złożone z samych Ebenezerów Scrooge’ów). Wyznaczenie jasnego celu pozwoli Tobie i Twojej rodzinie na utrzymanie dyscypliny finansowej. Cele te mogą być różne. Jedni zbierają na wkład własny lub remont mieszkania, inni na podróż kamperem wokół Australii, ktoś będzie chciał kupić wypasiony samochód, a dla kogoś innego najważniejsza będzie edukacja dzieci i zapewnienie im dobrego startu w dorosłość.

Przy budowie portfela pamiętajcie jednak, by uwzględnić własny poziom awersji do ryzyka. Żeby go wyznaczyć, odpowiedzcie sobie na proste pytanie: Ile pieniędzy mogę stracić w zamian za szansę na ponadprzeciętne zyski? Odpowiedź, najlepiej wyrażona w procentach, wyznacza wielkość agresywnej części Twojego portfela.

Część bezpieczną trzymaj w instrumentach takich jak:

  • lokaty i konta oszczędnościowe
  • obligacje skarbowe
  • fundusze inwestycyjne gotówkowe i obligacji
  • złoto (w długim terminie)
  • nieruchomości (w długim terminie)

Część agresywną możesz zainwestować w:

  • fundusze inwestycyjne akcji i obligacji korporacyjnych
  • akcje i instrumenty na Giełdzie Papierów Wartościowych
  • kontrakty na rynku Forex (tu licz się z bardzo dużym ryzykiem straty)

Pamiętaj, choć oszczędzanie w Polsce traktowane jest jako domena elity, to wymaga przede wszystkim dyscypliny finansowej i motywacji. Na dłuższą metę pozwala obniżyć koszty zakupów, daje spokojny sen i mnóstwo satysfakcji. Powodzenia!

Dowiedz się, czym jest i jak działa Goldsaver

Krzysztof Krzemień

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.