1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Najczęstsze błędy przy planowaniu rocznego budżetu

Najczęstsze błędy przy planowaniu rocznego budżetu

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Zaczynając swoją przygodę z budżetem domowym i pomysłem uporządkowania swoich finansów osobistych, możemy łatwo się zniechęcić. Dzieje się tak, gdy pomimo wysiłków, budżet się nie domyka lub po prostu rozlatuje się w połowie miesiąca. Dlaczego tak się dzieje? Oto najczęstsze błędy i podpowiedzi, jak sobie z nimi radzić.

karta kredytowa – jak mądrze z niej korzystać?

Brak celów finansowych lub nierealistyczne cele

Pisaliśmy o tym przy okazji nawyków, które warto wdrożyć w nowym roku – zaczynając porządkować swoje finanse często zaczynamy od kwestii doraźnych i najbardziej przyziemnych np. rezygnacji z jednego z serwisów VOD. Tymczasem kwestią najważniejszą jest cel lub kilka celów, najlepiej takich, które są dla nas istotne, ale też możliwe do zrealizowania.

Za celem stoi motywacja, która z kolei pozwala nam działać skuteczniej. Trudno bowiem wymagać od siebie wyrzeczeń lub dodatkowej pracy – dbanie o finanse wymaga trochę wysiłku – bez wizji czegoś, co na samym końcu będzie dla nas jakąś korzyścią np. wycieczka marzeń, wkład własny do mieszkania czy nowy samochód.

Dowiedz się więcej o podstawach budżetu domowego

Brak monitorowania wydatków

Prowadzenie budżetu domowego to nie tylko jego planowanie. To również pilnowanie jego wykonania, a także jego stałe ulepszanie i poprawianie, a w efekcie generowanie nadwyżek i gospodarowanie nimi. Wszystko to nie będzie możliwe, jeśli nie będziemy w jakiś sposób – choćby najprostszy – monitorować swoich wydatków.

Sposobem najprostszym jest pobieranie historii z banku na koniec miesiąca i przypisywanie wydatków do kilku podstawowych kategorii takich jak żywność, leki, samochód czy opłaty.

Sprawdź, jak weryfikować wydatki i budżet domowy

Brak funduszu awaryjnego

Ciężko o fundusz awaryjny, gdy jesteśmy na samym początku naszej finansowej drogi. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nawet najlepiej zaplanowany budżet posypie się, gdy zepsuje nam się pralka, a nie będziemy posiadali wolnych środków na naprawę lub zakup nowej. 

Dlatego budowa funduszu awaryjnego powinna być jednym z pierwszych celów krótkoterminowych. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy jakiś sprzęt jest naszym narzędziem pracy (np. komputer) lub jest niezbędnym w wykonywaniu pracy (np. samochód, którym dojeżdżamy do pracy). Awaria w takiej sytuacji będzie nie tylko kosztowna, ale i absolutnie niezbędna do sfinansowania, co może skończyć się koniecznością zaciągnięcia długu. 

Dowiedz się, jak mądrze korzystać z karty kredytowej

Zakładanie niezmienności kosztów

Gdy chcemy zaplanować coś w dłuższym okresie, musimy pamiętać o tym, że wysokość niektórych opłat czy ceny usług mogą ulegać zmianie. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku np. opłat za energię elektryczną czy rat kredytów w okresie, gdy wzrastają stopy procentowe. Nie każdą rzecz można wpisać w arkuszu kalkulacyjnym z góry na cały rok. 

Zapominanie o opłatach rzadkich

Ubezpieczenie mieszkania, OC za samochód czy podatek od nieruchomości – to tylko kilka przykładów opłat, które regulujemy raz do roku lub rzadziej. Tymczasem budżet planujemy w cyklach miesięcznych i to właśnie koszty miesięczne stanowią ich podstawę. Łatwo zapomnieć, a co za tym idzie – nie uwzględnić w planie budżetowym – takich właśnie niemałych kosztów jak ubezpieczenie OC za samochód.

Zapominanie o kosztach pobocznych

Przykładem kosztów pobocznych są różnego rodzaju opłaty, które bank pobiera od nas np. za wykonanie przelewu do innego banku czy koszty przesyłki przy zakupie jakiejś rzeczy przez internet. Najczęściej nie są one ujmowane w planie. Są też często niewielkie, przez co łatwo nam jest je bagatelizować. Jednak w skali roku potrafią urosnąć do znacznej kwoty, a nie wszystkie z nich są konieczne. Warto im się przyjrzeć.

Sprawdź, jak Goldsaver pomaga oszczędzać

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.