1. Goldsaver
 2. Knowledge Base
 3. ABC wiedzy o złocie i sklepie Goldsaver
 4. Skąd mam pewność, że złoto w Goldsaverze jest autentyczne?

Skąd mam pewność, że złoto w Goldsaverze jest autentyczne?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Skąd mam pewność, że złoto jest autentyczne?
2. Czy do złota wydawany jest certyfikat?
3. Jakie certyfikaty wydawane są do kupionego w Goldsaverze złota?
4. Gdzie kupować złoto certyfikowane?
5. Gdzie i jak zweryfikować złoto kupione w Goldsaverze?

W skrócie

 • Niezależnie od tego, czy złoto pochodzi prosto od producenta, czy z rynku wtórnego, przed sprzedażą wyspecjalizowany dostawca weryfikuje jego autentyczność. W praktyce próby odsprzedania fachowcom podrobionych produktów lokacyjnych są znikome, a jeśli już pojawiają się takie przedmioty, są sprawnie wychwytywane. 
 • Do każdej sztabki lub monety kupionej w Goldsaverze lub Goldenmark wystawiany jest certyfikat autentyczności, który informuje, że dostawca zweryfikował i potwierdza autentyczność produktu przed przekazaniem go klientowi. 
 • W Goldsaverze można skorzystać z odbioru osobistego złota w jednym z salonów sieci Goldenmark. W trakcie odbioru doradca Goldenmark może przeprowadzić weryfikację produktów wraz z klientem. Wszystkim zainteresowanym polecamy również zapoznanie się z dostępnymi metodami weryfikacji złota.

Zaufany dostawca

Goldenmark jest profesjonalnym i wyspecjalizowanym w sprzedaży złota podmiotem, który kupuje złoto fizyczne wyłącznie ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł. Są to przede wszystkim producenci i globalny, hurtowy rynek złota.

Na stosunkowo młodym polskim rynku złota sztabki i monety z rynku wtórnego stanowią mniejszość. Nasycenie lokalnego rynku jest niskie, a zainteresowanie klientów jest zdecydowanie wyższe niż dostępność złota, które można by pozyskać wyłącznie ze skupu. Dlatego w ręce klientów trafiają przeważnie produkty nowe, prosto od producenta. 

Niezależnie od źródła pochodzenia w Goldenmark wszystkie produkty – zanim trafią do klientów – przechodzą wewnętrzny proces weryfikacji. Restrykcyjnie sprawdzane są zarówno produkty, które pochodzą ze skupu (czyli od klientów indywidualnych), jak i produkty kupowane hurtowo.

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Z Goldsaverem kupujesz fizyczne złoto w formie sztabek, a nie jakieś opcje na złoto czy inne papiery wartościowe oparte o złoto, którego tak naprawdę wcale wtedy nie posiadasz. W dobie niepewności na rynku, warto mieć coś co faktycznie posiadamy pod ręką”

Skąd pochodzi złoto?

Do klientów Goldsavera trafią produkty sprowadzane od producentów. Spółka Goldenmark, która dostarcza złoto dla Goldsavera, oferuje wyłącznie produkty od uznanych i rozpoznawalnych na całym świecie wytwórców, takich jak niemiecki C-Hafner czy Rand Refinery z RPA. 

W przypadku złotych sztabek oznacza to producentów posiadających akredytację Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (London Bullion Market Association), znanego jako LBMA.

Dowiedz się, czym jest LBMA. 

Celem tej organizacji jest zapewnienie najwyższego poziomu uczciwości i przejrzystości na globalnym rynku metali szlachetnych. Stowarzyszenie tworzy listę Good Delivery, czyli listę dostawców, którzy spełniają surowe standardy (dotyczy ona producentów sztabek używanych w obrocie międzybankowym, o wadze 400 uncji, czyli ok. 12,5 kg). 

Listą zarządza Komitet, w skład którego, oprócz branżowych ekspertów, wchodzą sędziowie, którzy z ramienia największych producentów na świecie dbają o ocenę techniczną produkcji (Argor-Heraeus SA, Metalor Technologies oraz PAMP SA, czy wspomniana już Rand Refinery z RPA oraz Tanaka Kikinzoku z Japonii).

Dowiedz się więcej o największych producentach złota na świecie.

Certyfikat autentyczności

Do każdej sztabki oraz monety sprzedawanej przez Goldenmark (a tym samym także przez Goldsavera) wystawiany jest certyfikat autentyczności. To dokument, który potwierdza, że produkt został sprawdzony przez Goldenmark i firma potwierdza jego autentyczność. 

W przypadku sztabek certyfikatem jest również opakowanie, znane jako certipack, które nie tylko chroni złoto przed uszkodzeniem czy zarysowaniem, jest również gwarancją, że sztabka nie była wyjmowana z opakowania (nie można go otworzyć i zamknąć w niezauważalny sposób). Na certipacku znajduje się numer seryjny sztabki oraz jej parametry produktowe. Opakowanie typu certipack nie wyklucza możliwość weryfikacji autentyczności sztabki, np. na wadze magnetycznej.

Monety bulionowe same w sobie są trudne do podrobienia, ponieważ mają precyzyjny wzór, którego odtworzenie jest skomplikowane i drogie. Kupując produkt ze światowego kanonu monet i sztabek lokacyjnych wybierasz produkty, których podrabianie jest trudne. Natomiast wychwycenie ewentualnych podróbek przez profesjonalistę nie będzie skomplikowane.

Jak zweryfikować złoto?

W każdym salonie sieci Goldenmark istnieje możliwość zweryfikowania autentyczności złota. W przypadku produktów lokacyjnych, jak sztabki producentów z akredytacją LBMA, czy popularnych, współczesnych monet bulionowych, weryfikacja odbywa się na miejscu. 

Natomiast niektóre monety historyczne lub rzadkie numizmaty mogą wymagać dodatkowej weryfikacji w laboratorium. Wyszkoleni pracownicy salonów Goldenmark są w stanie zweryfikować autentyczność złota lokacyjnego przy użyciu dostępnych nieinwazyjnych metod, które nie ingerują w strukturę produktu. Po pierwsze sprawdzają jego podstawowe parametry, takie jak waga, wymiary, sposób wykonania, a dla sztabek dodatkowo opakowanie (certipack oraz wskazania na wadze magnetycznej).

Dowiedz się więcej o metodach weryfikacji autentyczności złota. 

Sztabki zakupione w Goldsaverze można odebrać osobiście w jednym z salonów sieci Goldenmark, a przy odbiorze raz jeszcze zweryfikować produkt wraz z doradcą. 

Doradcy w salonach Goldenmark są wyszkoleni w zakresie weryfikacji złota, a także prowadzą transakcje skupu złota lokacyjnego. Skupowany produkt jest skrupulatnie weryfikowany z zachowaniem procedur (w tym pod nadzorem kamer monitoringu). Doświadczeni fachowcy i rzetelne procedury przeprowadzenia transakcji w salonach Goldenmark skutecznie odstraszają fałszerzy oraz oszustów. Sporadycznie zdarzają się próby odsprzedania w salonach sztabek czy monet podrobionych. Jednak w większości trafiają do miejsc niewyspecjalizowanych w handlu złotem lokacyjnym, gdzie proces weryfikacji nie jest prowadzony w sposób profesjonalny. 

Goldsaver oferuje sztabki od producenta z renomowaną akredytacją LBMA, do każdego produktu wystawiany jest certyfikat potwierdzający jego autentyczność. Dodatkowo w każdym salonie sieci Goldenmark, zarówno podczas odbioru produktu, jak i w każdym innym momencie, klienci mogą skorzystać z weryfikacji produktu przeprowadzonej przez profesjonalnego doradcę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Mam pytanie,czy mozna kupic sztabke zlota lub srebra bez konta bankowego w internecie?

  1. Pani Roksano, z poziomu sklepu internetowego Goldsaver płatności można dokonać wyłącznie przelewem.
   W przypadku braku możliwości płatności przelewem zapraszamy do salonów Goldenmark, gdzie można kupić sztabki o różnej wadze dokonując płatności gotówką. Podaje listę dostępnych salonów: https://goldenmark.com/pl/oddzialy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.