Najwięksi producenci złotych sztabek

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Jacy są najwięksi producenci złotych sztabek?
2. Którzy producenci złotych sztabek mają akredytację LBMA?
3. Jakie sztabki warto kupować?

W skrócie

  • Jednym z filarów bezpiecznych zakupów złota jest wybór odpowiedniego dostawcy. Nie mniej istotny jest także wybór producenta. 
  • Często sprowadza się to do prostego stwierdzenia, że najbardziej wiarygodni są producenci posiadający akredytację LBMA. Jednak którzy konkretnie?
  • Wszystkie z niżej wymienionych firm/rafinerii znajdują się na liście Good Delivery Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców (LBMA). Oznacza to, że spełniają one rygorystyczne wymogi dotyczące produkowanych sztabek, ich jakości i zabezpieczeń, ale także globalnych zasad dobrych praktyk na rynku metali szlachetnych, etyki i uczciwości czy odpowiedzialnego pozyskiwania kruszcu.
Najwięksi producenci złota na świecie

C-Hafner GmbH

Niemiecka firma założona w 1850 roku przez Carla Hafnera jest dziś jednym z wiodących europejskich dostawców metali szlachetnych. Firma działa w obszarze recyklingu metali szlachetnych, technologii dentystycznych oraz produktów z metali szlachetnych na potrzeby rynku jubilerskiego, zegarmistrzowskiego, stomatologii, techniki medycznej i pomiarowej. Istotnym segmentem oferty C-Hafner są także sztabki złota od 1 g do 1 kg, a także sztabki 12,5 kg produkowane na rynek bankowy.

Rand Refinery (Pty) Ltd

Południowoafrykańska Rand Refinery w pierwszej kolejności budzi skojarzenia z monetą Krugerrand – pierwszą monetą bulionową, która na rynku funkcjonuje od 1967 roku. W rzeczywistości Rand Refinery jest największym na świecie zintegrowanym kompleksem rafinerii. Założona w 1920 roku spółka zajmowała się rafinacją i przetwarzaniem złota wydobywanego z bogatych złóż RPA. W swojej długiej historii zaopatrywała wiele banków w sztabki złota m.in. Bank Indii czy Mennicę Bombajską. Była także cenionym dostawcą kruszcu na rynek londyński. 

Czarek Jóźwik

Abstrachuje
Czarek Jóźwik

„Sklep Goldsaver to wygodne rozwiązanie dla osób jak ja, które do tej pory nie miały zbyt wiele do czynienia ze złotem. Można ustawić stałe zlecenie i przypomnieć sobie o złocie jak kurier przyniesie już całą uncjową sztabkę. Nie trzeba śledzić notowań i zastanawiać się, czy teraz jest dobry moment na zakup czy nie. Spoko wygodny sposób na budowanie kapitału na przyszłość, bez konieczności zagłębiania się w niuanse rynku”

Valcambi SA

Valcambi to firma zajmująca się rafinacją złota, srebra, platyny i palladu, a także produkcją sztabek i półproduktów m.in. krążków z metali szlachetnych do produkcji monet dla mennic. Firma została założona w 1961 roku jako Valori & Cambi, przez pięciu szwajcarskich przedsiębiorców. Nazwa Valcambi używana jest od 1967 roku.

Valcambi produkuje złote sztabki w pełnym przekroju wagowym, od 1 g do 1 kg, a także większe, 12,5-kilogramowe, używane w obrocie międzybankowym. Słynie także z produkcji tzw. combibarów, a więc zestawów składających się z 20, 50 czy 100 połączonych sztabek 1-gramowych. Do najpopularniejszych produktów należą sztabki 20-, 50- i 100-gramowe, a także te o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 g). Firma świadczy także usługi probiercze i depozytowe. 

PAMP SA

Podobnie jak Valcambi, PAMP jest firmą szwajcarską, powstałą w 1977 roku w Ticino. Z początku firma zajmowała się produkcją małych sztabek (do 100 g), półproduktów jubilerskich oraz części na potrzeby szwajcarskiego rynku zegarmistrzowskiego. Z czasem oferta PAMP powiększyła się także o większe sztabki, łącznie z największymi, 12,5-kilogramowymi sztabami bankowymi. 

Tym, co wyróżnia PAMP na tle innych firm, jest szczególna oferta sztabek, ale także monet, z wzorami okazjonalnymi. Wśród sztabek dużą popularnością cieszy się wzór Fortuna z przedstawieniem rzymskiej bogini Fortuny. 

Argor-Heraeus SA

Heraeus to niemiecka firma, której korzenie sięgają XVII wieku. Z początku działała w branży farmaceutycznej. W 1856 roku Wilhelm Carl Heraeus opracował efektywniejszą metodę rafinacji platyny, która w owym czasie zaczynała zyskiwać na popularności, dzięki czemu wprowadził firmę na rynek metali szlachetnych. 

Argor-Heraeus działa obecnie w wielu branżach, w których wykorzystuje się metale szlachetne. Zajmuje się także technologią medyczną, szkłem kwarcowym, czujnikami czy wyspecjalizowanymi źródłami światła. Firma uczestniczyła w programie Apollo 11. Heraeus opracował reflektor, dzięki któremu możliwe było zmierzenie odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.