1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Rekordowe przychody europejskich klubów. Ile zarabiają krezusi futbolu?

Rekordowe przychody europejskich klubów. Ile zarabiają krezusi futbolu?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

W 2023 roku łączne przychody europejskich klubów piłkarskich sięgnęły – wedle pierwszych szacunków – blisko 26 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 10 miliardów na przestrzeni dekady! To efekt m.in. rosnącej frekwencji na stadionach czy wpływów od sponsorów. Sprawdzamy, które drużyny ze Starego Kontynentu zarabiają najwięcej.

Rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarabiają krezusi futbolu?

W poprzednim tekście na blogu przybliżyłem Wam wyniki rankingu Football Money League, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, wedle którego przychody najlepiej zarabiających klubów piłkarskich na świecie w sezonie 2022/2023 wyniosły 10,5 mld euro.

Z kolei UEFA, czyli unia piłkarska odpowiadająca m.in. za organizację rozgrywek pucharowych na Starym Kontynencie czy Mistrzostw Europy, opublikowała w ostatnim czasie raport poświęcony finansom w europejskim futbolu.

Przeczytaj, którzy piłkarze zarabiają najlepiej

Rekordowe przychody w europejskiej piłce

Jak wynika z dokumentu „The European Club Finance and Investment Landscape”, w 2022 roku europejskie kluby, rywalizujące na poziomie najwyższej klasy rozgrywkowej w swoich krajach, łącznie zaraportowały przychody na poziomie 23,9 mld euro, czyli o 13% więcej niż w roku 2021 i o 4% więcej niż w ostatnim, przed-pandemicznym sezonie. Topowe drużyny nie zamierzają jednak na tym poprzestać.

Pierwsze, niepełne jeszcze dane za 2023 roku wskazują bowiem na dalszy, niezwykle silny, bo blisko 12-procentowy wzrost przychodów całkowitych, które łącznie mają oscylować wokół 25,6 mld euro. Na tę kwotę składają się m.in. przychody ze stadionowych „bramek”, wpływy od sponsorów i ze sprzedaży koszulek, pieniądze za prawa do transmisji telewizyjnych czy środki przekazane przez UEFA.

rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarabiają krezusi futbolu?
Tak rosły łączne przychody europejskich klubów w poszczególnych latach fot. UEFA

Poznaj najlepiej zarabiające kluby piłkarskie

TOP 20 futbolowych krezusów

Dokument opracowany przez UEFA jest bardzo obszerny (liczy grubo ponad 100 stron), więc jeśli jesteście zainteresowani szczegółowymi danymi finansowymi związanymi z europejską piłką nożną, serdecznie zapraszam Was do lektury całości. Ja skupię się z kolei na przychodach czołowych 20 klubów z naszego kontynentu. Rzućmy zatem okiem na finanse krezusów.

Jeśli chodzi o przychody całkowite drużyn z TOP 20, wyniki są zbliżone do tych z raportu Deloitte, który przytaczałem na początku tego artykułu. Liderem jest Real Madryt, który z przychodami na poziomie 841 mln euro wyprzedza Manchester City (836 mln euro) i FC Barcelonę (815 mln euro). W czołowej dwudziestce znajdziemy dziewięć klubów angielskich, cztery włoskie, po trzy z Hiszpanii i Niemiec oraz jeden francuski.

rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarobili krezusi futbolu?

Przychody całkowite 20 największych klubów wzrosły w ciągu roku przeciętnie o 15,7%, czyli więcej niż wynosząca 11,7% średnia dla wszystkich zespołów z Europy, które zaraportowały już swoje wyniki finansowe za ubiegły rok. Najbardziej imponującymi, bezwzględnymi wzrostami mogą pochwalić się: FC Barcelona (+176 mln euro), Paris Saint-Germain (+137 mln euro), AC Milan (+126 mln euro) i SSC Napoli (+120 mln euro).

rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarobili krezusi futbolu?

Sprawdź, którzy amerykańscy sportowcy bankrutowali po zakończeniu kariery

Kto zarabia najwięcej na kibicach?

W raporcie znajdziemy też dane dotyczące zarobków związanych z frekwencją na stadionach. Okazuje się, że aż 7 europejskich klubów może pochwalić się przychodami z „bramek” przekraczającymi w 2023 roku poziom 100 mln euro. Prym wiedzie FC Barcelona, która wyprzedza drugi w tym zestawieniu Paris Saint-Germain o prawie 40 mln euro, a w porównaniu do roku 2022, ekipa „Blaugrana” zanotowała wzrost o 80 mln euro!

rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarobili krezusi futbolu?

Autorzy zestawienia podkreślają, że w 2024 roku do grona klubów o przychodach z „bramek” przekraczających 100 mln euro wróci – po rozbudowie swojego obiektu – najprawdopodobniej Liverpool FC. To zaledwie jeden z czterech zespołów z czołowej dwudziestki, który pod tym kątem zaliczył spadek względem roku 2022 roku. A łącznie stadionowe przychody klubów z TOP 20 wzrosły w 2023 roku o 32%.

rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarobili krezusi futbolu?

Zobacz, którzy amerykańscy sportowcy zostali solidnymi biznesmenami po zakończeniu kariery

Rekordowe przychody od sponsorów

Jak podaje UEFA, przychody komercyjne (czyli obejmujące m.in. wpływy od sponsorów czy ze sprzedaży koszulek) 20 najlepszych pod tym względem klubów wzrosły o 16% w 2023 roku, przy czym jedynie trzy z nich odnotowały spadki. Liderem w zakresie monetyzacji swojej działalności jest Manchester City, ale po piętach depcze mu FC Barcelona, która może pochwalić się najbardziej spektakularnym wzrostem względem roku 2022.

rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarobili krezusi futbolu?

Autorzy raportu zwracają uwagę na dużą lukę w przychodach pomiędzy klubami zajmującymi miejsca 7. (Liverpool FC) a 8. (Tottenham Hotspur) oraz pomiędzy 11. (Juventus Turyn) a 12. pozycją (RB Lipsk). Przedstawiciele UEFA podkreślają, że to właśnie wpływy ze sponsoringu i inne przychody komercyjne najbardziej oddzielają – pod względem finansowym – ekipy z absolutnej czołówki od pozostałych, europejskich drużyn.

rekordowe przychody europejskich klubów. ile zarobili krezusi futbolu?


Jeśli chodzi o pieniądze bezpośrednio pochodzące z UEFA, najwięcej w 2023 roku otrzymał Manchester City (131 mln euro), wyprzedzając pod tym względem Real Madryt (122 mln euro) i Bayern Monachium (110 mln euro). Wszystkie drużyny z TOP 20 w tej kategorii brały udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów, 14 awansowało do rundy pucharowej tych rozgrywek, a cztery brały udział z kolei w walce o triumf w Lidze Europy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.