Sposoby kupowania złota

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. W jaki sposób można kupować złoto?
2. Co to jest „złoto papierowe”?

W skrócie

  • Od tysięcy lat złoto jest uniwersalnym nośnikiem wartości, odpornym na zawirowania polityczne i gospodarcze.
  • Rozwój rynków i narzędzi finansowych, jak również postępująca cyfryzacja sprawiły, że pojawiło się “złoto papierowe”, czyli instrumenty finansowe dające bezpośrednią lub pośrednią ekspozycję na złoto.
  • Złoto jako produkt chroni siłę nabywczą pieniędzy, dywersyfikuje nasz portfel i – w razie konieczności – daje możliwość łatwego spieniężenia środków. Poręczna forma fizycznego złota, certyfikaty renomowanych producentów i stosowane zabezpieczenia sprawiają, że zakup fizycznego złota to bezpieczny i wygodny sposób na oszczędzanie, dający poczucie niezależność od banków i instytucji finansowych.

Złoto fizyczne: sztabki i monety

Najpopularniejszą formą złota lokacyjnego są złote sztabki i monety, występujące w szerokim zakresie wagowym. Zakupu kruszcu możemy dokonać u dystrybutorów złotych sztabek i monet, stacjonarnie, jak i przez internet. Złoto możemy kupić od ręki lub na określony termin, co najczęściej wiąże się z kilkuprocentowym rabatem.

Gdy uwzględnimy funkcję użytkową złota możemy również lokować środki w złotą biżuterię. Biżuteria jednak nie jest tak dobrym nośnikiem wartości jak sztabki i monety, ponieważ nie jest wytwarzana z czystego złota, w cenie produktów jubilerskich zawarta jest wysoka marża wytwórcy i – w przeciwieństwie do produktów lokacyjnych – biżuteria jest obłożona podatkiem VAT.

Dowiedz się, jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego?

Czarek Jóźwik

Abstrachuje
Czarek Jóźwik

„Sklep Goldsaver to wygodne rozwiązanie dla osób jak ja, które do tej pory nie miały zbyt wiele do czynienia ze złotem. Można ustawić stałe zlecenie i przypomnieć sobie o złocie jak kurier przyniesie już całą uncjową sztabkę. Nie trzeba śledzić notowań i zastanawiać się, czy teraz jest dobry moment na zakup czy nie. Spoko wygodny sposób na budowanie kapitału na przyszłość, bez konieczności zagłębiania się w niuanse rynku”

“Złoto papierowe” 

Fundusze ETF

Popularną formą lokowania środków w złocie jest zakup jednostek funduszy ETF (z ang. Exchange Traded Fund). Złote ETF-y to otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, które odwzorowują indeksy giełdowe złota. Inwestowanie w jednostki funduszy ETF to pasywna forma inwestowania, wymaga otwarcia rachunku u brokera.

Fundusze rynku złota

Lokowanie środków w funduszach rynku złota to przede wszystkim kupowanie akcji spółek wydobywczych. To aktywna forma inwestowania, wymagająca wiedzy i doświadczenia, jak również wiążąca się z wyższym ryzykiem, wynikającym z sytuacji rynkowej danego przedsiębiorstwa, sytuacji gospodarczej i politycznej danego kraju i regionu.

Kontrakty na złoto

Inwestowanie w złoto na giełdzie to krótkoterminowa i najbardziej ryzykowna forma lokowania środków w złoto, wymagająca sporej wiedzy i doświadczenia w zakresie interpretacji danych rynkowych.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do złota fizycznego, zyski wygenerowane na “papierowym złocie” podlegają 19% podatkowi od zysków kapitałowych – tzw. podatek Belki.

Goldsaver

Innowacyjną na polskim rynku formą lokowania środków w złoto fizyczne jest sklep internetowy Goldsaver, który umożliwia kupowanie jednouncjowej sztabki złota “po kawałku”, w oparciu o dowolne wpłaty już od 50 zł. Za marką Goldsaver stoi Grupa Goldenmark – wiodący na polskim rynku dystrybutor metali szlachetnych, który w ciągu 12 lat działalności dostarczył Polakom ponad 530 000 uncji złota, czyli ponad 16,6 t kruszcu.

Dowiedz się, jak działa Goldsaver?

Po kupieniu pełnej sztabki można ją odebrać w jednym z salonów sieci Goldenmark w największych polskich miastach, za pośrednictwem firmy kurierskiej lub z paczkomatu. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Komentarze

  1. Witam.
    Szkoda,że trzeba iskladac uncję
    .Gdyby było można dowolną sztabkę odebrać.Kiedys coś takiego było tylko nie pamiętam w,której Mennicy.

    1. Cześć, planujemy wprowadzić możliwość odbioru mniejszych sztabek – może nie dowolną, ale jakieś mniejsze. Polecamy także śledzić nasz serwis Plany i zmiany, gdzie można także zgłaszać swoje sugestie: https://plany-i-zmiany.goldsaver.pl/

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.