Sposoby kupowania złota

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. W jaki sposób można kupować złoto?
2. Co to jest „złoto papierowe”?

W skrócie

  • Od tysięcy lat złoto jest uniwersalnym nośnikiem wartości, odpornym na zawirowania polityczne i gospodarcze.
  • Rozwój rynków i narzędzi finansowych, jak również postępująca cyfryzacja sprawiły, że pojawiło się “złoto papierowe”, czyli instrumenty finansowe dające bezpośrednią lub pośrednią ekspozycję na złoto.
  • Złoto jako produkt chroni siłę nabywczą pieniędzy, dywersyfikuje nasz portfel i – w razie konieczności – daje możliwość łatwego spieniężenia środków. Poręczna forma fizycznego złota, certyfikaty renomowanych producentów i stosowane zabezpieczenia sprawiają, że zakup fizycznego złota to bezpieczny i wygodny sposób na oszczędzanie, dający poczucie niezależność od banków i instytucji finansowych.

Złoto fizyczne: sztabki i monety

Najpopularniejszą formą złota lokacyjnego są złote sztabki i monety, występujące w szerokim zakresie wagowym. Zakupu kruszcu możemy dokonać u dystrybutorów złotych sztabek i monet, stacjonarnie, jak i przez internet. Złoto możemy kupić od ręki lub na określony termin, co najczęściej wiąże się z kilkuprocentowym rabatem.

Gdy uwzględnimy funkcję użytkową złota możemy również lokować środki w złotą biżuterię. Biżuteria jednak nie jest tak dobrym nośnikiem wartości jak sztabki i monety, ponieważ nie jest wytwarzana z czystego złota, w cenie produktów jubilerskich zawarta jest wysoka marża wytwórcy i – w przeciwieństwie do produktów lokacyjnych – biżuteria jest obłożona podatkiem VAT.

Dowiedz się, jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego?

“Złoto papierowe” 

Fundusze ETF

Popularną formą lokowania środków w złocie jest zakup jednostek funduszy ETF (z ang. Exchange Traded Fund). Złote ETF-y to otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, które odwzorowują indeksy giełdowe złota. Inwestowanie w jednostki funduszy ETF to pasywna forma inwestowania, wymaga otwarcia rachunku u brokera.

Fundusze rynku złota

Lokowanie środków w funduszach rynku złota to przede wszystkim kupowanie akcji spółek wydobywczych. To aktywna forma inwestowania, wymagająca wiedzy i doświadczenia, jak również wiążąca się z wyższym ryzykiem, wynikającym z sytuacji rynkowej danego przedsiębiorstwa, sytuacji gospodarczej i politycznej danego kraju i regionu.

Kontrakty na złoto

Inwestowanie w złoto na giełdzie to krótkoterminowa i najbardziej ryzykowna forma lokowania środków w złoto, wymagająca sporej wiedzy i doświadczenia w zakresie interpretacji danych rynkowych.

Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do złota fizycznego, zyski wygenerowane na “papierowym złocie” podlegają 19% podatkowi od zysków kapitałowych – tzw. podatek Belki.

Goldsaver

Innowacyjną na polskim rynku formą lokowania środków w złoto fizyczne jest sklep internetowy Goldsaver, który umożliwia kupowanie jednouncjowej sztabki złota “po kawałku”, w oparciu o dowolne wpłaty już od 50 zł. Za marką Goldsaver stoi Grupa Goldenmark – wiodący na polskim rynku dystrybutor metali szlachetnych, który w ciągu 12 lat działalności dostarczył Polakom ponad 530 000 uncji złota, czyli ponad 16,6 t kruszcu.

Dowiedz się, jak działa Goldsaver?

Po kupieniu pełnej sztabki można ją odebrać w jednym z salonów sieci Goldenmark w największych polskich miastach, za pośrednictwem firmy kurierskiej lub z paczkomatu. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Potrzebujesz pomocy?
Masz pytanie, a nie znalazłeś odpowiedzi?
Napisz do nas

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.