Przechowywanie złota

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Jakie są możliwości przechowywania złota?
2. Jakie są wady i zalety przechowywania złota w domu?
3. Jakie są wady i zalety przechowywania złota w banku?
4. Jakie są wady i zalety przechowywania złota u dostawcy?

W skrócie

  • Podstawową cechą złota inwestycyjnego w postaci sztabek i monet jest jego fizyczność. To przedmiot, który zawsze możemy ze sobą zabrać. Daje nam poczucie pełnej kontroli nad tą częścią naszego majątku, który reprezentuje.
  • Osoby, które rozważają zakup złota, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie kupione produkty będzie można bezpiecznie przechować. W gruncie rzeczy nie jest to duże wyzwanie, a już na pewno nie powinno ono stać się przeszkodą dla decyzji o lokowaniu swojego kapitału w królewskim kruszcu.

Podstawowa zasada, którą powinna kierować się osoba, która myśli o przechowywaniu złotych sztabek i monet, to kierowanie się własnym komfortem i spokojem. Złoto stanowi przecież część majątku, nikt nie chce go stracić i tym samym zamartwiać się nieustannie czy jest ono bezpieczne. Każdy lokujący w złoto powinien czuć się komfortowo ze swoją decyzją i być jej pewnym.

Sposoby przechowywania złota

Sposobów przechowywania złota jest kilka:

  1. bezpieczne miejsce w domu lub innym miejscu, które daje nam poczucie komfortu;
  2. skrytka depozytowa w banku;
  3. depozyt u dostawcy;
  4. usługa przechowywania w specjalistycznej firmie.

W domu

W Polsce zdecydowanie najwięcej klientów wybiera opcję pierwszą, czyli przechowywanie kruszcu w sobie tylko wiadomym miejscu, do którego dostęp ma tylko właściciel i osoby, którym najbardziej ufa. Może to być specjalny schowek, domowy sejf lub nawet sekretne miejsce w ogródku.

Maciej Samcik

twórca i redaktor naczelny „Subiektywnie o Finansach”
maciej samcik 1

„Na szczęście w Polsce jest możliwość kupowania złota w kawałkach, z odbiorem wtedy, gdy uzbieramy co najmniej uncję. Przetestowałem tę możliwość w sklepie Goldsaver.pl: uzbierałem, odebrałem (przysyłają sztabkę kurierem UPS, a jak ktoś chce – to do paczkomatu), mogę polecić” czytaj więcej >

Skrytka depozytowa w banku

Drugą, dość popularną kiedyś formą przechowywania kosztowności,  są skrytki depozytowe w banku. Ten rodzaj usług jednak stracił na swojej atrakcyjności głównie przez politykę banków, które właściwie już zakończyły prowadzenie tego typu działalności. Zdecydowana większość banków już zamknęła swoje skrytki, pozostałe się do tego przymierzają.

W przypadku złota inwestycyjnego, deponowanie go w skrytkach bankowych  zawsze było dość abstrakcyjnym pomysłem. Dla wielu klientów nabycie sztabek i monet z królewskiego kruszcu,  jest formą odejścia od klasycznego sposobu budowania majątku opartego na zaufaniu do banków. Posiadanie złota fizycznego daje wolność w dysponowaniu majątkiem bez potrzeby  pośredników.

Przechowywanie u dostawcy

Produkty ze złota inwestycyjnego można również przechowywać u dostawcy. Jest to również forma dostępna dla każdego klienta, choć może mieć swoje ograniczenia. Nie zawsze dostawca będzie zainteresowany przechowywaniem małych ilości kruszcu ze względu naśrodki ostrożności, które są związane z przechowywanym towarem (m.in. regularne inwentaryzacje towaru).

Dostępne są różne formy deponowania produktów – depozyt alokowany i niealokowany. Każda z tych form wiąże się z kosztami, które najczęściej stanowią procent od przechowywanych wartości.

Depozyt w specjalistycznej firmie

Analogiczną usługą do depozytu u dostawców, jest skorzystanie z ofert wyspecjalizowanych firm, które zajmują się wynajmowaniem powierzchni dla dóbr o wysokiej wartości. W Polsce jednak brakuje tego typu podmiotów, więc w tym wypadku trzeba poszukać takich możliwości za granicą. Taka forma przechowywania złota inwestycyjnego jest również najdroższa ze wszystkich.

Złoto fizyczne trzeba składować w konkretnym miejscu. Trzeba mieć na to pomysł i zarazem dobrą odpowiedź. Możliwości przechowywania jest kilka, nie są one trudno dostępne. Niemniej, najważniejsze jest wybrać taki sposób, żeby mieć poczucie pełnego komfortu i bezpieczeństwa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Komentarze

  1. Oczywiście, że można na terenie polski znaleźć partnerów handlowych i skorzystać z opcji przechowywania swoich fizycznych wartości na terenie geopolitycznie neutralnym z największym możliwym poziomem bezpieczeństwa i poufności. Na szczęście, firma ta nie prowadzi żadnego marketingu, który bezpośrednio przekłada się na cenę metali jak i nie posiada biura na terenie polski co pozwala na zachowanie w tajemnicy tego kto, co i ile kupił 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.