Legenda:
█ – cena złota za uncję
█ – cena złota za gram
(cena złota, Źródło: Narodowy Bank Polski)
Źródło notowań ceny złota
Aktualna cena złota pobierana jest z Narodowego Banku Polskiego. NBP publikuje swój kurs złota każdego dnia roboczego o godzinie 8:00 rano. Kurs złota NBP jest kursem referencyjnym dla ceny złota w sklepie Goldsaver.pl
Cena złota w Goldsaver.pl
Powyższa cena złota jest ceną giełdową, do której doliczyć należy 6,9% (lub 6,4% przy zleceniu stałym). Są to koszty fizycznej sztabki złota (koszt produkcji sztabki, transportu, ubezpieczenia, a także koszt funkcjonowania sklepu).
Dowiedz się więcej o cenach, kosztach i opłatach dodatkowych w Goldsaver.pl
Od czego zależy cena złota?
Złoto to surowiec notowany na giełdzie. Jego cena zmienia się w czasie rzeczywistym. W sklepie Goldsaver.pl cena złota ustalana jest w oparciu o kurs publikowany codziennie przez Narodowy Bank Polski. Jednak na giełdach towarowych na świecie, ceny notowane są na bieżąco.
O tym, jak kształtują się ceny kruszcu, decydują podstawowe prawa rynku: popyt i podaż. Roczna podaż złota (wydobycie + recycling) kształtuje się w okolicach 4500-4800 ton. Podobnie kształtuje się popyt, który podzielony jest pomiędzy branżę jubilerską (ok. 50%), przemysł (ok. 6-7%), inwestycje (20-21%) oraz banki centralne (ok. 24%).
Jakie czynniki wpływają na kurs złota?
Cena złota może zmieniać się z uwagi na stronę podażową lub popytową. Jeśli chodzi o podaż, jest ona stabilna. Jednak zasoby złota na Ziemi są ograniczone, więc w przyszłości podaż będzie mocno ograniczona.
Popyt na złoto może wzrastać w okresach rosnącej awersji do ryzyka. Mowa o wszelkiego rodzaju niepokojach na tle ekonomicznym, gospodarczym czy geopolitycznym. Złoto uchodzi za bezpieczną przystań, zatem jego cena wzrasta najbardziej w momencie, gdy na świecie zaczyna się dziać coś niedobrego. Mowa o sytuacjach takich jak: kryzys 2008, pandemia COVID-19, wybuch wojny w Ukrainie, wysoka inflacja.
Złoto na największych giełdach kwotowane jest w dolarze amerykańskim i z dolarem jest najmocniej skorelowane. Dlatego wpływ na cenę złota mają także stopy procentowe oraz polityka amerykańskiego banku centralnego. Wysokie stopy procentowe podnoszą atrakcyjność innych aktywów względem złota m.in. amerykańskich obligacji skarbowych i samego dolara.
Sprawdź, ile złota jest na świecie
Korelacje
Złoto jest odwrotnie skorelowane z dolarem amerykańskim oraz z rynkami finansowymi. Dlatego kurs złota często rośnie, gdy dolar się osłabia, a także gdy na indeksach giełdowych pojawiają się duże spadki. Dlatego złoto często wykorzystywane jest jako forma dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Złoto a inflacja
Często mówi się, że złoto to skuteczne zabezpieczenie przed inflacją. W długim terminie cena złota rośnie, a właściwie złoto utrzymuje wartość względem dolara, który traci swoją siłę nabywczą. Świetnym przykładem ilustrującym tę zależność jest przykład z Fordem.
100 lat temu za Forda T musieliśmy zapłacić 319 dolarów amerykańskich lub 16 uncji złota. Obecnie współczesny model Forda również kupimy za 16 uncji złota, jednak cena w dolarach wyniesie już 30 000. To obrazuje, jak duża jest utrata siły nabywczej dolara w ciągu stu lat, i jak złoto przenosi wartość.
Przeczytaj więcej o tym, dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie
Cena złota a moment zakupu
Czy warto podejmować decyzje zakupowe w oparciu o aktualny kurs złota? W teorii wydaje się to być rozsądnym pomysłem – kupić taniej, sprzedać drożej. Jednak złote monety i sztabki, czyli złoto w formie fizycznej, słabo nadają się do spekulowania. Na rynku znaleźć można inne, o wiele lepsze rozwiązania.
Złoto inwestycyjne o wiele lepiej sprawdza się jako długoterminowa lokata. Jego celem jest zabezpieczenie majątku przed utratą wartości czy dywersyfikacja portfela.
Zdecydowanie lepszym podejściem do metali szlachetnych jest stosowanie strategii DCA. Polega ona na regularnych zakupach za mniejsze kwoty, co które pozwalają uśrednić cenę zakupu. Strategię tę wybierają doświadczeni inwestorzy, którzy preferują bezpieczne i długoterminowe formy inwestycji. Takiemu podejściu sprzyja sklep Goldsaver.pl. Sprzedajemy tylko jeden produkt – uncja złota w postaci sztabki, którą możesz kupić „po kawałku”.
Dowiedz się, czym jest i jak działa Goldsaver
Dzięki strategii DCA zwiększasz swoje szanse na to, że sumarycznie cena zakupu sztabki będzie niższa niż zakup całej uncji w jednym momencie. Minimalizuje także ryzyko tego, że w oczekiwaniu na właściwą cenę nie dokonasz zakupu w ogóle.
Dowiedz się więcej o strategii DCA