Złoto to zasób naturalny, ale złote sztabki to już konkretny, gotowy produkt, który posiada swoje cechy. Czy ma znaczenie to, kto wyprodukował daną sztabkę? Ma, choć temat nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać.

LBMA
Instytucją, która wyznacza standardy i pilnuje ich przestrzegania jest London Bullion Market Association – w skrócie LBMA, a po polsku – Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców. Organizacja ta powstała w XVIII wieku, gdy Londyn był światowym centrum handlu złotem. Miała na celu ustandaryzowanie form kruszcu, sprowadzanych do stolicy imperium brytyjskiego z całego świata.
Współczesne LBMA zostało powołane do życia w 1987 roku. Jego rolą w dalszym ciągu jest ustalanie standardów oraz pilnowanie tego, by firmy posiadające akredytację LBMA, przestrzegały ich.
Chcąc wejść na rynek naprawdę dużych transakcji np. sprzedaż złota bankom centralnych, firma musi otrzymać akredytację LBMA. W tym celu musi spełnić szereg wyśrubowanych warunków, dotyczących zarówno jakości sztabek, ale także sytuacji finansowej firmy, możliwości produkcyjnych czy zasad odpowiedzialnego pozyskiwania kruszcu. Firma, która spełni warunki, trafia na listę Good Delivery. Dzięki temu jest akceptowana jako dostawca sztab bankowych o wadze 12,5 kg.
I tutaj mamy pierwszy niuans: nie wszyscy producenci sztabek zajmują się produkcją takich dużych sztabek. To oznacza, że akredytacja LBMA świadczy o wysokich standardach, ale brak akredytacji nie od razu musi oznaczać, że firma standardów nie przestrzega.
Poniżej prezentujemy listę producentów złotych sztabek, którzy akredytację LBMA posiadają. Co za tym idzie – zakup ich sztabek (od wiarygodnego dostawcy) będzie zawsze bezpieczny.
Dowiedz się, czym jest certipack i jak działa
C. Hafner GmbH
Jest to niemiecka firma, której korzenie sięgają 1850 roku, kiedy to założona została przez Carla Hafnera. Obecnie jest jednym z wiodących europejskich dostawców metali szlachetnych.

Oprócz produkcji sztabek, firma zajmuje się także recyclingiem kruszcu, a także produkcją półproduktów z metali szlachetnych na potrzeby rynków jubilerskiego i zegarmistrzowskiego, a także stomatologii, techniki medycznej i pomiarowej. Poza sztabami bankowymi 12,5 kg, C.Hafner posiada bogatą ofertę skierowaną do inwestorów indywidualnych, a więc sztabki od 1 grama do 1 kilograma.
Sprawdź, dlaczego sztabka o wadze 1 uncji?
Perth Mint
Australijska mennica umiejscowiona w mieście Perth powstała w 1899 roku. Z początku skupowała ona kruszec pozyskiwany przez górników z lokalnych kopalni.
Początek XX stulecia przyniósł jednak konieczność uruchomienia produkcji monet na potrzeby całego imperium brytyjskiego. Dziś należy do jednego z największych producentów złotych monet bulionowych i kolekcjonerskich. Jej najbardziej rozpoznawalnym produktem jest moneta Australijski Kangur. Jednak Perth Mint to także duży producent złotych sztabek, w tym sztabek dla inwestorów indywidualnych.
Rand Refinery
Południowo afrykańska rafineria Rand kojarzy się przede wszystkim z najsłynniejszą i najstarszą (bita od 1967 roku) monetą bulionową świata – Krugerrandem. Jednocześnie jednak Rand Refinery jest jednym z największych na świecie producentów złotych sztabek.
Argor-Heraeus SA
Heraeus to niemiecka firma, której początki sięgają XVII wieku. Co ciekawe, z początku związana ona była z branżą farmaceutyczną. W połowie XIX wieku Wilhelm Carl Heraeus opracował efektywniejszą metodę rafinacji platyny, która w owym czasie zaczynała zyskiwać na popularności, dzięki czemu wprowadził firmę na rynek metali szlachetnych.
Argor-Heraeus działa obecnie w wielu branżach, w których wykorzystuje się metale szlachetne. Zajmuje się także technologią medyczną, szkłem kwarcowym, czujnikami czy wyspecjalizowanymi źródłami światła. Firma uczestniczyła w programie Apollo 11. Heraeus opracował reflektor, dzięki któremu możliwe było zmierzenie odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem.
Sprawdź, czy warto inwestować w złoto
PAMP SA
PAMP jest firmą szwajcarską, powstałą w 1977 roku w Ticino. Z początku firma zajmowała się produkcją małych sztabek (do 100 gramów), półproduktów jubilerskich oraz części na potrzeby szwajcarskiego rynku zegarmistrzowskiego. Z czasem oferta firmy została poszerzona o większe sztabki, w tym 12,5-kilogramowe sztaby używane w obrocie międzybankowym.
Tym, co wyróżnia PAMP na tle innych firm, jest szczególna oferta sztabek, ale także monet, z wzorami okazjonalnymi. Wśród sztabek dużą popularnością cieszy się wzór Fortuna z personifikacją rzymskiej bogini Fortuny.
Zobacz także: Najwięksi producenci złotych monet
Valcambi SA
Valcambi to firma zajmująca się rafinacją złota, srebra, platyny i palladu, a także produkcją sztabek i półproduktów m.in. krążków z metali szlachetnych do produkcji monet dla mennic. Firma została założona w 1961 roku jako Valori & Cambi, przez pięciu szwajcarskich przedsiębiorców. Nazwa Valcambi używana jest od 1967 roku.
Valcambi produkuje złote sztabki w pełnym przekroju wagowym, od 1 grama do 1 kilograma. A także większe, 12,5-kilogramowe, używane w obrocie międzybankowym. Słynie także z produkcji tzw. combibarów, a więc zestawów składających się z 20, 50 czy 100 połączonych sztabek 1-gramowych. Do najpopularniejszych produktów należą sztabki 20-, 50- i 100-gramowe, a także te o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 gramów). Firma świadczy także usługi probiercze i depozytowe.
Sprawdź, ile złota jest na świecie, kiedy się skończy i co się wtedy stanie
Podsumowanie
Powyższa lista nie wyczerpuje tematu największych producentów sztabek, ani nawet producentów zrzeszonych w LBMA. Są to firmy najbardziej rozpoznawalne i cieszące się największą estymą wśród inwestorów europejskich (w innych częściach świata, w Azji, na Bliskim Wschodzie czy w USA, popularni są też inny producenci, czasem w ogóle nie mający rozpoznawalności w Europie).
Aktualna lista Good Delivery dostępna jest pod tym adresem: https://www.lbma.org.uk/good-delivery/gold-current-list#-
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.