1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Większe dochody i mniejsze wydatki. Czy to możliwe jednocześnie?

Większe dochody i mniejsze wydatki. Czy to możliwe jednocześnie?

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

W ostatnich latach obserwujemy rekordowe wzrosty, jeśli chodzi o wynagrodzenia w polskiej gospodarce. Jednak koszty życia i inflacja rosły jeszcze szybciej. Czy w takich okolicznościach można jednocześnie ograniczać wydatki i zwiększać dochody? 

większe dochody i mniejsze wydatki. czy to możliwe jednocześnie?
większe dochody i mniejsze wydatki. czy to możliwe jednocześnie?

Analiza wielu strategii zarządzania finansami pokazuje, że jest to możliwe, ale wymaga konsekwencji i kompleksowego podejścia. Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej i poszukajmy wspólnie konkretnych wskazówek. Zróbmy to w kilku krokach.

1. Świadome planowanie budżetu

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy w publikacjach Goldsavera, fundamentem wprowadzania zmian w swoich finansach, zawsze powinno być określenie celów i dokładna analiza sytuacji.

Jeśli celem jest wspomniane połączenie w jednej strategii większych dochodów i mniejszych wydatków, to analiza powinna skoncentrować się na dokładnym przyjrzeniu się domowemu budżetowi. 

Dowiedz się, dlaczego nawyki mogą usprawnić twoje finanse

Szczegółowe rozpisanie domowego budżetu powinniśmy zacząć od sporządzenia listy stałych wydatków, takich jak: czynsz, media, abonamenty czy raty kredytowe. 

Kolejny krok to wprowadzenie monitoringu wydatków zmiennych, czyli zakupów spożywczych, rozrywki czy np. kosztów podróżowania. Pomocne w takim monitoringu mogą okazać się choćby aplikacje bankowe, które posiadają coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności.

Można sięgnąć też po inne, sprawdzone narzędzia, takie jak aplikacje do zarządzania budżetem np. YNAB czy Mint. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie zdecydujesz się ostatecznie, wsparcie technologiczne może okazać się niezbędnym sojusznikiem w skutecznej analizie finansów.

Kiedy podzielisz wydatki na kategorie „konieczne” i „dodatkowe”, prawdopodobnie uda ci się zidentyfikować obszary, w których możesz dokonać cięć. Warto w tym miejscu przypomnieć o, omawianej przy okazji rozważań o esencjalizmie, metodzie 50/30/20

To nieśmiertelne rozwiązanie, które wraca w wielu strategiach poprawiania finansów osobistych oparte na podziale wydatków na konieczne (niezbędne), dodatkowe (np. na przyjemności) i oszczędności oraz inwestycje. 

2. Eliminacja zbędnych wydatków

Na pierwszy rzut oka redukcji kosztów najłatwiej poszukiwać w drugiej kategorii (czyli wspomnianych 30%), jednak lepiej podejść do tego całościowo i popatrzyć na wszystkie wydatki, również te niezbędne, jak zakupy spożywcze. Ponownie kluczowa okaże się wnikliwa analiza. 

Przykładowo przed każdą wizytą w sklepie warto przygotować listę zakupów i trzymać się jej, aby uniknąć impulsywnych decyzji. Można również posiłkować się aplikacjami, które pomagają później kategoryzować wydatki i analizować listy zakupów np. AnyList czy Listonic.

Innym przykładem jest optymalizacja posiadanych subskrypcji. Przejrzyj swoje abonamenty i subskrypcje. Przeanalizuj jakie treści faktycznie oglądasz czy słuchasz. Zastanów się, z których usług możesz zrezygnować lub poszukać dla nich tańszych alternatyw. 

Podobne poszukiwania możemy prowadzić w wielu kategoriach codziennych wydatków. Nie możemy też zapomnieć o nieśmiertelnych, doskonale sprawdzonych sposobach na oszczędzanie takich jak np. mniejsze zużycie prądu czy gazu. 

Dorota Sierakowska

inwestorka i analityczka, specjalizująca się w rynku surowcowym,
twórczyni Girls Money Club
dorota sierakowska

„Złoto jest coraz łatwiej dostępne, a to ma ogromne znaczenie dla większości inwestorów. Kiedyś złoto kojarzono z pewną niedostępnością, ale przede wszystkim z bogactwem, władzą, luksusem. Ale na szczęście to zaczęło się zmieniać i w tym momencie nie trzeba mieć milionów czy setek tysięcy złotych, żeby mądrze zainwestować w ten kruszec. Możemy mieć nawet kilka tysięcy złotych, kilkaset złotych, a obecnie nawet kilkadziesiąt złotych, żeby zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w złoto. To jest szalenie istotne, bo przecież większość z nas chce mądrze ulokować pieniądze, ale wiele osób dysponuje relatywnie niewielkimi oszczędnościami”

3. Inwestycja w rozwój 

Jak wiadomo nie od dziś, jedną z dróg do wyższych wynagrodzeń jest ciągły rozwój i stawianie na edukację. Na rynku pracy zawsze wysoko wyceniane będzie realne doświadczenie, ale często, będąc zaangażowanym w pracę w jednej firmie przez wiele lat, nie zawsze znajdujemy czas na rozwój szerszych kompetencji. Tymczasem to również zwiększa nasze możliwości na rynku pracy. 

Warto rozważyć uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Platformy takie jak należący do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, darmowy serwis Navoica, kursy organizowane przez PARP czy lokalne ośrodki szkoleniowe oferują naprawdę szeroką gamę kursów, których jedynym kosztem może być twój czas. Z kolei oferta płatnych kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych jest równie szeroka i daje naprawdę duże możliwości rozwojowe. 

Czas zainwestowany w kursy czy szkolenia pomaga rozwijać konkretne umiejętności zawodowe, ale daje też szansę na rozwijanie umiejętności miękkich. Zdolności takie jak lepsza komunikacja, negocjacje czy zarządzanie czasem często w efekcie końcowym mogą przełożyć się na lepsze wynagrodzenie.

Zobacz także: Kuba Błaszczykowski ambasadorem Goldsavera

4. Negocjowanie podwyżki, zmiana pracy lub dodatkowe zajęcia

Monitorowanie rynku pracy, korzystanie z portali rekrutacyjnych i ciągłe poszukiwanie nowych możliwości zawodowych nie muszą oznaczać braku lojalności wobec obecnego pracodawcy. 

Warto we własnej strategii zawodowej zastosować takie podejście jakie stosowane jest w biznesie. Firma, żeby dobrze i skutecznie działać, nieustannie poszukuje nowych możliwości zarówno po stronie odbiorców jak i optymalizowania kosztów materiałów czy usług dostawców. 

Podobnie możesz podejść do kwestii swojej pracy zawodowej. Wielu z nas marzy o stabilnej pracy na lata, ale nie zawsze, z różnych powodów, jest to możliwe. Może okazać się, że inne firmy za twoje kompetencje mogą zapłacić więcej. Nie dowiesz się tego, jeśli nie sprawdzisz, czyli nie będziesz orientować się w sytuacji na rynku pracy. 

Warto też śledzić raporty płacowe, publikowane przez profesjonalne agencje i portale. Trzeba oczywiście podejść do nich z odpowiednim dystansem, ale dają one pewien obraz i pokazują czy np. twoje wynagrodzenie w ostatnich latach nie rosło zbyt wolno. Jeśli tak jest, możesz rozejrzeć się za nowym pracodawcą. Wcześniej jednak najlepszym krokiem jest rozmowa z tym aktualnym. 

Jeszcze inną opcją jest poszukiwanie dodatkowych zajęć i zleceń, szczególnie w oparciu o rozwijane w czasie wolnym kompetencje. Dziś wiele osób decyduje się na bardziej swobodne i elastyczne podejście do pracy np. poprzez własną działalność gospodarczą. W rosnącej liczbie zawodów taki model doskonale się sprawdza i mimo wielu minusów (takich jak np. mniejsza stabilność zatrudnienia) daje znacznie więcej opcji dodatkowego dochodu. 

Zobacz także: Hobby, które mogą się zwrócić

5. Unikaj największego wroga poprawy finansów – inflacji stylu życia

Inflacja stylu życia to zjawisko, w którym zwiększenie twoich dochodów prowadzi do automatycznego wzrostu wydatków, często związanych z poprawą standardu życia i nowymi przyzwyczajeniami. 

Jak to działa w praktyce? Zamiast odkładać większą część dodatkowych zarobków, zaczynasz inwestować w droższe samochody, mieszkania, ubrania czy rozrywkę. W efekcie, mimo rosnącego wynagrodzenia, oszczędności nie rosną proporcjonalnie. To największy wróg strategii zmniejszania wydatków i zwiększania wpływów.

Sprawdź, czym jest inflacja stylu życia i jak jej uniknąć

6. Automatyzacja oszczędzania

Jak już wiemy, systematyczne oszczędzanie jest równie ważne, jak zwiększanie dochodów. Aby to osiągnąć, warto odpowiednio podejść do tematu oszczędzania. W wielu poradnikach finansowych, ale też w materiałach Goldsavera, znajdziesz informacje o zasadzie „płać najpierw sobie”. Z tą zasadą wiąże się również konkretne narzędzie jakim jest automatyzacja oszczędzania. 

Jak to zrobić? Najlepszym rozwiązaniem są zlecenia stałych przelewów. Możesz je wykorzystać zarówno do opłacania niektórych stałych kosztów (np. niezmieniających się, koniecznych opłat) ale również do oszczędzania. Rozwiązanie to promuje wiele banków czy innych instytucji finansowych. 

Zlecenie stałych przelewów możesz ustawić też w sklepie Goldsaver.pl i kupować złoto regularnie, bez konieczności pamiętania o tym. Jeśli zdecydujesz się na regularne budowanie oszczędności, poprzez zakupy złota, to rozwiązanie jeszcze bardziej je uprości. Dodatkowo Goldsaver daje ci wtedy możliwość zakupów na jeszcze korzystniejszych warunkach.

Sprawdź, jak Goldsaver pomaga oszczędzać

7. Efekt synergii

Czy budowanie oszczędności może wzmacniać dochody? Jeśli w świetle powyższych punktów odpowiesz twierdząco na to pytanie, możesz dostrzec we wszystkich tych działaniach wielkiego sojusznika – efekt synergii. 

Ograniczenie wydatków w połączeniu z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz skuteczną negocjacją wynagrodzenia lub zmianą pracy tworzy taki właśnie efekt. Każda zaoszczędzona złotówka pozwala lepiej zarządzać budżetem, a wyższe dochody umożliwiają dalszy rozwój osobisty i zawodowy. Oszczędności pozwalają ci więc na inwestycję w siebie. 

Inaczej mówiąc: oszczędzając inwestujesz w siebie i swoją przyszłość. 

Podsumowanie

Zatem czy możliwe jest jednoczesne zmniejszenie wydatków i zwiększenie dochodów? Z naszej analizy wynika, że tak, jednak do tematu musimy podejść kompleksowo. Ograniczenie zbędnych wydatków poprzez świadome planowanie budżetu, eliminację zbędnych kosztów oraz korzystanie z zasad takich jak metoda 50/30/20, pozwoli ci na lepsze zarządzanie finansami. 

Kiedy połączysz te elementy z inwestycją w rozwój osobisty, by skuteczniej starać się o podwyżkę lub zwiększyć dochody z dodatkowych zajęć, realizacja założonej strategii staje się coraz bardziej realna.

Dowiedz się, czym jest i jak działa Goldsaver

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.