W co inwestować pieniądze?

Ten tekst przeczytasz w 7 min.

Fundusze inwestycyjne? Obligacje skarbowe? A może papiery wartościowe? Jak zacząć inwestować? Jak inwestować małe kwoty, najlepiej w sposób bezpieczny, nie narażając się na niepotrzebne straty? Oto krótki przewodnik dla początkujących inwestorów.

w co inwestować pieniądze?
w co inwestować pieniądze?

Jednym z najczęstszych błędów początkujących inwestorów są nierealne oczekiwania, że pieniądze jest pomnożyć łatwo, zyski będą wysokie, najlepiej dwuprocentowe, a ryzyko straty żadne. Pamiętajmy: zysk zawsze idzie z ryzykiem w parze. Im wyższy potencjalny zysk z inwestycji, tym większe ryzyko straty. I vice versa: im inwestycja bezpieczniejsza, tym zysk jest niższy.

Nie można mieć zysku i bezpieczeństwa jednocześnie. Dlatego zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem, zawsze należy się dobrze zastanowić nad tym, jaki poziom ryzyka jest dla nas dopuszczalny, i na jaką stratę możemy sobie pozwolić. Najlepiej zaczynać też od korzystania z instrumentów bezpiecznych, aby budować sobie poduszkę finansową, ale i zdobywać wiedzę. Z czasem można poszerzyć swój portfel o pozycje nieco bardziej ryzykowne. W co inwestować pieniądze, aby ryzyko było jak najmniejsze?

Sprawdź także, jak inwestować bezpiecznie i długoterminowo?

Popularne formy bezpiecznych inwestycji

Obligacje Skarbu Państwa

Obligacje skarbowe to papiery wartościowe oferowane przez Ministra Finansów, który reprezentuje Skarb Państwa. Jest to bezpieczna forma inwestycji, polegająca na tym, że pożyczamy pieniądze państwu, na określony procent. Pewnym ryzykiem obarczone są obligacje państw, którym w ostatnich latach zdarzało się bankrutować. Jednak tu mówimy przede wszystkim o polskich obligacjach.

Wysokość oprocentowania obligacji uzależniona jest od czasu ich zapadalności. Najkrótszy termin zapadalności polskich obligacji to obecnie 3 miesiące, najdłuższy 12 lat. Dlatego obligacje można traktować jako formę lokowania majątku krótko- lub długoterminową.

Oferta obligacji skarbowych zmienia się, jeśli chodzi o czas zapadalności oraz oprocentowanie. Jednym z kluczowych czynników jest także to, czy obligacje są stałoprocentowe czy indeksowane inflacją. W tym drugim przypadku oprocentowanie korygowane jest o stopę inflacji. Co ważne, Obligacje Skarbu Państwa możemy kupować w ramach kont IKE i IKZE, co daje nam dodatkowe korzyści podatkowe.

Zobacz także: jakich narzędzi finansowych używa zespół Goldsavera?

Czarek Jóźwik

Abstrachuje
Czarek Jóźwik

„Sklep Goldsaver to wygodne rozwiązanie dla osób jak ja, które do tej pory nie miały zbyt wiele do czynienia ze złotem. Można ustawić stałe zlecenie i przypomnieć sobie o złocie jak kurier przyniesie już całą uncjową sztabkę. Nie trzeba śledzić notowań i zastanawiać się, czy teraz jest dobry moment na zakup czy nie. Spoko wygodny sposób na budowanie kapitału na przyszłość, bez konieczności zagłębiania się w niuanse rynku”

Konta oszczędnościowe

Nie jest to coś, co bezpośrednio kojarzyłoby się nam z inwestowaniem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoje pieniądze lokować właśnie na kontach oszczędnościowych. Są one bezpieczne (gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro), choć nie zawsze korzystnie oprocentowane (zwłaszcza w okresie podwyższonej inflacji).

W przypadku kont oszczędnościowych w otoczeniu wysokiej inflacji mówimy raczej o kontrolowanej stracie niż o zysku, jednak na dobrą sprawę taka forma przechowywania majątku będzie lepsza niż nieoprocentowany ROR.

Fundusze inwestycyjne

Kolejnym ciekawym i w miarę bezpiecznym sposobem, aby inwestować pieniądze, są fundusze inwestycyjne. Udziały w nich można kupować w ramach kont IKE lub IKZE czy za pośrednictwem platform do kupowania funduszy czy robodoradców.

Dla osób, które z inwestowaniem nie miały nigdy do czynienia: fundusze inwestycyjne najprościej chyba porównać do zakupów grupowych. Nabywając udziały w funduszu, nabywamy tak naprawdę część tego, co kupuje sam fundusz. W zależności od typu funduszu mogą to być akcje – najczęściej nie jednej spółki, ale bardziej rozbudowanego portfela, skonstruowanego o pewne założenia np. konkretnej branży – czy fundusze dłużne, budujące swój portfel w oparciu o obligacje. Ale tak naprawdę możliwości jest bardzo dużo. Warto każdorazowo zapoznać się z tym, czym dokładnie zajmuje się dany fundusz.

Fundusze dzielą się na zarządzane, czyli takie, w których decyzje podejmowane są przez zespół doświadczonych managerów, oraz takie, które zarządzane są przez algorytmy tzw. ETF-y. W przypadku tych drugich, przeważnie mamy do czynienia z dużo mniejszymi opłatami, często poniżej 1-0,5 proc. rocznie. Tabela opłat to druga rzecz, z którą powinniśmy się zapoznać, decydując się na inwestowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych.

Ryzyko w przypadku funduszy inwestycyjnych jest różne – każdy fundusz w swoim opisie zawiera informację o stopniu ryzyka. Korzystając z usług robodoradców, w których portfel tworzony jest w oparciu o nasze preferencje, często mamy możliwość wyboru proporcji np. 50:50 – połowa portfela w bardziej ryzykownych funduszach akcyjnych i połowa w bardziej bezpiecznych obligacyjnych.

Zobacz także: Najpopularniejsze monety bulionowe

Inwestowanie w metale szlachetne

Metale szlachetne, czyli przede wszystkim złoto i srebro, to znany od tysięcy lat sposób na przechowanie majątku w czasie. Nie jest to inwestycja w takim rozumieniu, jak np. akcje zakupione na giełdzie papierów wartościowych. Nie należy więc od złota oczekiwać dwucyfrowych stóp zwrotu. Nie oznacza to jednak, że takie się nie zdarzają. Choć tu decydującą rolę ma moment zakupu i sprzedaży.

Inwestowanie pieniędzy w złoto ma na celu przede wszystkim ochronę ich siły nabywczej. I w tej roli metale sprawdzają się bardzo dobrze, co wiąże się z faktem, iż są one fizycznym dobrem, które należy wydobyć z ziemi, a jednocześnie mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia, jak: produkcja biżuterii, elektronika i przemysł czy medycyna. Złoto gromadzone jest także przez banki centralne jako część rezerw walutowych, co w pewien sposób stanowi odpowiedź na często stawiane pytanie: czy złoto jest pieniądzem?

Czy na złocie da się stracić? Oczywiście. Jeśli sprzedamy je taniej niż kupiliśmy, stracimy. Jednak metale szlachetne, z racji na swoją stabilność i wzrost ceny w długim terminie, traktowane są raczej jako inwestycja długoterminowa, czyniona często z myślą o bardzo odległej przyszłości.

Złoto i srebro to także świetny sposób na dywersyfikację swojego portfela inwestycji. Mogą pełnić podobną rolę, jak chociażby obligacje, jednak wyróżnia je fakt, że nie mają żadnego okresu zapadalności. Złoto i srebro możemy sprzedać w dowolnym momencie.

Dowiedz się, czym jest i jak działa Goldsaver?

Bardziej ryzykowne formy inwestycji

W Polsce ogromną popularnością cieszy się inwestowanie w nieruchomości. Każdy potrzebuje mieszkania. Zgodnie z tą logiką inwestycja w mieszkanie na wynajem wydaje się być pewnikiem. Warto jednak podkreślić, że powodzenie takiej inwestycji zależy od bardzo wielu czynników, jak chociażby lokalizacja czy koniunktura rynkowa. Inwestowanie w nieruchomości może przynieść bardzo przyzwoite zyski, wynajem mieszkania może spłacić kredyt, na flipowaniu mieszkaniami można zarobić, ale można też mieć pecha, trafić w zły moment i stracić duże pieniądze. Z pewnością nieruchomości nie powinny być pierwszym wyborem początkującego inwestora.

Popularną formą inwestycji są także akcje spółek giełdowych, które również mogą przynieść znaczące zyski, jak i znaczące straty. Samodzielne inwestowanie w akcje wymaga dużej ilości nauki, również na błędach, ale i cierpliwości. Zdecydowanie lepiej w tym przypadku zacząć od inwestowania niewielkich kwot i edukacji.

W ostatnich latach furorę robią także kryptowaluty. Jest to nowy i bardzo modny rynek, który przyciąga wiele początkujących osób. Jednak poziom ryzyka przy tej formie inwestycji jest ogromny – zgodnie z regułą, że zysk idzie z ryzykiem w parze. Na rynku kryptowalut zdarzają się milionerzy, ale jest także cała masa bankrutów.

Sprawdź, kiedy kupować złoto?

Dywersyfikacja – klucz do bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, na jaką formę inwestycji się zdecydujesz, pamiętaj o tym, że kluczem do bezpieczeństwa jest dywersyfikacja, a więc budowanie portfela inwestycji w oparciu o różne instrumenty.

Dobrym wyborem na pewno będą bezpieczne aktywa, jak obligacje, złoto czy chociażby niewielkie oszczędności przechowywane na koncie oszczędnościowym, które zrównoważą ewentualne straty. Początkujący inwestor powinien z zasady trzymać się z dala od aktywów ryzykownych. Powinien także skupiać się na dłuższej perspektywie i konsekwentnie budować zdywersyfikowany portfel.

Powyższy tekst nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu art. 42 ust. 1 i art. 76 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz. U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn. zm). Ma on na celu jedynie edukację. Pamiętaj, że to Ty jesteś swoim najlepszym doradcą finansowym i podejmujesz decyzje na własną odpowiedzialność. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych pieniędzy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.