Sztabka w świecie złota

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Znajdziesz tu odpowiedzi na pytania:

1. Dlaczego sztabka?
2. Ile waży uncja trojańska?
3. Dlaczego sztabka jednouncjowa?

W skrócie

  • Sztabki – obok monet – są podstawową formą złota lokacyjnego dostępnego na rynku. 
  • Ze względów technologicznych i projektowych, produkcja sztabek jest tańsza niż produkcja monet.
  • Sztabka jednouncjowa (31,1 g) to najpopularniejsza waga sztabki lokacyjnej

Najpopularniejszym produktem lokacyjnym w ofercie złota jest sztabka jednouncjowa. Uncja trojańska (zwana również jubilerską) to jednostka miary służąca określaniu wagi metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro lub platyna. 

W systemie miar istnieje również uncja międzynarodowa, która odpowiada wadze 28,34 g. Stosuje się ją przede wszystkim do określania wagi produktów spożywczych.

Czarek Jóźwik

Abstrachuje
Czarek Jóźwik

„Sklep Goldsaver to wygodne rozwiązanie dla osób jak ja, które do tej pory nie miały zbyt wiele do czynienia ze złotem. Można ustawić stałe zlecenie i przypomnieć sobie o złocie jak kurier przyniesie już całą uncjową sztabkę. Nie trzeba śledzić notowań i zastanawiać się, czy teraz jest dobry moment na zakup czy nie. Spoko wygodny sposób na budowanie kapitału na przyszłość, bez konieczności zagłębiania się w niuanse rynku”

Nazwa uncji trojańskiej wywodzi się od francuskiego miasta Troyes, które w średniowieczu pełniło rolę ważnego ośrodka handlowego. Przyjmuje się, że to właśnie tam powstała znormalizowana jednostka wagowa odpowiadająca 31,1 g, która ułatwiała międzynarodowe rozliczenia handlowe.

Dziś uncja trojańska oznaczana symbolem oz to podstawowa jednostka wagi metali szlachetnych, w której odbywają się giełdowe notowania ceny złota.

Dlaczego sztabka jednouncjowa?

Sztabka jednouncjowa to najpopularniejsza postać złota lokacyjnego na rynku, ceniona i rozpoznawalna na całym świecie. Sztabki o tej wadze znajdują się w ofercie wszystkich renomowanych dostawców złota fizycznego, ich popularność wynika z kilku czynników: są poręczne, łatwe w przechowywaniu i atrakcyjne cenowo. Ze względów technologicznych i projektowych produkcja sztabek jest tańsza niż produkcja monet. 

Dowiedz się, dlaczego sztabka o wadze 1 uncji (31,1 g)?

Na cenę sztabki złota składa się giełdowy kursu złota oraz koszty produkcji, opakowania, logistyki i marża. Uwzględniając każdy z tych czynników, można przyjąć, że cena sztabki jednouncjowej jest korzystniejsza niż mniejszych sztabek. 

Dowiedz się, co się składa na cenę sztabki złota?

Na rynku, oprócz sztabki jednouncjowej, funkcjonuje szeroki zakres wagowy sztabek złota: 1 g, 2 g, 2,5 g, 5 g, 10 g, 20 g, 1 oz, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g. W obrocie międzybankowym stosowane są sztabki o wadze 400 uncji (12,44 kg), które spełniają tzw. standard Good Delivery, ustalony przez organizację London Bullion Market Association (LBMA).

Różne wagi i formy sztabek złota

Dowiedz się, co to jest LBMA?

Największą sztabkę złota na świecie odlano w 2005 r. w japońskich zakładach koncernu Mitsubishi Materials Corporation. Sztabka o masie 250 kg i próbie 999,9 ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości i znajduje się w Muzeum Złota w Izu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.