1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Ostatnie dni przed półmaratonem. O czym trzeba pamiętać?

Ostatnie dni przed półmaratonem. O czym trzeba pamiętać?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Mocny trening czy tapering? Jak spędzić ostatnie dni przed półmaratonem? Co robić w dniu zawodów, kiedy zjeść posiłek i o czym pamiętać wybierając się na start? O tym wszystkim mówi Łukasz Sarapuk, dyrektor 10. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu.

Ostatnie dni przed półmaratonem. O czym trzeba pamiętać?
Ostatnie dni przed półmaratonem. O czym trzeba pamiętać?

Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań do 10. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Co można doradzić zawodnikom na kilka dni przed startem? Powinni zintensyfikować treningi czy może jednak zastosować tzw. tapering, czyli zmniejszyć objętość jednostek treningowych i skupić się na regeneracji?

Łukasz Sarapuk: Na kilka dni przed startem zawodnicy powinni skupić się na taperingu, czyli zmniejszeniu intensywności treningów. Ważne jest, aby dać ciału czas na regenerację i zgromadzenie energii na dzień wyścigu.

W ostatnim tygodniu dobrze jest skupić się na lekkich biegach i ćwiczeniach aktywacyjnych oraz stretchingowych, aby uniknąć zmęczenia mięśni i kontuzji. Warto zwiększyć ilość spożywanej wody oraz węglowodanów, co poprawi nasze zdolności wysiłkowe.

Jak spędzić sam dzień zawodów, czyli sobotę 15 czerwca? Start jest dopiero o godzinie 22, więc wcześniej mamy cały dzień do zagospodarowania – czy powinniśmy „leżeć do góry brzuchem” i odpoczywać, czy może postawić na lekki rozruch i umiarkowaną aktywność?

W dzień zawodów, 15 czerwca, najlepiej jest zrelaksować się i unikać intensywnej aktywności fizycznej. Zaleca się lekkie rozciąganie lub krótki spacer, aby utrzymać mięśnie w gotowości, ale jednocześnie nie przeciążać ich.

Ważne jest, aby oszczędzać energię na wieczorny start o godzinie 22. Pamiętajmy także o dobrym nawodnieniu i zjedzeniu odpowiedniej liczby wysokowęglowodanowych posiłków.

ostatnie dni przed półmaratonem. o czym trzeba pamiętać?
Co jeść i pić w dzień półmaratonu?

Półmaraton – o czym pamiętać w dniu zawodów?

A co jeść i pić w dzień zawodów, by podczas biegu nie zabrakło „paliwa w baku”? I na ile przed startem powinniśmy zjeść ostatni posiłek?

W dniu zawodów należy spożywać posiłki bogate w węglowodany, które dostarczą energii na bieg. Ostatni posiłek powinien być spożyty około 3-4 godzin przed startem, aby zapewnić wystarczająco dużo czasu na trawienie.

Pamiętajmy o regularnym nawodnieniu przez cały dzień, ale nie należy pić zbyt wiele tuż przed biegiem, aby uniknąć dyskomfortu​ i konieczności wizyty w toalecie na trasie.

Warto pomyśleć o skorzystaniu z żeli energetycznych podczas biegu, nie należy jednak eksperymentować z takimi produktami w dniu wyścigu. Lepiej przetestować wcześniej, jak nasze jelita radzą sobie z przyswajaniem energii w takiej formie podczas wysiłku.

O czym trzeba pamiętać, wybierając się na start? Czego nie zapomnieć ze sobą zabrać na Stadion Olimpijski?

Wybierając się na start na Stadionie Olimpijskim, należy pamiętać o zabraniu numeru startowego, odpowiedniego obuwia i ubrania dostosowanego do pogody. Ważne jest również upewnienie się, że mamy ze sobą dokument tożsamości oraz – ewentualnie – telefon komórkowy​. Poza tym, kluczowe będzie nastawienie na dobrą zabawę!

Biegnij po złoto!

To już 10. edycja PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu – czy z okazji jubileuszu przygotowaliście specjalne atrakcje dla uczestników i kibiców?

Z okazji 10. edycji PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu przygotowano szereg specjalnych atrakcji. Uczestnicy mogą wziąć udział w konkursach, w których nagrodami będą sztabki złota. Odbędzie się także PKO Wieczorny Bieg Rodzinny im. Jerzego Witkowskiego oraz liczne wydarzenia towarzyszące na terenie Stadionu Olimpijskiego.

Miasteczko sportowe, foodtrucki oraz targi expo będą działać 15 czerwca od godz. 12.00, więc z pewnością nikt nie będzie się nudził. Przygotowaliśmy także strefy kibiców na trasie oraz wyjątkową ceremonię otwarcia i oprawę wydarzenia. Warto będzie obserwować zmagania biegaczy zarówno na mecie i starcie, ale także wzdłuż trasy zawodów.

Przeczytaj: Biegnij po złoto! Goldsaver i PKO Nocny Wrocław Półmaraton łączą siły

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.