Rok 2024 był niezwykle korzystny dla rynku złota. Wyróżniało się ono jako jedno z najbardziej zyskownych aktywów, zyskując do listopada 28% r/r i ustanawiając aż 40 rekordów cenowych. Główne czynniki wpływające na tę sytuację to rosnąca inflacja i napięcia geopolityczne.
Kluczowe wnioski
- Zmiana globalnego porządku – Chiny dążą do “wielobiegunowości”. Oznacza to mniej więcej tyle, że chcą zostać światowym hegemonem. Chcą także zmniejszyć znaczenie dolara amerykańskiego w światowej gospodarce.
- Wzrost znaczenia Dubaju na rynku złota – pod względem wolumenu obrotu, Dubaj wyprzedził Londyn. Tym samym stał się drugim największym centrum handlu złotem na świecie, z wartością transakcji przekraczającą 129 mld USD.
- Geopolityka – wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wywołał spadek cen złota, związany z umocnieniem dolara. Obietnice wyborcze prezydenta elekta wywołują spory optymizm w kwestiach związanych z napięciami geopolitycznymi.
- Zakupy banków centralnych – Narodowy Bank Polski znacząco zwiększył swoje rezerwy złota, osiągając poziom ok. 440 ton, co czyni Polskę jednym z największych nabywców tego surowca. Chiny wstrzymały zakupy na kilka miesięcy. Przynajmniej oficjalnie. W listopadzie Ludowy Bank Chin zakupił 5 ton królewskiego kruszcu.
Kluczowe wydarzenia
Zjednoczone Emiraty Arabskie w BRICS
1 stycznia 2024 roku do BRICS dołączyły Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Szczególnie znalezienie się tego ostatniego kraju na liście wydaje się mieć duże znaczenie.
W marcu Światowa Rada Złota (World Gold Council) i Dubai Multi Commodities Centre (DMCC) ogłosiły wspólny program dla branży złota. WGC ogłosiło również otwarcie swojego regionalnego biura w Dubaju.
W listopadzie DMCC poinformowało, że azjatycki popyt na złoto zmienił rynek złota w tym roku. Dubaj wyprzedził Londyn i stał się drugim najważniejszym ośrodkiem handlu złotem na świecie. Ma to być początek “wieku azjatyckiego”. W 2024 r. przez Dubaj przepłynęło 129 mld dolarów w złocie, co oznacza wzrost o 36% z rokiem poprzednim.
Maciej Samcik: Co musisz wiedzieć o inwestowaniu w złoto w 2025 roku?
Napięcia geopolityczne
Jeśli chodzi o konflikt w Ukrainie, w roku 2024 zmieniło się niewiele. Wraz ze zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, rosną oczekiwania na zakończenie wojny w nadchodzącym roku.
Niepokoje w 2024 roku napędzał Bliski Wschód, a konkretnie dzianiała Izraela w Strefie Gazy oraz narastające napięcia pomiędzy Izraelem a Iranem i Hezbollahem. Końcówka roku przyniosła także nieoczekiwany obrót spraw w Syrii, gdzie obalono reżim Baszara al-Asada.
Kolejnym punktem zapalnym jest Tajwan. Napięcia wokół Chińskiej Republiki trwają praktycznie od zakończenia II wojny światowej. Rosnące aspiracje Chin kontynentalnych sugerują, że w przyszłości spodziewać się możemy przesilenia w tym rejonie.
Zakupy złota Ludowego Banku Chin
W czasie trwającego półtora roku cyklu zakupów, Ludowy Bank Chin zwiększył swoje rezerwy kruszcu z poziomu 1948,31 do 2264,32 ton. W maju zakupy – przynajmniej te oficjalne – zostały przerwane. Wiązano to z rekordowymi cenami złota. W listopadzie bank centralny Chin zakupił kolejne 5 ton kruszcu.
Chiny w 2024 roku parokrotnie pozbywały się większych ilości obligacji amerykańskich. Tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, Chiny i Japonia, które są największymi posiadaczami długu publicznego USA, dokonały znaczącej wyprzedaży obligacji USA.
Sprawdź, ile złota jest na świecie, i co się stanie, gdy go zabraknie
Obniżki stóp procentowych Fed
Przez pierwszą część roku rynek złota nerwowo oczekiwał obniżek stóp procentowych w USA. Pierwsza nastąpiła we wrześniu. Fed dokonał wówczas cięcia aż o 50 pb. W listopadzie i grudniu o 25 pb.
Co istotne – na grudniowym posiedzeniu Fed dokonał rewizji swoich planów na kolejny rok. Zamiast czterech obniżek obniżek, łącznie o 100 pb, spodziewać się powinniśmy raczej dwóch, łącznie o 50 pb. Oznacza to, że sytuacja inflacyjna nie jest jeszcze do końca przesądzona.
Dowiedz się, czy złoto chroni przed inflacją
Szczyt BRICS w Kazaniu
W październiku miał miejsce 16. szczyt państw BRICS w Kazaniu. Przybyli przedstawiciele państw BRICS wraz z nowymi członkami, a także delegacje 25 państw deklarujących chęć akcesji. Na szczycie nie zapadły żadne kluczowe decyzje, jednak sam szczyt odebrany został jako sukces propagandowy Kremla.
Rosja zademonstrowała, że możliwe jest przeciwstawienie się zachodnim wysiłkom na rzecz jej izolacji na arenie międzynarodowej, a także że budowana wraz z Chinami narracja postulująca przebudowę obecnego ładu światowego jest skuteczna i znajduje swoich odbiorców.
BRICS skupia 37 proc. światowej produkcji i 40 proc. populacji, co w oczach Moskwy i Pekinu stanowi istotny argument do promowania wielobiegunowości oraz projektów będących inkluzywną alternatywą dla instytucji reprezentujących zachodni porządek (G7, Bank Światowy, MFW).
Wygrana Trumpa w wyborach
Za najważniejsze wydarzenie roku uznać należy jednak zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Donald Trump 47. prezydentem USA i jest to jego druga kadencja.
Krótkoterminowo wygrana Trumpa wywołała euforię na rynkach finansowych, umocnienie dolara, a co za tym idzie, dość znaczną korektę na rynku złota. Jednak w dłuższej perspektywie, realizacja jego postulatów, może przynieść różne skutki m.in. wzrost inflacji czy znaczący wzrost długu publicznego.
Pod znakiem zapytanie stoi kwestia polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych, w szczególności w świetle wojny w Ukrainie oraz sytuacji na Bliskim Wschodzie. Donald Trump zapowiadał błyskawiczne zakończenie wojny ukraińsko-rosyjskiej. I to właśnie ten punkt budzi największe nadzieje, ale i obawy.
Zobacz także: Wybory prezydenckie w USA a złoto
Narodowy Bank Polski jednym z większych nabywców złota
W 2024 roku NBP był jednym z liderów, jeśli chodzi o zakupy królewskiego kruszcu. W ciągu tego roku nasze rezerwy wzrosły z poziomu 228,67 do 420 ton (w listopadzie prawdopodobnie 21 ton, co ostatecznie potwierdzi się 24 grudnia).
Rezerwy przechowywane są w trzech lokalizacjach: w Polsce, w Londynie i w Nowym Jorku. Stanowi to bezpieczną dywersyfikację w kontekście niepokojów geopolitycznych.
Podsumowanie
Rok 2024 potwierdził rolę złota jako bezpiecznej przystani w czasach niepewności, zyskując na popularności w obliczu napięć politycznych i zmian na rynkach finansowych. Globalne przesunięcia wpływów oraz działania banków centralnych nadały ton temu, co możemy uznać za początek „wieku złota”.
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver
Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.