1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Miłość i pieniądze. Jak rozmawiać o finansach w związku?

Miłość i pieniądze. Jak rozmawiać o finansach w związku?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Walentynki – dla jednych prawdziwe święto miłości, dla innych komercyjny wymysł zza oceanu. Niezależnie jednak od tego, jak traktujemy ten dzień, warto wykorzystać tę okazję, by nie tylko wyznać partnerce lub partnerowi płomienne uczucie, ale też porozmawiać o wspólnych finansach.

miłość i pieniądze. jak rozmawiać o finansach w związku?
Jak rozmawiać o finansach w związku?

Ile Polacy wydają na walentynki?

Według badania PMR Market Experts, średni wydatek walentynkowy w tym roku to 250 złotych. Przy czym 32% osób planuje wydać między 101 a 200 złotych, 26% – od 201 do 500 złotych, 24% ogranicza budżet do 100 złotych, 5% mieści się w kwocie od 501 do 1000 złotych, a 2% deklaruje wydatki powyżej 1000 złotych.

Uwagę zwracają nie tylko kwoty, ale i różnice między oczekiwaniami a rzeczywistością. Choć 24% kobiet marzy o relaksie w spa, a 22% o weekendowym wyjeździe, tylko – odpowiednio – 5 i 10% mężczyzn planuje takie prezenty. Najczęstsze podarunki dla pań to: kwiaty (61%), romantyczny wieczór w domu (34%) i czekoladki (32%).

Panowie mogą liczyć przede wszystkim na wieczór w domu (45%) lub wyjście „na miasto” (37%). 15% mężczyzn życzyłoby sobie płytę, książkę lub grę komputerową, ale jedynie 8% któryś z tych prezentów rzeczywiście dostanie. A tylko 1% zostanie obdarowanych telefonem lub smartwatchem, choć o takim upominku marzy 8% przedstawicieli płci brzydkiej.

Zobacz także: Finanse w związku: razem czy niezależnie?

miłość i pieniądze. jak rozmawiać o finansach w związku?
Ile Polacy planują wydać na walentynki? Źródło: PMR Market Experts

Jak rozmawiać o pieniądzach w związku?

O finansach warto, a nawet trzeba rozmawiać. Nie tylko z partnerem czy partnerką, ale także z rodzicami czy dziećmi. W tym tekście skupiamy się jednak na relacjach romantycznych, więc pod lupę bierzemy temat pieniędzy w związkach. Zwłaszcza, że nieporozumienia na tle finansowym to czwarta (wg rocznika demograficznego GUS) przyczyna rozwodów w Polsce.

Gospodarowanie pieniędzmi jako para to nieco odmienna sytuacja niż wówczas, gdy jest się singlem. Ba! Bardzo często będąc w związku, myślimy o swoich finansach właśnie jak singiel, nie uwzględniając drugiej połowy, pomijając niektóre koszty, ale i część wpływów. To bardzo nieefektywny sposób zarządzania swoim majątkiem – zaznacza Marta Dębska, eksperta rynku złota Goldsaver.pl.

Sposobów, by ogarnąć finanse w związku, jest wiele. Wpływ na to, który model będzie lepszy, ma cały szereg czynników: finansowe cele czy preferencje dotyczące oszczędzania, metodologii projektowania i wykonania budżetu czy podejście do inwestycji. A to wszystko razy dwa. I trzeba spotkać się gdzieś w połowie drogi.

Sprawdź, jak ogarnąć pieniądze w związku

Z wiedzą o finansach mogłoby być lepiej

Jak pokazują wyniki Indeksów Finansowych, przygotowanych na zlecenie KRUK S.A., większość Polaków (54 proc.) ocenia, że ma średni poziom wiedzy lub umiejętności w zarządzaniu swoim budżetem domowym. Blisko 1/3 ankietowanych uznaje swój poziom wiedzy finansowej jako wysoki, a co dziesiąty Polak uważa, że jest on niski.

Rozmowy o finansach w relacjach są bardzo ważne. Pozwalają lepiej kontrolować i dbać o wspólny budżet. Często też partnerzy mogą się wzajemnie uczyć nowych umiejętności finansowych, jak np. lepsze zarządzanie pieniędzmi, inwestowanie czy oszczędzanie na przyszłość. Dzięki wspólnym rozmowom, obie strony mogą rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie – komentuje Agnieszka Salach z KRUK S.A.

Według Indeksów Finansowych, 42 proc. kobiet i 45 proc. mężczyzn uważa, że popadanie w długi ma związek z niskim poziomem edukacji finansowej w Polsce. Odmiennego zdania jest 18 proc. pań i 17 proc. panów, natomiast 40 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn nie potrafiło jednoznacznie wyrazić swojej opinii na ten temat.

Dowiedz się, jak zbudować budżet kobiety niezależnej finansowo

Kobiety inwestują w wiedzę…

Z kolei jak wynika z raportu „Polak Inwestor 2024”, kobiety cechuje mniejsza pewność swojej wiedzy związanej z inwestowaniem niż w przypadku inwestorów-mężczyzn. Co czwarta z nich ocenia swoją wiedzę jako małą, a co piąta – jako znaczną. Wśród mężczyzn jest to odpowiednio: co dwunasty i więcej niż co trzeci.

Kobiety często rozpoczynają swoją przygodę z lokowaniem oszczędności od inwestowania w wiedzę. Nie boją się pytać, czy mówić o swoich wątpliwościach i obawach. Wiedzę czerpią nie tylko od najbliższych, ale również od ekspertów. To oczywiście podejście słuszne i godne polecenia, ale niech nie blokuje nas to przed tym, by zacząć wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce – mówi Marta Dębska.

Inwestorki wiedzę potrzebną do podjęcia decyzji inwestycyjnych czerpią z materiałów online (36%), szkoleń online (28%) oraz w ramach grup inwestorów (10%). Niespełna połowa kobiet (49%) podejmuje decyzje na podstawie własnej wiedzy (przy 62% mężczyzn). Co dziesiąta wskazuje poprzedzenie działania konsultacją z partnerem (11%).

miłość i pieniądze. jak rozmawiać o finansach w związku?
Jak inwestorki i inwestorzy oceniają swoją wiedzę?

…i w bezpieczeństwo

Z tego samego raportu wynika, że kobiety do inwestowania pieniędzy najczęściej motywuje spokój o sytuację finansową w niedalekiej przyszłości lub na emeryturze. Ważna jest dla nich także ochrona oszczędności przed inflacją oraz zwiększenie liczby źródeł przychodu. Inwestorki mają średnio 3,3 aktywa w swoim portfelu (dla porównania – mężczyźni 4,4).

Kobiety-inwestorki wyróżnia konsekwencja i sumienność w dążeniu do celu. Kluczowe jest dla nich bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że wśród wybieranych przez nie aktywów przeważają te, które są uznawane za bezpieczne. To między innymi złoto. Kruszce są często składnikiem majątku rodzinnego, który poznajemy jako jeden z pierwszych – zaznacza Marta Dębska, ekspertka Grupy Goldenmark.

Co piąta inwestorka nie akceptuje żadnego ryzyka inwestycyjnego (wśród mężczyzn co szósty). Blisko 56% kobiet akceptuje niewielką stratę, a tylko 22% – większą, za cenę możliwego, znacznego zysku (tę odpowiedź wskazało blisko 29% inwestorów-mężczyzn). Na największe ryzyko, w nadziei na duże zyski, jest gotowe 1,1% kobiet i 12,8% mężczyzn.

miłość i pieniądze. jak rozmawiać o finansach w związku?
W jakie aktywa inwestują Polki?

Co czwarty Polak lokuje majątek w złocie

Raport „Polak Inwestor 2024”, którego partnerem merytorycznym jest Goldsaver.pl, wskazuje także, że w kruszce inwestuje blisko 28% badanych – niezależnie od płci. Inwestorzy cenią metale szlachetne przede wszystkim jako instrument chroniący kapitał przed inflacją – to jedno z najczęściej wybieranych w tym celu aktywów.

Wygląda na to, że biorący udział w badaniu mają w aktualnej sytuacji mniejszą awersję do ryzyka. Na podobnym poziomie do kruszców (27,6%) są akcje GPW/NC (29,9%), nieruchomości (26,9%), akcje lub obligacje zagraniczne (26,1%) i kryptowaluty (21,5%) – wylicza Michał Tekliński, ekspert rynku złota z Goldsavera.

Lista aktywów, które inwestorzy chcieliby dodać do portfela jest mniej zróżnicowana niż tych, które mają lub mieli. Z grona tradycyjnych najbardziej pożądane są obligacje skarbowe (25,8% wskazań). A z aktywów alternatywnych inwestorzy najchętniej wybraliby kruszce (29,1%) i nieruchomości (28,8%).

Dlaczego nawyki mogą usprawnić Twoje finanse?

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.