1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Jak zaplanować grudniowe wydatki?

Jak zaplanować grudniowe wydatki?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Grudzień to miesiąc, w którym występuje szczególne nagromadzenie kosztów. Mamy Mikołajki, święta Bożego Narodzenia i w końcu sylwester – również finansowany z grudniowej pensji. Jak przetrwać ten trudny okres? Oto kilka złotych rad.

jak zaplanować grudniowe wydatki?
Photo by Jonathan Borba on Unsplash

Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Wśród przyczyn, które do niego doprowadzają, obok pogody i kwestii psychologicznych (mniej więcej wtedy zdajemy sobie sprawę z tego, że z naszych postanowień noworocznych znów nici), mamy jeszcze kwestię ekonomiczną – grudzień drenuje portfel do cna i Nowy Rok zaczynamy z debetem lub wyczyszczonymi oszczędnościami. 

Blue Monday ostatecznie okazał się marketingową mistyfikacją, niemniej jednak coś musi być na rzeczy. I chyba zna to każdy z nas. Jak bronić się przed grudniowym drenażem portfela?

Poznaj 10 sposobów na oszczędności w domowym budżecie

Maciej Samcik

twórca i redaktor naczelny „Subiektywnie o Finansach”
maciej samcik 1

„Też używam tego rozwiązania. To dobry pomysł dla osób, które chcą lokować kapitał w fizycznym złocie, ale nie chcą lub nie mogą przeznaczać jednorazowo sporych pieniędzy na zakup kruszcu”  więcej >

1. Nie zadłużaj się

To powinna być naczelna zasada. Zaplanuj to. Zrób tak, by zmieścić się w budżecie. Narzuć limity na koszt prezentów, rozdziel, kto przygotuje jakie jedzenie, ale za wszelką cenę unikaj zaciągania pożyczek na organizację świąt. To absolutnie najgorsze, co możesz zrobić w grudniu.

2. Zrób spis wydatków świątecznych

Jeśli ktoś regularnie prowadzi budżet domowy, zapewne ten punkt ma już za sobą. Jeśli nie, wszystko sprowadza się do tego, aby spróbować oszacować, ile tak w ogóle będziemy potrzebowali pieniędzy, by sfinansować święta i wszystkie wydatki okołoświąteczne.

To także odpowiedni moment, by zastanowić się nad tym, jaki rozmach mają mieć nasze święta. Może warto narzucić sobie jakieś ramy pamiętając o tym, że za moment będziemy mieli styczeń, Nowy Rok, noworoczne postanowienia i energię do ich realizacji. Debet na karcie to kiepski sposób na wchodzenie w Nowy Rok.

3. Lista prezentów

Do listy prezentów warto usiąść odpowiednio wcześniej. Dzięki temu można skorzystać z różnego rodzaju promocji i przecen, a sam koszt zakupu prezentów może rozłożyć się na listopad czy nawet październik, co będzie niewątpliwie pomocne.

Zrobienie listy prezentów wcześniej umożliwi także wyszukanie lepszych ofert online i zamówienie prezentów wysyłkowo – warunkiem jest zrobienie tego wcześniej. Zamawianie prezentów online kosztuje taniej niż wyprawa do centrum handlowego, w którym „niechcący” możemy kupić kilka nieplanowanych rzeczy.

Zobacz sportowe prezenty na ostatnią chwilę

4. Składki, limity i losowania

Jeśli masz dużą rodzinę, kupno wielu prezentów przez każdego członka rodziny będzie dewastujące dla portfeli wszystkich. W tej sytuacji warto rozważyć narzucenie zasad, takich jak limity cenowe prezentów czy losowanie i zakup prezentu dla jednej osoby – to wbrew pozorom dość popularne rozwiązanie. 

W przypadku droższego prezentu warto rozważyć, czy nie dałoby się go kupić składkowo. 

5. Świąteczne zakupy rób z głową i z listą

W okresie świątecznym sklepy przypominają parki rozrywki – wszechogarniające światełka, muzyka, zapachy (aromamarketing) – wszystko to skłonić ma Cię do zanurzenia się bez pamięci w szał zakupów. 

Kilka podstawowych zasad to:

  • miej przygotowaną listę rzeczy do kupienia,
  • zaplanuj zakupy – pora dnia, lista sklepów do odwiedzenia i rzeczy do kupienia – i trzyma się tego planu, 
  • nie idź na zakupy głodn(y)a,
  • narzuć sobie określony budżet.

Więcej o tym, jak ograniczyć zakupy impulsywne

6. Zaplanuj, kto przygotuje jakie jedzenie

Potraw jest dwanaście. Jeśli robisz większą wigilię, na którą zaprosisz rodzinę, zaproponuj, aby każdy coś przygotował. To nie tylko oszczędność finansowa, ale także duża optymalizacja czasu i zaangażowania. A przy okazji będzie okazja spróbowania potraw przygotowanych przez innych.

7. Samodzielne dekoracje i prezenty

Punkt dla odważnych i kreatywnych. Własnoręczne dekoracje to temat dość popularny, zwłaszcza jeśli ktoś ma zapał do robótek ręcznych. Również prezenty można przygotować samemu. Oczywiście w tym wypadku warto mieć naprawdę dobry pomysł oraz wiedzieć, jak się zabrać do jego realizacji, aby ostateczny efekt zwalał z nóg. Na szczęście całe garści inspiracji znaleźć można w internecie. 

8. Monitoruj wydatki

W ogniu świątecznych przygotowań czasem zapominamy lub wręcz boimy się spojrzeć na stan konta. To najgorsze, co może być (zaraz po zaciąganiu długu!) – świadomość sytuacyjna jest absolutnie niezbędna, by utrzymać świąteczne szaleństwo w ryzach. Musimy wiedzieć, czy nie zbliżamy się do zaplanowanych limitów i na bieżąco reagować na rozwój wydarzeń. 

Dowiedz się, jak Goldsaver pomaga oszczędzać

Podsumowanie

Aby przeżyć grudzień i nie wejść w Nowy Rok z długami, należy podejść do tematu projektowo i dokładnie zaplanować budżet, wszystkie wydatki, a być może także kreatywnie podejść do niektórych problemów. 

Warto na bieżąco monitorować swoje wydatki i weryfikować wykonanie budżetu, by być na bieżąco z budżetem. 

Gra jest warta świeczki. Święta to ważny, miły i rodzinny czas, który warto spędzić w dobrej atmosferze. Ale również wolnej od stresu. W Nowy Rok warto wejść z czystym kontem, jeśli chodzi o dług, ale nie czystym, jeśli chodzi o pieniądze. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.