Codzienność, liczne obowiązki domowe i zawodowe, rachunki i inne finansowe zobowiązania – wszystko to powoduje, że trudno jest nam się zmobilizować do podjęcia konkretnych działań. Jeśli Ty również starasz się realizować cele finansowe, a mimo to niejednokrotnie coś Ci nie wychodzi, podpowiadamy, jak wziąć się finansowo w garść!

Sumienność i stabilność pomagają w planowaniu i realizowaniu założonych celów. Jednak nie każdy jest oazą spokoju i cierpliwości. Na szczęście możemy nad tym pracować. Wystarczy, że małymi krokami zaczniesz dążyć do regularności, systematycznego planowania wydatków, unikania zadłużenia czy myślenia nad przyszłością.
Pamiętaj, że budżetowanie to nie tylko kontrola wydatków, ale również świadome wyznaczanie celów finansowych. Jeśli marzysz o podróży do Lizbony, musisz odłożyć na nią pieniądze. Do celu prowadzi zawsze jakaś droga. Jednak często na tej drodze znajdują się przeszkody. Eliminuj je. Zamiast kupować kolejną parę butów, kup przewodnik po Portugalii, który będzie znacznie tańszy, a jest zasobem wiedzy, która przyda się na końcu wyznaczonej drogi.
Czy naprawdę musimy co weekend wychodzić na miasto z dziewczynami? Może warto przynajmniej wydatki jednej soboty przeznaczyć na bilet wstępu na Wieżę Belém i przekąskę w pobliskiej kawiarni? Pamiętaj, że małe rzeczy mają znaczenie. Dlatego warto się postarać i spróbować zmieniać swoje nawyki. Podejdźmy do wydatków jak do małych inwestycji. Wydawajmy pieniądze mądrze, na pożyteczne rzeczy.
Zobacz także: Budżet kobiety niezależnej finansowo
Zaplanuj to!
Z wyprzedzeniem przemyśl, co zamierzasz robić i jeść w najbliższym czasie. Aby wdrożyć nowe standardy żywieniowe, znajdź czas w weekend na przygotowanie posiłków, by mieć je gotowe na pierwsze dni tygodnia. Dobrze zaplanuj zakupy, aby pojawiły się w nich wartościowe i potrzebne produkty.
Chcesz zrobić spotkanie towarzyskie? Zaplanuj przekąski i atrakcje na wieczór (gry, kalambury, mały dancing), aby nie przenosić się do kosztownych klubów. Jedziesz samochodem w dłuższą trasę? Pamiętaj o przeglądzie, by niespodziewana naprawa nie zaskoczyła Cię w podróży.
Szukaj oszczędności w domu
Zmniejsz zużycie energii. Prosta, ale skuteczna zasada powtarzana od lat. Oto kilka prostych sposobów, jak zwiększyć swoją efektywność energetyczną:
- wymień żarówki na te LED;
- gaś światło tam, gdzie pali się bez potrzeby;
- nie zostawiaj urządzeń w trybie „stand by”;
- jeżeli podgrzewasz jedzenie w kuchence mikrofalowej, zjadaj je od razu, zanim znów stanie się zimne;
- piekarnik możesz wyłączyć chwilę wcześniej, aby potrawa upiekła się w cieple resztkowym;
- włączaj pralkę i zmywarkę, gdy są zapełnione;
- jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w fotowoltaikę.
Warto przerzucić się na tryb energooszczędny, ponieważ to tylko kwestia czasu, kiedy wejdą nowe rozporządzenia i cenniki dotyczące zużycia energii – nie dajmy się zaskoczyć!
Sprawdź także: Finanse w związku: razem czy niezależnie
Otaczaj się odpowiednimi osobami
Unikaj ludzi nieobowiązkowych i nieodpowiedzialnych. Otaczaj się pasjonatami, od których możesz uczyć się, jak realizować założone cele. Nie bój się korzystać z pomocy najbliższych, aby nadgonić pracę lub zrealizować dodatkowe zlecenia.
Być może warto zastanowić się, czy w sprawach finansowych nie skorzystać z doradcy lub chociaż kogoś, kto posiada większą wiedzę i doświadczenie w tej materii?
Sprzedawaj rzeczy
Żyjemy w czasach ogromnego konsumpcjonizmu i każda z nas ma w domu rzeczy, których nie potrzebuje. Poza tym, że kosztowały nas konkretne pieniądze, zajmują nam teraz miejsce, zalegają w szafach utrudniając znalezienie konkretnej rzeczy. Czasem z tego powodu dochodzimy do wniosku, że potrzebujemy nowych rzeczy. I tak w kółko.
Rozwiązaniem jest sprzedaż. I bardzo pomocna może się okazać w tym technologia, a konkretnie aplikacje i serwisy do sprzedawania używanych ubrań, książek czy zabawek. Sprzedając nieużywane przedmioty możesz trochę zarobić, a pieniądze ze sprzedaży wykorzystać na zwiększenie oszczędności. Zaprzyjaźnij się z platformami handlowymi, które oferują rzeczy z drugiej ręki.
Pozbądź się nałogów
Jeżeli palisz papierosy i/lub często sięgasz po alkohol, podlicz, ile kosztują Cię te „przyjemności”. Jaka jest to kwota w skali miesiąca? A jaka w ciągu całego roku? Może warto pochylić się nad tym zagadnieniem i przy okazji połączyć to z zadbaniem o swoje zdrowie i kondycję?
Sprawdź, ile kosztuje kondycja i ile zapłacisz za brak ruchu
Sprawdzone, babcine metody
Stare, sprawdzone sposoby na domowe oszczędności to kolejny sposób na podreperowanie swoich finansów. Przypomnij sobie, co robiły nasze babcie:
- dokręcaj krany, aby nie kapała z nich woda;
- jeśli mimo wszystko kapie, warto dokonać naprawy;
- zainstaluj perlator lub baterię oszczędzającą wodę;
- pamiętaj, że w czasie prysznica zużyjesz znacznie mniej wody niż w czasie kąpieli;
- mniejszy pobór wody bezpośrednio zmniejszy rachunki za wodę, a dodatkowo pomagasz chronić środowisko naturalne;
- jeżeli masz dom i działkę, zbieraj deszczówkę;
- rozważ zainstalowanie systemów do recyklingu wody szarej.
Odpowiedzialne korzystanie z wody, wpłynie nie tylko na Twój budżet, ale również na jej zasoby na naszej planecie.
Sprawdź, jak pracują termostaty w twoim mieszkaniu. Dość łatwo zaoszczędzić na ogrzewaniu obniżając temperaturę w pokoju i zakładając na siebie dodatkową warstwę. Pamiętaj też, że nie ma sensu ogrzewać nieużywanych pomieszczeń.
Dbaj o swoje rzeczy. Dobrze utrzymana kuchenka, lodówka czy pralka posłużą dłużej i przy rozsądnym użytkowaniu będą pobierać mniej energii elektrycznej. Dbaj też o ubrania i obuwie, dzięki temu nie będziesz musiała ciągle kupować nowych rzeczy. Lepiej zainwestować w modowe evergreeny z dobrych materiałów i cieszyć się nimi dłużej niż kupować rzeczy tanie i szybko zużywające się.
Koncentruj się na małych sukcesach i doceniaj je. Motywacja jest niezwykle istotna, a sukcesy pomagają popychają nas w stronę produktywnego zachowania.
Zobacz także: Kuba Błaszczykowski ambasadorem Goldsavera
Odśwież stare umowy
Większość firm ma do zaoferowania więcej swoim nowym klientom niż starym. Ci drudzy zwykle korzystają z danej usługi z przyzwyczajenia i wygody i rzadko kiedy upominają się o swoje prawa. Nie bądź takim klientem. Upominaj się i pamiętaj, że konkurencja przywita Cię z otwartymi ramionami i lepszymi warunkami.
Dodatkowe dochody
Dorabianie to bardzo efektywny sposób, aby zwiększyć swoje dochody, a co za tym idzie – oszczędności. Nie zawsze jest to proste, zwłaszcza przy napiętym grafiku. Jednak z pewnością jest to rzecz, którą warto dobrze przemyśleć na wczesnym etapie analizowania swojej sytuacji finansowej.
Zobacz także: Hobby, które mogą się zwrócić
Podsumowanie
Istnieje wiele możliwości na podreperowanie swoich finansów i zwiększenie oszczędności. Każdy z powyższych sposobów jest opcją, którą warto rozważyć. Najprostszą metodą odłożenia pieniędzy jest redukcja wydatków, ale tak jak wcześniej wspomniałam, nie chodzi o to, aby żyć jak mniszka. Dlatego realizacja chociaż część powyższych wskazówek i podejść do tematu kreatywnie.
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Promocją i edukacją w temacie złota zajmuje się od 2014 roku, kiedy to zasiliła szeregi Goldenmark. Kierowała kolejno działami sprzedaży i marketingu. Odpowiadała za rozwój oferty produktów lokacyjnych, W Goldsaverze stoi na forpoczcie jako główna ekspertka. Prywatnie miłośniczka biegów długodystansowych i górskich. Miłośniczka dobrze zorganizowanych finansów osobistych.