Złoto cieszy się niesłabnącą popularnością. W artykule przedstawimy, dlaczego warto rozważyć tę formę lokowania kapitału, jakie są jej zalety i wady, a także jak inwestować w złoto i inne metale szlachetne.

Dlaczego warto?
Bezpieczeństwo i stabilność
Złoto i inne metale szlachetne są uznawane za tzw. „bezpieczne przystanie”. W czasach kryzysów finansowych, wysokiej inflacji czy niestabilności geopolitycznej, inwestorzy często kierują swoją uwagę właśnie w kierunku złota.
Jest to związane z faktem, że – pomimo krótkoterminowych wahań – jego cena długoterminowo rośnie, a właściwie, utrzymuje swoją wartość w stosunku do tracącej swoją siłę nabywczą waluty. Złoto jest przeciwwagą dla pieniądza fiducjarnego. Jest odwrotnie skorelowane z dolarem amerykańskim, a także z rynkami finansowymi.

Ochrona przed inflacją
Złoto uważane jest za skuteczny sposób ochrony majątku przed inflacją. W przeciwieństwie do walut, które tracą swoją siłę nabywczą – choćby w wyniku dodruku pieniądza przez banki centralne – ilość złota w obiegu jest ograniczona. Dzięki temu jego wartość pozostaje względnie stała lub wzrasta w okresach, gdy siła nabywcza pieniądza spada.
Cena złota również zawiera w sobie inflację. Inflacja zawiera się w koszcie wydobycia złota, w cenie maszyn, ich napraw i konserwacji, paliwie, energii elektrycznej oraz wynagrodzeniach górników. Koszt wydobycia złota stale rośnie, ale cena giełdowa złota musi pozostać wyższa, aby zachowana została podaż. Ta relacja uniemożliwia cenie rynkowej spadek poniżej określonego poziomu.
Sprawdź, czy złoto chroni przed inflacją
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Dodanie złota i innych metali szlachetnych do portfela inwestycyjnego poprawia jego dywersyfikację. Oznacza to, że ryzyko związane z inwestycjami w inne aktywa, takie jak akcje czy nieruchomości, zostaje zrównoważone. Cena złota często zachowuje się odwrotnie niż rynki akcji czy dolar amerykański. Jego cena zwykle wzrasta, gdy na rynkach finansowych pojawiają się spadki lub osłabia się dolar.

Wady inwestowania w złoto i metale szlachetne
Złoto i inne metale szlachetne nie generują dodatkowego dochodu, tak jak np. akcje, które wypłacają dywidendy, czy nieruchomości, które przynoszą zysk z czynszu. Z inwestycji w złoto można osiągnąć zysk jedynie poprzez sprzedaż po wyższej cenie.
Sposoby inwestowania w złoto i metale szlachetne
1. Złoto fizyczne
Najbardziej tradycyjny sposób inwestowania w złoto to zakup fizycznego kruszcu w postaci sztabek lub monet. Złoto fizyczne, spośród wszystkich form zakupu, wyróżnia się szczególnymi korzyściami podatkowymi, o których więcej przeczytasz tutaj.
Sztabki złota
Sztabki są dostępne w różnych wariantach wagowych. W obrocie detalicznym najczęściej występują sztabki o wadze od 1 g, do 1 kg. Najpopularniejszą sztabką jest ta o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 g). To właśnie takie sztabki są najczęściej kupowanymi i najwygodniejszymi sztabkami złota. Ich wielkość w opakowaniu zbliżona jest do wielkości karty kredytowej, co bezpośrednio przekłada się na walory praktyczne.

Monety bulionowe
Monety bulionowe, takie jak Krugerrand, Liść Klonowy czy Wiedeńscy Filharmonicy, są popularne wśród inwestorów. Kunsztowne wykonanie monet dodaje im nie tylko walorów estetycznych, ale także samo w sobie stanowi formę zabezpieczenia przed fałszerstwem.
Zobacz także: Odbiór uncji złota w postaci monety
1b. Złoto fizyczne w Goldsaver
Złoto fizyczne można nabywać także za pośrednictwem sklepu Goldsaver, w którym sztabkę o wadze 1 uncji trojańskiej (31,1 g) kupuje się “po kawałku”, bez wydawania jednorazowo całej kwoty. Zakupy można robić z dowolną częstotliwością i za dowolną kwotę (minimum 50 zł), co czyni taką formę kupowania złota bardzo elastyczną.
Po uzbieraniu 31,1 g, sztabkę złota odebrać można w jednym z ponad 20 salonów Goldenmark w całej Polsce lub zamówić kurierem do domu.
Taki sposób kupowania złota skierowany jest do tych, którzy chcą lokować swoje oszczędności w złocie fizycznym, ale nie mogą lub nie chcą wydawać od razu całej kwoty. Goldsaver umożliwia proste i wygodne, regularne zakupy złota za niewielkie kwoty (min. 50 zł), co sprzyja uśrednianiu ceny zakupu i uodparnia na lokalne wahania.
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver
2. ETF-y na złoto i metale szlachetne
Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) pozwalają inwestować w złoto bez konieczności fizycznego posiadania kruszcu. ETF-y replikują swój benchmark – w tym przypadku ceny złota – co oznacza, że wartość jednostek funduszu zmienia się zgodnie z rynkiem. Przykładowe ETF-y to SPDR Gold Shares (GLD) czy iShares Silver Trust (SLV).
W przypadku funduszy ETF cena złota jest nieco niższa – odpadają koszty fizycznego produktu – jednak od wypracowanego zysku musimy zapłacić podatek.
3. Kontrakty terminowe
Inwestorzy bardziej zaawansowani mogą rozważyć inwestowanie w kontrakty terminowe (futures) lub opcje na metale szlachetne. Są to instrumenty pochodne, które umożliwiają spekulację na zmianach cen złota, srebra czy platyny.
Należy jednak pamiętać, że tego typu inwestycje wiążą się z dużym ryzykiem i wymagają dogłębnej wiedzy o rynku. Mają one niewiele wspólnego z bezpieczeństwem oferowanym przez złoto fizyczne.
4. Akcje spółek wydobywczych
Kupno akcji firm zajmujących się wydobyciem złota i metali szlachetnych to kolejny sposób na inwestowanie w ten sektor. Przykładowe spółki to Barrick Gold, Newmont Corporation czy KGHM (w przypadku miedzi i srebra).
Warto zauważyć, że ceny akcji takich firm mogą być bardziej zmienne niż ceny samego złota, ponieważ zależą one również od innych czynników, jak kondycja spółki, koszty wydobycia, sytuacji politycznej w regionach działalności oraz ogólnego stanu rynku surowcowego.
Inwestowanie w inne metale szlachetne
Oprócz złota, warto również rozważyć inwestycje w inne metale szlachetne, takie jak:
Srebro
Srebro jest tańsze od złota, co czyni je bardziej dostępnym dla drobniejszych inwestorów. Jest również szeroko wykorzystywane w przemyśle, co wpływa na jego popyt i wartość. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na srebro ze strony nowych technologii (np. OZE), srebro ma dość silne fundamenty do wzrostu.
Platyna
Platyna jest rzadsza od złota i srebra, a jej cena jest bardziej uzależniona od zastosowań przemysłowych, takich jak produkcja katalizatorów samochodowych.
Pallad
Podobnie jak platyna, pallad znajduje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Jego cena jest jednak bardziej zmienna i zależna od podaży.
Sprawdź 7 powodów, dla których warto zainteresować się srebrem
Jak inwestować w złoto?
- Określ cel inwestycji – Czy chcesz zabezpieczyć kapitał (złoto fizyczne), czy szukasz szybkiego zysku (ETFy, kontrakty terminowe, nawet kosztem podwyższonego ryzyka)?
- Ustal budżet – Zdecyduj, jaką część swojego portfela inwestycyjnego przeznaczysz na metale szlachetne (rekomenduje się 15-20%, im więcej, tym bezpieczniejszy portfel).
- Wybierz formę inwestycji – Zdecyduj, czy wolisz posiadać fizyczne złoto, inwestować w fundusze ETF, czy może interesuje Cię rynek kontraktów terminowych (o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań przeczytasz wyżej).
- Znajdź zaufanych dostawców – W przypadku zakupu fizycznego złota wybierz renomowanych dealerów, cieszących się długą obecnością na rynku i doświadczeniem oraz mogących pochwalić się stacjonarną siecią sprzedaży.
Podsumowanie
Inwestowanie w złoto i metale szlachetne to sprawdzony sposób na zabezpieczenie kapitału i dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Choć nie jest wolne od wad – brak dochodu pasywnego. Warto zatem rozważyć tę formę inwestycji, szczególnie w czasach rosnącej niepewności. Ale także w sytuacji, gdy chcesz oszczędzać długoterminowo, z myślą o emeryturze czy o dzieciach.
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.