Inwestowanie w nieruchomości

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Nieruchomości jako inwestycja cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Czy inwestowanie w nieruchomości jest bezpieczne? Jakie są plusy i minusy? Czy jest to inwestycja dla każdego?

inwestowanie w nieruchomości
inwestowanie w nieruchomości

Formy inwestowania w nieruchomości

Istnieje kilka sposobów inwestowania w nieruchomości.

  • Kupno nieruchomości z przeznaczeniem na najem krótko- lub długoterminowy.
  • Flipowanie (house flipping) to strategia polegająca na zakupie nieruchomości w atrakcyjnej cenie, remoncie i sprzedaży z zyskiem.
  • Nieruchomości komercyjne – inwestycje w nieruchomości komercyjne obejmują powierzchnie biurowe, sklepy, magazyny i garaże.
  • Nieruchomości w miejscach atrakcyjnych turystycznie (również w innych krajach) – na wynajem lub częściowo na wynajem, częściowo na użytek własny. 
  • Instrumenty finansowe oparte na rynku nieruchomości – REIT-y (Real Estate Investment Trusts) – fundusze inwestycyjne specjalizujące się w nieruchomościach.

Czytaj także: Inwestowanie w akcje spółek giełdowych

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości

Zanim przejdziemy do wad i zagrożeń, warto wspomnieć o kilku zaletach, które nieruchomości niewątpliwie także posiadają.

Nieruchomość jest fizyczną formą zabezpieczenia kapitału. Mieszkanie można zarówno sprzedać, wynająć, jak i zamieszkać w nim samemu, lub przekazać dorosłemu dziecku, by ułatwić mu start. 

Rynek nieruchomości jest co do zasady bezpieczny, choć nie zawsze. Wiele zależy od lokalizacji i otoczenia gospodarczego. Warto podkreślić, że o ile nie myślimy o “flipowaniu”, nieruchomość będzie raczej inwestycją długoterminową. Tymczasem trendy rynkowe, otoczenie gospodarcze czy kwestie prawne, mogą ulec zmianie w ciągu kilku miesięcy.

W przypadku inwestycji w nieruchomość, ryzyko całkowitej utraty kapitału jest stosunkowo niskie. Mieszkanie będzie się dało sprzedać zawsze (pomijamy scenariusze ekstremalne, jak kataklizmy czy wojnę), choć nie zawsze za taką cenę, jaką byśmy chcieli. 

Nieruchomość może także stanowić zastaw pod kredyt.

Zobacz także: W co inwestują Polacy? Metale szlachetne na topie

Jakie są problemy z nieruchomościami?

Argumenty przemawiające za inwestowaniem w nieruchomości są racjonalne: mieszkania są potrzebne i zazwyczaj można je sprzedać, choć cena transakcji jest silnie skorelowana z czasem sprzedaży. W pesymistycznym scenariuszu, gdy nie uda się wynająć nieruchomości, można ją zatrzymać z myślą o przyszłym zamieszkaniu przez dorosłe dziecko.

Pierwszą trudnością związaną z posiadaniem nieruchomości są koszty, które generuje nawet wtedy, gdy pozostaje niezamieszkana. Aby więc inwestycja przynosiła zysk, musimy posiadać nie tylko nieruchomość, ale także najemcę (lub nabywcę). W przeciwnym razie generuje koszty.

Duża popularność nieruchomości przyciąga wielu inwestorów zajmujących się najmem lub „flipowaniem”. Oznacza to, że na rynku istnieje konkurencja – zarówno jeśli chodzi o zakup nieruchomości, jak i o znalezienie najemcy/nabywcy. Jeśli nowe osiedle jest atrakcyjną lokalizacją, możemy mieć pewność, że przyciągnie ono dużo konkurencji. 

Rynek nieruchomości jest bardziej przyjazny dla dużych inwestorów, natomiast mniejsi gracze napotykają na większe wyzwania. Duzi inwestorzy dysponują rozległą wiedzą, kontaktami do ekip remontowych i specjalistów, co daje im pierwszeństwo w dostępie do usług. Wynika to z faktu, że często korzystają z tych usług na dużą skalę. Ktoś, kto inwestuje w swoje pierwsze mieszkanie, będzie skazany na przecieranie szlaków. Z lepszym lub gorszym skutkiem.

Zupełnie osobną kwestią jest przyszłość rynku. Mieszkanie to inwestycja długoterminowa (chyba że mówimy o „flipowaniu”), a Polska jest krajem o fatalnych prognozach demograficznych. Starsi ludzie będą umierać, a ich mieszkania będą dziedziczone. To oznacza dużą podaż mieszkań i małe zainteresowanie kupnem/wynajmem.

Jest jeszcze kwestia finansowania. Kupując nieruchomość za gotówkę, ryzykujemy utratę posiadanych środków. Z kolei finansowanie zakupu kredytem wiąże się z ryzykiem utraty środków, których jeszcze nie mamy. Oba rozwiązania są ryzykowne.

Sprawdź, w co inwestować bezpiecznie i długoterminowo

Czy inwestowanie w nieruchomości jest dla każdego?

Zdecydowanie nie. Inwestowanie w nieruchomości nie jest dla Ciebie, jeżeli:

  • Nie akceptujesz poziomu ryzyka specyficznego dla tego rynku.
  • Nie posiadasz niezbędnej wiedzy branżowej (lub nie chcesz poświęcić czasu na jej zgłębienie).
  • Preferujesz inwestycje wymagające mniejszego zaangażowania czasowego.

Dowiedz się, czy warto inwestować w złoto

Podsumowanie

Perspektywy dla rynku nieruchomości są mieszane. Z jednej strony ta forma inwestycji cieszy się ogromną popularnością, a ceny nieruchomości nieustannie rosną. Z drugiej strony istnieje szereg zagrożeń, które mogą stanowić duże wyzwanie, w szczególności dla nowych i małych inwestorów.

Poziom ryzyka przy inwestowaniu w nieruchomości jest zróżnicowany, w zależności od lokalizacji i specyfiki lokalnego rynku. Zmienia się także w czasie, a dynamika tych zmian może być duża, podczas gdy sama inwestycja jest nastawiona raczej na długi termin. O ile istnieje wiele rozsądnych przesłanek przemawiających na korzyść inwestycji w nieruchomości, nie wolno zapominać o licznych zagrożeniach.

Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.