1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Ile złota jest na świecie, kiedy go zabraknie i co się wtedy stanie?

Ile złota jest na świecie, kiedy go zabraknie i co się wtedy stanie?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Złoto jest surowcem naturalnym, a jego ilość na Ziemi jest ograniczona. Część złóż leży w naszym zasięgu. Do części będziemy w stanie dostać się wraz z rozwojem nowych technologii. Do części nie dotrzemy nigdy. Ile jest złota na świecie, kiedy złoto się skończy i jakie będą tego konsekwencje?

ile złota jest na świecie, kiedy go zabraknie i co się wtedy stanie?
ile złota jest na świecie, kiedy go zabraknie i co się wtedy stanie?

Skąd wzięło się złoto?

Podobnie jak wszystkie inne pierwiastki, złoto powstało w wyniku procesów zachodzących we wnętrzu gwiazd. Tworzenie i spalanie kolejnych pierwiastków uwalniało coraz więcej energii, co umożliwiało powstawanie kolejnych, coraz cięższych – w tym także i złota.

W czasie, gdy nasza planeta liczyła sobie 200 mln lat, wypełnione złotem i innymi metalami ciężkimi asteroidy, bombardowały powierzchnię globu. Przez kolejne miliony lat te ciężkie pierwiastki opadały w głąb globu, w kierunku jądra – to właśnie tam jest dziś najwięcej złota. I to właśnie tam jest ono najmniej dostępne.

Część złota została wyniesiona bliżej powierzchni przez mieszanie się zawartości skorupy ziemskiej, wypiętrzanie i inne procesy geologiczne. To złoto jest dla nas dostępne i wydobywamy je.

Sprawdź, kiedy kupować złoto

Ile złota już wydobyliśmy?

Aktualne szacunki zakładają, że ludzkość wydobyła już ok. 212,5 tys. ton (Światowa Rada Złota), z czego ok. dwie trzecie wydobyto po 1950 roku. Jest to efekt postępu technicznego. Nawet w okresie wielkich gorączek złota wydobycie nie był tak efektywne, jak współcześnie. Aktualne roczne wydobycie wynosi ok. 3500-3 600 ton złota rocznie.

Ciekawostka 1.: Z całego wydobytego do czasów współczesnych złota dałoby się zrobić sześcian o boku 22 metrów.

Ciekawostka 2.: 85 proc. całego wydobytego złota jest w dalszym ciągu w obiegu. Złoto jest praktycznie niezniszczalne.

Ile złota jest na świecie?

Szacunki są różne. Jeśli chodzi o złoto, które rzeczywiście moglibyśmy wydobyć. Według Światowej Rady Złota, dostępne zasoby złota wynoszą jeszcze ok. 50 tys. ton i wystarczą na prowadzenie wydobycia mniej więcej do 2050 roku. 

Zobacz także: Złoto w Polsce

Co będzie, gdy złota zabraknie?

Przede wszystkim – złoto jest praktycznie niezniszczalne i jest w pełni odzkiwalne. Z recyklingu odzyskuje się dziś ok. 1 100-1 200 ton rocznie, co odpowiada ok. 1/4 całkowitej podaży złota.

Gdy złota zabranie, jego cena będzie wzrastała, a wraz z nią rola recyklingu jako głównego źródła pozyskiwania złota. Wszyscy, którzy będą posiadali stare złoto – biżuterię, złom, stare zegarki – będą zamieniać je na gotówkę.

Naturalną konsekwencją spadku wydobycia złota staną się zmiany na rynku jubilerskim, który obecnie odpowiada za konsumpcję połowy podaży kruszcu. Biżuteria ze złota wysokich prób stanie się dużo bardziej ekskluzywna, droższa i dostępna dla zamożniejszych klientów. Biżuteria produkowana i sprzedawana masowo, będzie wykonana albo z bardzo niskiej próby złota, albo z pozłacanego srebra.

Sprawdź, dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie

Ok. 8-10 proc. złota konsumowane jest obecnie przez technologię i elektronikę. Tutaj również złoto zarezerwowane będzie dla najbardziej ekskluzywnych produktów. Tam, gdzie będzie to możliwe, zastąpione będzie przez tańsze i gorsze zamienniki. 

Jeśli chodzi o inwestycje, złoto fizyczne będzie droższe i mniej dostępne. Pojawi się za to więcej instrumentów opartych o złoto (papierowe złoto, kryptowaluty oparte o złoto).

Paweł Svinarski

twórca największego w Polsce kanału finansowego „Dla pieniędzy”
paweł svinarski

„Dużym atutem Goldsavera jest automatyzacja oszczędzania możliwa dzięki ustawieniu w banku zlecenia stałego. Nie muszę pamiętać o tym, by dokonywać kolejnych zakupów, wszystko dzieje się z automatu. I nim się obejrzę, będę mógł odebrać swoją sztabkę”

Możliwości dalszego pozyskiwania złota

Wydobycie ze złóż, które do tej pory było nieopłacalne – to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Kluczem jest to słowo „nieopłacalne”. Jeżeli wydobycie złota z tych złóż jest nieopłacalne przy obecnym poziomie cen, oznacza, że stanie się opłacalne dopiero przy wyższym poziomie cen.

Wydobycie z dna oceanów – po opracowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych być może stanie się ono realne. Jednak również istotnym czynnikiem będzie koszt takiego procesu.

Wydobycie kosmiczne – wszyscy eksperci zgadzają się co do tego, że raczej nie będzie opłacalne ściąganie złota wydobytego w kosmosie na Ziemię.

Złoto syntetyczne – w 1924 roku niemiecki naukowiec Adolf Miethe zsyntetyzował złoto z rtęci poprzez bombardowanie jej neutronami. W 1972 roku radzieccy naukowcy przypadkowo zmienili ołowiane osłony reaktora w złoto. Jest to możliwe, ale bardzo kosztowne, a powstałe w ten sposób izotopy złota są radioaktywne, a więc zupełnie niezdatne do użycia.

Dowiedz się, czy złoto to dobra inwestycja

Ile złota jest na świecie? Podsumowanie

Koniec dostępnych złóż, wywindowanie cen złota na zupełnie nowe poziomy i zmiana w strukturze popytu i podaży są nieuniknione. I mówimy tutaj o perspektywie najbliższych trzech dekad. 

ile złota jest na świecie, kiedy go zabraknie i co się wtedy stanie?
ile złota jest na świecie, kiedy go zabraknie i co się wtedy stanie?

Być może historia z peak gold będzie przypominała tę z peak oil (wróżono koniec ropy od lat 50., dziś wydobywamy jej więcej niż kiedykolwiek), jednak powyższy wykres, pokazujący odkrycia dużych złóż złota w ostatnich latach oraz nakłady na poszukiwania, nie pozostawia złudzeń. 

Dowiedz się, czym jest i jak działa Goldsaver

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.