1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. Fundusz awaryjny. Co to jest? Jak zbudować fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny. Co to jest? Jak zbudować fundusz awaryjny?

Ten tekst przeczytasz w 4 min.

Fundusz awaryjny to rezerwa gotówkowa przeznaczona na nieprzewidziane wydatki lub sytuacje kryzysowe. Jest to element finansowej poduszki bezpieczeństwa, który chroni przed finansowymi konsekwencjami nagłych zdarzeń.

fundusz awaryjny. co to jest? jak zbudować fundusz awaryjny?
fundusz awaryjny. co to jest? jak zbudować fundusz awaryjny?

Dlaczego warto mieć fundusz awaryjny?

Fundusz awaryjny zapewnia bezpieczeństwo finansowe i chroni przed koniecznością pożyczania pieniędzy. Daje spokój ducha i pozwala skupić się na rozwiązaniu problemu, a nie na jego finansowaniu. Chroni także inne cele finansowe, jak np. emerytura czy poduszka finansowa. 

Przykłady sytuacji, w których przydaje się fundusz awaryjny:

  • Naprawa samochodu
  • Naprawa sprzętu AGD
  • Wydatki na leczenie
  • Nagłe naprawy w domu

Fundusz awaryjny a poduszka finansowa

Podstawowym zadaniem, jakie spełnia poduszka finansowa, jest zabezpieczenie na czas utraty źródła zarobku. Budujemy ją konkretnie z myślą o naszych kosztach życia i o zabezpieczeniu swojego bytu na określony czas, w którym będziemy szukali nowej pracy. 

Nie mając funduszu awaryjnego możemy narazić się na pokusę skorzystania ze środków zgromadzonych w ramach poduszki finansowej w sytuacji awaryjnej. Zakładając jednak, że w sytuacji awaryjnej nie dysponujemy środkami na pokrycie kosztów awarii, nie będziemy też w stanie szybko odbudować poduszki. Dlatego warto oprócz poduszki finansowej mieć także fundusz awaryjny. 

Jak zbudować fundusz awaryjny?

1. Ustal cel 

Określ, jaką kwotę chcesz zgromadzić w funduszu awaryjnym. Kwota ta powinna być dostosowana do Twojej sytuacji finansowej i stylu życia. Eksperci finansowi często sugerują, aby zgromadzić kwotę równą trzem do sześciu miesięcznych wydatków. Inne źródła sugerują kwoty od 1000 do 3000 złotych.

2. Uwzględnij budowę funduszu awaryjnego w Twoim budżecie

Zaplanuj miesięczny budżet domowy, uwzględniając dochody i wydatki. Ustal priorytet dla oszczędzania na fundusz awaryjny.

3. Ustal plan oszczędzania

Regularnie odkładaj pieniądze na fundusz awaryjny, nawet jeśli są to małe kwoty. Możesz ustawić automatyczny przelew na osobne konto oszczędnościowe, subkonto lub cel (niektóre aplikacje bankowe umożliwiają tworzenie celów, które są rodzajem subkonta).

4. Szukaj dodatkowych źródeł dochodu

Jeśli masz trudności z oszczędzaniem, rozważ dodatkową pracę lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Pozwoli Ci to sfinansować budowę funduszu awaryjnego.

5. Monitoruj postępy

Regularnie sprawdzaj, jak zbliżasz się do celu i dostosuj plan w razie potrzeby.

6. Bądź konsekwentny(a)

Oszczędzanie wymaga regularności i systematyczności.

7. Wykorzystuj okazje do oszczędzania

Możesz przeznaczyć na fundusz awaryjny, np. zwrot podatku, czy pieniądze otrzymane w prezencie.

8. Zacznij od małych kroków

Nie musisz od razu odkładać dużej kwoty, zacznij od mniejszych sum i stopniowo je zwiększaj.

9. Trzymaj fundusz awaryjny na osobnym koncie

Najlepiej na takim, które nie jest powiązane z kartą płatniczą. To pozwoli Ci uniknąć pokusy wydania tych środków.

10. Pamiętaj o uzupełnianiu funduszu

Po skorzystaniu z pieniędzy z funduszu, należy jak najszybciej go odbudować.

Dowiedz się, jak działa nawyk i dlaczego jest skuteczny

Gdzie przechowywać fundusz awaryjny?

Podobnie jak poduszka finansowa, fundusz awaryjny musi być łatwo dostępny i nieobarczony ryzykiem. Dobrym wyborem będzie konto oszczędnościowe, które zapewnia łatwy dostęp do środków i generuje niewielkie odsetki.

Warto rozważyć także lokatę terminową. Może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz uniknąć pokusy sięgania po pieniądze, ale nadal mieć do nich stosunkowo łatwy dostęp.

Do przechowywania funduszu awaryjnego może służyć Goldsaver. Ustawiając zlecenie stałe możesz każdego miesiąca kupować niewielkie ilości złota. Uzbieranie i odbiór pełnej sztabki uncjowej nie jest obowiązkowe. W każdym momencie można sprzedać posiadane złoto. Dlatego tak – Goldsaver również może służyć do budowy funduszu awaryjnego.

Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Gdzie nie przechowywać funduszu awaryjnego

Nie buduj funduszu awaryjnego w oparciu o ryzykowne inwestycje, takie jak akcje lub fundusze inwestycyjne, charakteryzujące się dużą zmiennością. Mogą Ci one pomóc pomnożyć zgromadzone środki, ale też mogą je uszczuplić, co w sytuacji awarii nie jest najbardziej pożądaną sytuacją.

Kryterium szybkiego dostępu nie spełniają także różnego rodzaju depozyty długoterminowe lub inwestycje o niewielkiej płynności. Ważne jest, aby fundusz awaryjny był łatwo dostępny, ale jednocześnie odizolowany od codziennych wydatków.

Podsumowanie

Fundusz awaryjny to kolejny element budujący nasze finansowe bezpieczeństwo. Chroni przed nieprzewidzianymi wydatkami, co pozwala nam uniknąć zadłużania się lub naruszania pieniędzy gromadzonych na inny, ważniejszy cel, jak poduszka finansowa czy emerytura.

Środki gromadzone w ramach funduszu awaryjnego powinny być odizolowane od pieniędzy, którymi dysponujemy na co dzień,. Jednocześnie powinny być w miarę możliwości szybko dostępne i nie obarczone ryzykiem.

Dowiedz się, czy Goldsaver jest dla Ciebie

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.