Zarządzanie finansami jest łatwiejsze, gdy jest się singielką. Gdy jednak decyzje finansowe musimy podejmować wspólnie z partnerem, sytuacja się komplikuje. Jak zatem zarządzać finansami w związku?

Różne kobiety, różne rozwiązania
Wspólne zarządzanie finansami jednego gospodarstwa domowego, zmieniało się na przestrzeni dekad. Niektóre kobiety miały więcej swobody w dysponowaniu pieniędzy inne, mniej. Kobiety są przeróżne, każda ma własne podejście do finansów.
Niektóre z nas będą chciały, aby wszystkie pieniądze w związku przeszły przez nasze ręce i zapiszemy każdy jeden wydatek. Niektóre z nas zadają się na partnerów, którzy mają więcej cierpliwości do zarządzania finansami.
Zobacz także: Jak skutecznie oszczędzać i zarządzać budżetem?
Bywają kobiety, które rozdzielają pieniądze na „moje” i „twoje”, pilnując równouprawnienia finansowego w związku. Znajdą się kobiety, które są w stanie przeznaczyć każdą złotówkę na podróże, bez których nie mogą żyć, nie zważając na pomysły partnera.
W różny sposób można patrzeć na pieniądze dwóch osób w związku. To nie tylko rachunki matematyczne. To również psychologia. Jedno jest pewne: będąc w związku można mieć niezależność finansową, nawet jeżeli realizujemy wspólne cele takie jak wspólne wakacje, remont mieszkania czy zakup samochodu.
Zobacz także: Miłość i pieniądze. Jak rozmawiać o finansach w związku?
Pieniądze moje, twoje, nasze?
Oczywiście pieniądze są nieodłącznym elementem naszego życia. Bez nich wiele nie zdziałamy i długo nie przetrwamy. Tak jak w związku pojawia się większe uczucie, tak pojawia się też kwestia pieniędzy. Im szybciej uporządkujemy ten temat, tym szybciej zaczniemy realizować wspólne cele finansowe.
Rozmawiajmy o tematach przyziemnych jak czynsz czy zakup nowej lodówki, ale również zacznijmy wspólnie planować weekend w Paryżu czy tydzień na Mazurach. To są wspólne przedsięwzięcia, które może chcecie równomiernie realizować. To, jaki układ zawrzecie to już od was zależy, może to być 50/50. A może postanowicie otworzyć wspólne konto, które będziecie zasilać na koszty wspólnego życia?
Każde rozwiązanie może być dobre, jeżeli tylko wspólnie podejmiecie wyzwanie i obgadacie wszystkie aspekty waszych finansów. Wasze wspólne życie, wasza decyzja. Może się okazać, że potrzebujecie nie jedno, a dwa wspólne dodatkowe konta.
Zobacz także: Budżet kobiety niezależnej finansowo
Ile mieć kont?
Obecnie żadna z nas nie wyobraża sobie życia bez własnego konta i podejmowania decyzji finansowych. Jednak dobrze jest wspólnie zarządzać wydatkami i opłatami, jeżeli tworzymy wspólne gospodarstwo domowe. Pojawia się zatem pytanie, ile kont powinnyśmy posiadać?
Weźmy pod uwagę:
- Jak wyglądają nasze wspólne finanse i potrzeby?
- Jak dynamicznie obracamy pieniędzmi i czy na coś oszczędzamy?
- Czy prowadzimy własną działalność gospodarczą? Jeśli tak, warto oddzielić wydatki firmowe od osobistych.
Wiele z nas decyduje się na dwa konta: rachunek bieżący i konto oszczędnościowe. Często posiadamy wspólne konto bankowe z partnerem zawodowym lub prowadzimy oddzielne dla różnych celów finansowych. Wszystko to uzależnione jest od naszych potrzeb, zachcianek czy zobowiązań.
Sprawdź, czy warto założyć konto oszczędnościowe dla dziecka
Wspólne konto
Najpopularniejszą formą zarządzania wspólnymi finansami jest wspólne konto bankowe. Jest to rozwiązanie dla osób, które wspólnie działają zawodowo lub dzielą życie prywatne. Posiadanie dodatkowego wspólnego konta nie wyklucza utrzymania innego konta osobistego. Wspólne konto pomaga w codziennym zarządzaniu budżetem domowym.
Kiedy jesteśmy gotowi do otwarcia wspólnego rachunku, musimy pamiętać, że:
- mamy wspólnie nieograniczony dostęp do zgromadzonych na nim pieniędzy;
- oboje posiadamy karty płatnicze i dostęp do bankowości elektronicznej;
- każde z nas może płacić kartą, płacić przez internet, zlecać stałe płatności i oczywiście wpłacać i wypłacać pieniądze. Zazwyczaj nie ma problemu z wypowiedzeniem umowy i wypłaceniem wszystkich pieniędzy, lub przekształceniem na konto indywidualne (wymaga to zgody obydwojga właścicieli);
- obydwoje ponosimy taka samą odpowiedzialność za działania na koncie (debety czy przekroczenie salda).
Jeżeli chcemy mieć wspólne konto oszczędnościowe, z którego pieniądze nie będą się zbyt szybko rozchodziły, wspólnie możemy ustalić limity wypłat z bankomatów lub płatności internetowych.
Wspólne konto może ułatwić zarządzanie wspólnymi finansami i kosztami. Wówczas planowanie budżetu i oszczędzanie na wspólne cele (urlop, mieszkanie) jest łatwiejsze dzięki wspólnej analizie i wglądzie do wydatków czy zasobów pieniężnych.
Bieżące rachunki i opłaty mogą być pokrywane ze wspólnego konta bez konieczności robienia wielokrotnych przelewów między kontami. Wspólne konto może pomóc w sytuacji kryzysowej, gdy jeden z właścicieli ma kłopoty np. z płynnością finansową w danej chwili.
Dowiedz się, czym jest inflacja stylu życia i jak jej unikać?
Kwestie podatkowe
Posiadając wspólne konto unikniemy rozliczeń z tytułu darowizny, gdy będziemy wpłacać i wypłacać większe kwoty na np. nasze indywidualne konto. Obecnie podatkiem nie będzie objęta darowizny o wartości nieprzekraczająca 36 120 zł, jeżeli jesteście małżeństwem, a dla par w niesformalizowanym związku 5733 zł (z III grupy podatkowej).
Kwestie organizacyjne
Pozostaje kwestia umówienia się, jakie kwoty będziemy wpłacać na konto. W tym wypadku nie ma jednoznacznej i oczywistej odpowiedzi. Wszystko zależy do was, od tego jak pracujecie, ile zarabiacie, czy ktoś z was więcej zajmuje się dziećmi, przez co mniej zarabia.
To są wasze ustalenia i wasze zasady. Może być tak, że dopiero zaczynamy swoją przygodę z aktywną pracą, a do tej pory domowe finanse opierały się na zarobkach męża. Wówczas prawdopodobnie to mąż będzie głównie zasilał wspólny rachunek. Niektóre kobiety za wszelką cenę będą chciały w tym samym stopniu wpłacać na konto jak mąż czy partner. A może być tak, że kobieta na wspólne konto będzie przelewać tylko premie.
Jeżeli opcja ze wspólnym kontem nie do końca was przekonuje, istnieje możliwość dodania pełnomocnika do posiadanego konta. Wówczas pełnomocnik może robić przelewy i posiadać własną kartę do konta. Ważne jest, że pełnomocnik działa w imieniu posiadacza rachunku. Nie może również on sam dodać kolejnego pełnomocnika.
Jeżeli sobie ufacie na polu finansowym i jesteście pewni relacji, pracujecie nad wspólnym system zarządzania pieniędzmi, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć wspólny rachunek. Poza tym wspólne konto nigdy nie oznacza, że to nasze jedyne. Jak wspomniałam na wstępnie, możemy posiadać kilka kont, wszystko zależy od nas samych, naszych celów czy działalności finansowej.
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Promocją i edukacją w temacie złota zajmuje się od 2014 roku, kiedy to zasiliła szeregi Goldenmark. Kierowała kolejno działami sprzedaży i marketingu. Odpowiadała za rozwój oferty produktów lokacyjnych, W Goldsaverze stoi na forpoczcie jako główna ekspertka. Prywatnie miłośniczka biegów długodystansowych i górskich. Miłośniczka dobrze zorganizowanych finansów osobistych.