1. Goldsaver
  2. Knowledge Base
  3. Artykuły blogowe
  4. EURO 2024 i pieniądze. Ile zarobią najlepsze reprezentacje?

EURO 2024 i pieniądze. Ile zarobią najlepsze reprezentacje?

Ten tekst przeczytasz w 5 min.

Już 14 czerwca rozpoczną się zmagania w ramach tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej. Przez miesiąc 24 drużyny narodowe będą walczyć o prymat na Starym Kontynencie. EURO 2024 to nie tylko prestiż i rywalizacja o sportowe trofeum, ale też konkretne pieniądze od UEFA. Ile mogą zarobić najlepsze reprezentacje?

wielkie pieniądze na euro 2024. ile zarobi reprezentacja polski?
EURO 2024. Ile pieniędzy zarobią najlepsze drużyny?

EURO 2024 – ile zarobią najlepsi?

Jak informuje UEFA, do podziału między uczestników tegorocznych mistrzostw Europy trafi kwota 331 mln euro. To oznacza, że pula pieniędzy przewidziana dla finalistów turnieju jest na takim samym poziomie co na EURO 2020. Nagrody pieniężne zostaną rozdane wedle następującego klucza:

  • Udział w turnieju: 9,25 mln euro
  • Faza grupowa: 1,0 mln euro za zwycięstwo i 500 tys. euro za remis
  • Kwalifikacja do 1/8 finału: 1,5 mln euro
  • Awans do ćwierćfinału: 2,5 mln euro
  • Kwalifikacja do półfinału: 4 mln euro
  • Zdobywca drugiego miejsca otrzyma dodatkową kwotę 5 mln euro
  • Mistrzowie Europy 2024 mogą liczyć na bonus w wysokości 8 mln euro

Łatwo więc policzyć, że maksymalna kwota, jaką mistrzowska drużyna może podnieść z zielonej murawy, o ile wygra wszystkie trzy mecze grupowe, wynosi 28,25 mln euro, czyli – wedle kursu z dnia pisania artykułu – ponad 122 mln złotych. Jest zatem o co walczyć!

pieniądze na euro 2024. ile zarobią najlepsze drużyny w europie?
EURO 2024 – pula nagród pieniężnych UEFA

Dowiedz się, ile zarabiają krezusi futbolu

EURO 2024 – pieniądze dla PZPN i dla piłkarzy

Dzięki wywalczonemu w barażach awansowi na EURO 2024, do kasy Polskiego Związku Piłki Nożnej wpłynął zatem solidny zastrzyk gotówki od europejskiej federacji. Za sam udział naszej reprezentacji w turnieju finałowym, PZPN zainkasował 9,25 mln euro, czyli około 40 mln złotych.

Gratyfikacje finansowe nie ominęły też samych zawodników. Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN, zdradził w wywiadzie dla serwisu Goal.pl, że premie dla reprezentantów Polski stanowiły około 25% wartości kwoty za awans przekazanej przez UEFA, czyli mniej więcej 10 mln złotych.

– PZPN to profesjonalnie zorganizowana federacja, która zarządza finansami w sposób odpowiedzialny. Dzięki temu posiadamy stabilną sytuację finansową. Budżet federacji na rok 2024 został już uchwalony. Oczywiście nie uwzględnia premii od UEFA, która jest uzależniona od wyniku sportowego pierwszej drużyny. Jeżeli pierwsza reprezentacja wywalczy awans, to otrzymane w ramach premii pieniądze będą stanowiły dodatkowe środki finansowe w budżecie PZPN. Jesteśmy w pełni niezależni od ewentualnej premii z federacji europejskiej.

Łukasz Wachowski dla Goal.pl

Jak tłumaczył w wywiadzie dla Goal.pl sekretarz generalny rodzimego związku, dodatkowe środki od UEFA zostaną przeznaczone na projekty dotyczące sportu dzieci i młodzieży – w tym na projekt infrastrukturalny, czyli budowę ośrodka treningowego dla młodych zawodników i zawodniczek.

Czy pieniędzy z europejskiej federacji przypłynie nad Wisłę więcej? Wszystko w nogach Biało-Czerwonych! Ewentualne zwiększenie premii z UEFA dla naszej kadry zależy tylko od postawy piłkarzy na niemieckich boiskach. Każdy punkt wywalczony na EURO 2024 przełoży się bowiem na pokaźne kwoty.

euro 2024 i pieniądze. ile zarobią najlepsze reprezentacje?
EURO 2024 – z kim i kiedy zagra Polska? fot. Dziurek/Shutterstock

Poznaj najlepiej zarabiające kluby piłkarskie

EURO 2024 – z kim i kiedy zagra Polska?

Nasza drużyna narodowa przed turniejem w Niemczech rozegrała w Warszawie dwa mecze towarzyskie. Oba wygrała (7 czerwca pokonała 3:1 Ukrainę, a 10 czerwca zwyciężyła 2:1 z Turcją), a po pierwszym z tych spotkań selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz ogłosił ostateczną kadrę na EURO 2024.

Polska swoje zmagania w grupie D rozpocznie w niedzielę 16 czerwca meczem z Holandią (Hamburg, godz. 15). W piątek 21 czerwca drużyna biało-czerwonych zmierzy się z Austrią (Berlin, godz. 18), a na zakończenie tej fazy rozgrywek zagramy we wtorek 25 czerwca z Francją (Dortmund, godz. 18).

group,of,man,and,woman,cheering,their,national,team.,german
EURO 2024 zostanie rozegrane w Niemczech

Przeczytaj, którzy piłkarze zarabiają najlepiej

EURO 2024 – wszystko, co musisz wiedzieć

Gospodarzem 17. edycji piłkarskich mistrzostw Europy będą Niemcy, trzykrotni zwycięzcy tej imprezy (w latach 1972, 1980 i 1996). Inauguracyjny mecz EURO 2024 rozegrany zostanie w piątek 14 czerwca o godzinie 21 w Monachium, a rywalem gospodarzy będzie ekipa Szkocji.

Format tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej będzie identyczny jak podczas EURO 2020. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe drużyny z każdej z sześciu grup, a także cztery najlepsze reprezentacje, które w swoich grupach zajmą trzecie miejsca.

Finał turnieju zaplanowano równo miesiąc od pierwszego gwizdka, czyli w niedzielę 14 lipca. O Puchar Henriego Delaunaya dwie najlepsze drużyny będą rywalizować na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Łącznie gospodarzami meczów podczas nadchodzącego EURO 2024 będzie 10 niemieckich miast.

Oprócz Monachium i Berlina, zmagania piłkarzy będzie można podziwiać także w Kolonii, Dortmundzie, Dusseldorfie, Frankfurcie, Gelsenkirchen, Hamburgu, Lipsku i Stuttgarcie. Najwięcej widzów, bo aż 71 tys. może zasiąść na berlińskim stadionie, najmniej (40 tys.) na lipskiej Red Bull Arena.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.