Czy warto inwestować w złoto?

Ten tekst przeczytasz w 6 min.

Wraz z rosnącą ceną, rośnie także zainteresowanie złotem inwestycyjnym. Jednak czy warto inwestować w złoto? Jakie korzyści daje lokowanie środków w królewski kruszec? I czy jest to bezpieczna inwestycja?

czy warto inwestować w złoto?
czy warto inwestować w złoto?

Dlaczego fizyczne złoto?

Złoto można kupić w postaci papierowej (tzw. złoto papierowe) np. udziałów funduszach ETF opartych o złoto czy fundusze kupujące akcje spółek wydobywczych. Tego typu inwestycje dają pewne korzyści. Jednak eliminują także sporą część profitów, które daje tylko złoto fizyczne – złote sztabki i monety.

Fizyczne złoto posiada szereg zalet, wśród których wymienić należy chociażby mobilność i dużą koncentrację majątku w niewielkim przedmiocie. Sztabka złota o wadze 1 uncji posiada wymiary zbliżone do karty kredytowej. Można ją przenosić w portfelu, a jej wartość to obecnie prawie 10 tys. złotych. Możemy mieć ją zawsze przy sobie, bez konieczności dostępu do sieci czy komputera.

Jak duża jest sztabka złota?
jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego?

Złoto jest także międzynarodowe. Jeśli się nad tym zastanowić, większość klas aktywów jest przywiązana do jakiegoś konkretnego kraju. To oznacza, że sytuacja gospodarcza czy ekonomiczna danego państwa, będzie wpływać na stan naszej inwestycji. Ze złotem jest inaczej – nie jest ono związane z żadnym konkretnym państwem czy instytucją, nie ma swojego emitenta. Złoto wydobyte i przetworzone w Kanadzie jest zupełnie takie samo, jak to z Australii. I bez problemu zakupimy i sprzedamy je na całym świecie.

Złoto inwestycyjne jest także bardzo podzielne. Możemy je kupić w postaci małych sztabek – 1-, 2- czy 5-gramowych. Ale możemy też kupić większe – 1-uncjowe czy 100 gramowe sztabki złota. Ta cecha odróżnia złoto od chociażby nieruchomości, które praktycznie nie mają żadnej podzielności. Jeśli mamy mieszkanie, możemy je sprzedać w całości lub wcale.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są korzyści z zakupu złota fizycznego

Co daje inwestowanie w złoto?

Podstawowe korzyści płynące z posiadania złota inwestycyjnego to:

Zabezpieczenie przed inflacją

Złoto chroni siłę nabywczą pieniądza. Przez tysiące lat to właśnie złoto było pieniądzem. Obecnie posługujemy się pieniądzem fiducjarnym, który nie ma pokrycia w kruszcu. Można dość łatwo zwiększyć jego podaż. Taką sytuację obserwowaliśmy chociażby w trakcie pandemii COVID-19, kiedy banki centralne drukowały pieniądze, by ratować gospodarki. Zaowocowało to globalnym wzrostem inflacji oraz rekordowym wzrostem cen złota.

Więcej o tym, dlaczego złoto zachowuje wartość w czasie

dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie?
dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie?

Dywersyfikacja portfela

Złoto inwestycyjne jest odwrotnie skorelowane z rynkami finansowymi. Często w historii obserwowaliśmy sytuacje różnego rodzaju krachów i kryzysów, w trakcie których złoto notowało zyski. Posiadanie niewielkiej części portfela inwestycyjnego (czy po prostu oszczędności) w postaci królewskiego kruszcu, to sposób na ochronę swoich pieniędzy.

Zabezpieczenie na czas kryzysu

Zarówno kryzys z roku 2008, pandemia COVID-19, wybuch wojny w Ukrainie czy globalny wzrost inflacji pokazały, że w ciężkich czasach złoto radzi sobie bardzo dobrze. Dlatego świetnie sprawdza się jako forma lokowania środków właśnie na wypadek takich sytuacji. Posiadanie kruszcu pozwala zmniejszyć ekspozycję na ryzyko geopolityczne i ekonomiczne.

Płynność

Złoto jest bardzo płynne. Cenny kruszec bez problemu sprzedamy w dowolnym miejscu na świecie. Pod tym względem jest ono równie uniwersalne jak dolar amerykański. Posiada jednak dodatkową korzyść w postaci dużej koncentracji majątku w niewielkiej formie.

Korzyści podatkowe

Złoto jest zwolnione z podatku VAT. Lokując pieniądze w złoto nie musimy się także przejmować podatkiem od zysków kapitałowych ani podatkiem dochodowym, o ile sprzedaż z zyskiem nie nastąpi wcześniej niż 6 miesięcy od momentu zakupu złota.

Dorota Sierakowska

inwestorka i analityczka, specjalizująca się w rynku surowcowym,
twórczyni Girls Money Club
dorota sierakowska

„Złoto jest coraz łatwiej dostępne, a to ma ogromne znaczenie dla większości inwestorów. Kiedyś złoto kojarzono z pewną niedostępnością, ale przede wszystkim z bogactwem, władzą, luksusem. Ale na szczęście to zaczęło się zmieniać i w tym momencie nie trzeba mieć milionów czy setek tysięcy złotych, żeby mądrze zainwestować w ten kruszec. Możemy mieć nawet kilka tysięcy złotych, kilkaset złotych, a obecnie nawet kilkadziesiąt złotych, żeby zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w złoto. To jest szalenie istotne, bo przecież większość z nas chce mądrze ulokować pieniądze, ale wiele osób dysponuje relatywnie niewielkimi oszczędnościami”

W jaki sposób kształtuje się cena złota?

Cena złota, podobnie jak ceny innych klas aktywów, a także wszystkich towarów i usług, kształtowana jest przez dwie podstawowe siły rynkowe: popyt i podaż.

Jeśli chodzi o podaż, jej źródłem jest przede wszystkim wydobycie w kopalniach (zdecydowana większość) oraz recycling. Podaż kształtuje się na poziomie 4-4,5 tys. ton rocznie i jest względnie stała. Złoto jest surowcem naturalnym, więc jego ilość na Ziemi jest ograniczona, a wydobycie wiąże się ze sporymi kosztami.

Popyt na złoto generowany jest w ok. 50 proc. przez branżę jubilerską, z czego połowa to dwa kraje: Chiny i Indie. W krajach tych tradycje związane z kupnem złotej biżuterii są bardzo duże. Druga połowa popytu to inwestycje (25-30 proc.) rezerwy złota banków centralnych (10-15 proc.) oraz technologie i przemysł (poniżej 10 proc.).

Cena złota wzrasta wraz ze wzrostem popytu na królewski kruszec. Popyt zaś wzrasta najczęściej w sytuacjach, gdy wzrasta niepokój, a co za tym idzie, inwestorzy poszukują tzw. bezpiecznych przystani. W tej roli złoto sprawdza się znakomicie. Jest stabilne, odporne na kryzysy i świetnie sprawdza się jako dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Dowiedz się więcej o tym, od czego zależy cena złota

Czy na złocie można stracić?

Cena złota w długim terminie rośnie, jednak w krótkim i średnim i podlega pewnym wahaniom. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że można kupić złoto drożej i sprzedać taniej, tracąc przy tym pieniądze. Jednak taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy traktujemy złoto jako spekulację, przy spadkach wpadamy w panikę i sprzedajemy.

Takiej sytuacji można uniknąć, jeżeli dobrze zrozumiemy rolę, jaką królewski metal pełni w portfelu. Złoto to długoterminowa lokata majątku, która ma chronić siłę nabywczą pieniądza, zmniejszać ekspozycję na ryzyko i dywersyfikować portfel.

Czy warto inwestować w złoto?

Choć mówi się o złocie inwestycyjnym (tak zresztą zdefiniowane jest w ustawie o VAT), w rzeczywistości instrument ten powinien być traktowany bardziej jako lokata majątku niż inwestycja. Z inwestycją automatycznie wiąże się zysk i określona stopa zwrotu. W przypadku złota, które zresztą często nazywamy też lokacyjnym, oczywiście również możemy osiągać zyski. Jednak z uwagi na swój charakter, złoto jest bardziej lokatą długoterminową niż inwestycją w tradycyjnym rozumieniu.

Z pewnością warto rozważyć posiadanie części swojego majątku w walorach bezpiecznych, takich jak obligacje skarbowe, globalne fundusze ETF czy metale szlachetne – po oprócz złota, można swoje pieniądze ulokować także w srebrze. Złoto świetnie sprawdzi się jako forma dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, ale także jako sposób na ochronę wartości nabywczej pieniądza w czasach wysokiej inflacji.

Złote monety bulionowe lub złote sztabki mogą stanowić choćby symboliczny dodatek do portfela, ale mogą też stanowić jego znaczną część, jeżeli nasza tolerancja dla ryzyka jest niska.

Sprawdź, kiedy kupować złoto

Powyższy tekst nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu art. 42 ust. 1 i art. 76 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz. U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn. zm). Ma on na celu jedynie edukację. Pamiętaj, że to Ty jesteś swoim najlepszym doradcą finansowym i podejmujesz decyzje na własną odpowiedzialność. Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych pieniędzy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.