Każda z nas ma inne doświadczenia i świadomość w zarządzaniu finansami. Dlatego ważne jest, aby wykształcić odpowiednie umiejętności, które nam w tym pomogą. Analizując finanse osobiste, musimy szeroko spojrzeć na przepływ pieniądza, ponieważ to nie tylko pozyskiwanie i wydatkowanie środków, ale również oszczędzanie i ich inwestowanie.

Kobieca niezależność finansowa
Zarządzenie finansami to liczne czynności, takie jak:
- planowanie finansowe,
- planowanie kariery zawodowej,
- budżetowanie,
- optymalizacja podatkowa,
- pożyczki i kredyty,
- codzienne wydatki,
- planowanie emerytury,
- inwestowanie.
Właściwe zrozumienie tych kwestii pomoże skuteczne poprawić kondycję finansową, a tym samym przyczyni się do naszej stabilności i niezależności finansowej.
Zobacz także: Jak skutecznie oszczędzać i zarządzać budżetem?
Motywacja
Często zaspakajanie chwilowych potrzeb, przysłania nam motywację do odkładania pieniędzy. Małymi krokami zacznijmy pilnować wydatków. Z czasem odkładanie oszczędności może być proste jak chodzenie, a inwestowanie stanie się banalne, jak przeskok z nogi na nogę!
Droga do celu może okazać się znacznie przyjemniejsza niż sądziłyśmy na początku. Warto pamiętać, że uzyskane korzyści wynikające z gromadzenia pieniędzy, nie będą jedynie odzwierciedleniem stanu konta. Przede wszystkim będzie to dla nas satysfakcja i spełnienie, że sobie poradziłyśmy, a nasz plan działa!
Dowiedz się, czym jest inflacja stylu życia i jak jej uniknąć
Analiza Twojej sytuacji finansowej
Planując budżet musimy przeanalizować naszą sytuację finansową. Spiszmy:
- wynagrodzenie,
- premie z ostatniego roku,
- odsetki z konta oszczędnościowego,
- dodatkowe źródła dochodu takie jak prace dorywcze, czy freelancing,
- inwestycje.
Przy ocenie przychodów uwzględnij również zasiłki, świadczenia socjalne i alimenty, jeśli takie otrzymujesz.
W drugiej części przeanalizujmy wydatki, które należy podzielić na kategorie stałe i zmienne. Do tych pierwszych zaliczymy:
- opłaty za mieszkanie,
- karty kredytowe, kredyt, leasing samochodu,
- rachunki za media,
- abonament za telefon i Internet itp.,
- streamingi.
Do drugiej kategorii zaliczymy:
- jedzenie,
- ubrania,
- kosmetyczkę czy rozrywkę,
- jedzenie na mieście.
Warto sporządzić listę wydatków za ostatni miesiąc a może nawet i kwartał, aby mieć lepszy przekrój kosztów.
Dowiedz się, ile kosztuje kondycja i ile zapłacisz za brak ruchu

Ustalenie celów finansowych
Musimy ustalić cele finansowe krótkoterminowe i długoterminowe. Możemy zacząć od codziennych oszczędności, ponieważ zarządzanie pieniędzmi w krótkim okresie jest niezwykle istotne. Najłatwiej jest zapanować nad bieżącymi wydatkami. Równocześnie codzienne koszty są największymi pożeraczami domowych budżetów.
Postarajmy się wypracować nowe nawyki, które zaprocentują pierwszymi oszczędnościami. Dzięki krótkoterminowym oszczędnościom, bez problemu odłożymy na wymarzone wakacje, czy remont łazienki. Okaże się, że całkiem łatwo osiągnąć te cele.
Warto spojrzeć w dalszą przyszłość i równocześnie pomyśleć nad celami długoterminowymi, takimi jak zakup mieszkania czy nasza emerytura, ale może to też być spłata pożyczki studenckiej, czy otwarcie własnej firmy. Lista celów może być dłuższa, ale pamiętajmy co jest priorytetem, co nas najbardziej obciąża i niepokoi.
Zobacz także: Podstawy budżetu domowego
Planowanie budżetu kobiety niezależnej finansowo
Uzyskanie niezależności finansowej zależy głównie od nas i naszej motywacji. Oszczędzanie możesz zacząć od założenia konta oszczędnościowego i ustawienia zlecenia stałego, albo postawienia słoika i wrzucania do niego reszty z codziennych zakupów. Gromadzenie pieniędzy nie musi być drastyczną zmianą w sposobie życia. Chodzi o równowagę pomiędzy naprawdę potrzebnymi rzeczami a chwilowymi zachciankami.
Możemy ustalić, że miesięcznie na rozrywkę i imprezy nie wydajemy więcej niż 300 zł, a ubrania kupujemy tylko wtedy, gdy stare się zniszczą (nie musimy kupować co miesiąc nowej koszuli do pracy, czy nowej sukienki na urodziny przyjaciółki).
Najprościej zacząć od procentowego podziału dochodów na poszczególne kategorie. Sprawdźmy, ile pieniędzy przeznaczamy na jedzenie, rozrywkę, dodatkowe kursy, stałe opłaty itd. Z czego możemy trochę uszczypnąć, zastanówmy się, czy możemy z czegoś zrezygnować.
Najpopularniejszą formą określania limitów wydatków jest zasada 50/30/20. Na najważniejsze potrzeby, takie jak jedzenie, czynsz, rachunki za prąd i wodę, czy raty przeznaczamy 50% naszych dochodów. 30% możemy przeznaczyć na zachcianki, takie jak kurs tańca, weekendowy wypad w góry, czy nowy płaszcz. Ostatnia część to 20% naszych funduszy, które możemy przeznaczyć na oszczędności. Oczywiście jest to umowna wartość, możesz na początku przeznaczyć 15% swojej pensji na oszczędności, a po pewnym czasie podnieść próg.
Planując budżet przekonasz się, ile może Ci zostać po najważniejszych wydatkach. Będziesz wiedziała, na co Cię stać, co się opłaca kupić, a co musi poczekać – jeżeli jest naprawdę warte swojej ceny. Na koniec najważniejsze: pamiętaj, że suma wszystkich odłożonych w danym miesiącu pieniędzy i kosztów (jedzenie, paliwo, różnego rodzaju opłaty itd.) musi być równa lub musi być mniejsza niż suma Twoich dochodów. Każdą nadwyżkę warto przeznaczyć na oszczędności.
Sprawdź także: 5 prostych metod zarządzania budżetem domowym
Optymalizacja wydatków
Przyjrzyjmy się wydatkom jeszcze raz. Na pierwszy strzał weźmy zakupy spożywcze, chleb masło, warzywa i owoce, wędliny produkty na obiad wszystko to jest nam potrzebne. Jednak czy musimy codziennie kupować kawę na wynos? Czy nie możemy samemu przygotować sobie jedzenia albo kawy do pracy?
Kolejnym krokiem jest ograniczenie jedzenia na mieście. Nie trzeba z tego całkowicie rezygnować, ale można wprowadzić limit wizyt w restauracjach czy knajpach.
Przeanalizuj, ile kosztują Cię wszystkie karnety i abonamenty i na ile z nich korzystasz. Sprawdź, które warto przedłużyć, a z których zrezygnować.
Jeździsz do pracy swoim samochodem, może warto przesiąść się na komunikację miejską, jeżeli nasza praca nie wymaga ciągłego przemieszczania się i przenoszenia cięższych rzeczy. Zawsze warto rozważyć tę opcję nie tylko dla portfela, ale również dla ekologii.
Dochodzimy do tematyki różnego rodzaju zakupów. Czy kupujemy świadomie? Czy zaspokajamy tylko impulsy, których później żałujemy? Im lepiej zarządzamy wydatkami, tym więcej radości mamy z wydanych pieniędzy.
Warto zwrócić uwagę przy zakupach na takie kryteria jak – możliwość odsprzedaży (naszych ubrań, ubranek po dzieciach ale również foteliki, łóżeczka, czy maty do zabawy, sprzęt sportowy, czy audio itd.) czy koszt użytkowania (np. żarówki, te LED są droższe, jednak starczają na dłużej i zużywają mniej prądu).
Wydawaj na marzenia, a nie chwilowe zachcianki. Być może bardziej uszczęśliwią nas wspomnienia z podroży lub nowe umiejętności niż kolejny przedmiot. Dbajmy o zakupione rzeczy – ubrania, sprzęty RTV i AGD, bo nie tylko pozwalamy na ich dłuższe eksploatowanie, ale wówczas pamiętamy, ile pieniędzy na nie wydałyśmy. Warto zbierać rachunki, aby mieć możliwość zwrotu danej rzeczy, jeżeli okaże się za mała albo niewłaściwa.
Dowiedz się, jak ograniczyć zakupy impulsywne

Fundusz awaryjny i poduszka finansowa
Życie przynosi nam różne kosztowne niespodzianki, na które powinnyśmy być przygotowane. Nagłe wydatki nie powinny nas zaskoczyć, aby w trudnym momencie nie brać kosztownych kredytów czy pożyczek. Dlatego nieodłącznym elementem każdego budżetu powinien być fundusz awaryjny i poduszka finansowa.
Wielkość funduszu awaryjnego zależy od wielu czynników: tego, czy jesteśmy singielkami, czy mamy dzieci, samochód, stabilną pracę itd. Zalecana wysokość oszczędności na niespodziewane wydatki powinna być uśrednioną wartością potencjalnych nagłych wydatków.
Kolejną sprawą jest poduszka finansowa, którą każdy z nas powinien mieć. Nie możemy mylić poduszki z funduszem awaryjnym. Wiąże się ona z poważniejszymi zawirowaniami w naszym życiu, takimi jak utrata pracy czy choroba. Każdej z nas mogą się zdarzyć przerwy w zatrudnieniu lub słabszy okres w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Poduszka finansowa powinna pozwolić opłacić bieżące zobowiązania i pokryć kosztów utrzymania przez kilka miesięcy (minimum 3), co pozwoli nam przeczekać najtrudniejszy czas, dopóki nie staniemy na nogi.
Posiadanie pieniędzy na czarną godzinę to nie tylko zabezpieczenie. Pozwalają one osiągnąć niezależność finansową. Dzięki temu nie jesteśmy zależne od niebezpiecznych pożyczek, które są jak błędne koło. Zachowamy emocjonalny spokój, dzięki czemu będziemy mogły skutecznie działać.
Zobacz także: 3 pułapki kobiecych finansów
Kontrolowanie budżetu
Niezwykle istotną sprawą jest regularne śledzenie naszych wydatków. Możemy robić to ręcznie, w dzienniku lub arkuszu kalkulacyjnym, jak również korzystać z aplikacji do budżetowania, o których szerzej powiemy w osobnym artykule.
Dokonuj zmian w budżecie, jeżeli przekroczysz limit w danej kategorii. Pamiętaj, aby dostosować budżet do zmieniających się okoliczności np. dodatkowa praca, podwyżka czy wzrost czesnego za szkołę. W raz z tymi zmianami mogą przeobrazić się nasze cele finansowe.
Zobacz także: Budżet domowy – weryfikacja wydatków i budżetu
Oszczędzanie i inwestowanie
Gdy nasze finanse są uporządkowane i stabilne, kontrolujemy to, co się dzieje w naszym budżecie, mamy fundusz awaryjny i budujemy poduszkę finansową, możemy zacząć myśleć o inwestowaniu pieniędzy.
Wiemy już, że możemy osiągać cele, które sobie wyznaczyłyśmy. Możemy podejmować więcej odważnych decyzji życiowych. O podstawowych możliwościach inwestycyjnych takich jak fundusze inwestycyjne, akcje czy nieruchomości opowiemy w kolejnych artykułach.
Dowiedz się, w co inwestować bezpiecznie i długoterminowo
Podsumowanie
Stare powiedzenie mówi: umiesz liczyć, licz na siebie. Nasze finanse nie uporządkują się bez naszych działań. Unormowanie przepływu naszych pieniędzy jest pierwszym krokiem do skutecznego zarządzania naszymi funduszami.
Bardzo dużo zależy od zrozumienia swoich potrzeb i zachcianek. Przemyślane zakupy, drobne oszczędności i kontrola wydatków wpływają na naszą świadomość finansową, a to pierwszy krok do niezależności finansowej. Dzięki niej wiemy jak przepływają pieniądze przez nasze ręce i będziemy wiedzieć kiedy zacisnąć dłonie.
Wolność i samodzielność finansowa jest możliwa do osiągnięcia! Wprowadzajmy zasady zgodnie z własnymi przekonaniami dotyczącymi wydatków i oszczędności. Jednak nie zapominajmy, że najważniejsze jest aby osiągnąć cele finansowe.
Sprawdź, czym jest i jak działa Goldsaver

Promocją i edukacją w temacie złota zajmuje się od 2014 roku, kiedy to zasiliła szeregi Goldenmark. Kierowała kolejno działami sprzedaży i marketingu. Odpowiadała za rozwój oferty produktów lokacyjnych, W Goldsaverze stoi na forpoczcie jako główna ekspertka. Prywatnie miłośniczka biegów długodystansowych i górskich. Miłośniczka dobrze zorganizowanych finansów osobistych.