Akcje spółek wydobywających złoto często rozważane są jako alternatywa do złota fizycznego. Czy warto inwestować w akcje spółek wydobywających złoto? Kiedy warto wybrać akcje, a kiedy złoto fizyczne?

Do pewnego stopnia akcje spółek wydobywczych odwzorowują kurs złota. Jednak nie zawsze tak jest. Giełdowa cena złota jest tylko jednym z czynników determinujących to, jak zachowują się akcje spółek wydobywczych. Takich czynników jest więcej.
Na notowania danej spółki wpływać może jej rentowność, która jest pochodną ceny złota oraz kosztu wydobycia – AISC (all-in sustaining cost) – a więc wszystkich kosztów, od prac badawczych, poprzez budowę kopalni, uzyskanie wszelkich pozwoleń i licencji, zakup i utrzymanie sprzętu, wynagrodzenia dla pracowników, koszty energii i paliwa.
AISC wygląda bardzo różnie. Niektóre kopalnie mają go na niższym poziomie, inne na wyższym. Również w ramach jednej kopalni mogą występować miejsca bardziej i mniej opłacalne (AISC vs cena giełdowa złota).
Spółka wydobywcza posiada często wiele kopalni. I to właśnie koszty wydobycia, które bezpośrednio wpływają na rentowność, decydują także o przychodach i zyskach, a finalnie o kondycji spółki i jej notowaniach. Jak zatem widać, jest to temat nieco bardziej złożony, niż by się mogło wydawać.
W akcje spółek wydobywczych można inwestować bezpośrednio, kupując akcje konkretnej spółki lub pośrednio, przez fundusze akcyjne indeksowane lub ETF, inwestujące w akcje spółek wydobywczych.
Dowiedz się, dlaczego złoto utrzymuje wartość w czasie
Plusy inwestowania w akcje spółek wydobywających złoto
Dywersyfikacja portfela
Inwestowanie w akcje spółek wydobywających złoto, jako jedna z form pośredniego inwestowania w złoto, może być sposobem na dywersyfikację portfela i zabezpieczenie przed ryzykiem strat spowodowanych przez inne aktywa.
Zabezpieczenie przed inflacją
Złoto jest często uważane za bezpieczną przystań w czasach niepewności gospodarczej i wzrostu inflacji, co może (choć nie musi) przekładać się na wzrost wartości akcji spółek wydobywczych.
Sprawdź, czy złoto chroni przed inflacją
Dywidenda
Przeciwnicy złota uważają, że jego największą wadą jest brak dywidendy, a więc premii wypłacanej przez spółkę dla posiadaczy akcji. W przypadku inwestowania w akcje spółek wydobywczych, szansa na dywidendę jest, choć należy upewnić się, że dana spółka wypłaca dywidendę.
Tu warto jednak podkreślić, że w długim terminie, fizyczne złoto może okazać się lepszą inwestycją, ponieważ wartość akcji spółek wydobywczych może spadać nawet gdy ceny złota rosną.
Możliwość wzrostu wartości
Spółki wydobywcze mają potencjał do osiągania wzrostu wartości, zwłaszcza gdy ceny złota rosną, a firmy są w stanie utrzymać koszty pod kontrolą i poprawiać efektywność operacyjną.
Zobacz także: Złoto z kolejnym ATH? Czy warto sprzedać?
Minusy inwestowania w akcje spółek wydobywających złoto
Ryzyko operacyjne i regulacyjne
Spółki wydobywcze są narażone na ryzyko operacyjne, związane np. z kosztami wydobycia i dostępnością nowych złóż. Ponadto, zmiany w regulacjach prawnych mogą wpływać na ich rentowność.
Zmienność cen akcji
Akcje spółek wydobywczych mogą być bardziej zmienne niż ceny samego złota.
Koniec złóż i spadek wydobycia
Dla złota fizycznego fakt, że podaż będzie mniejsza, oznacza to wzrost ceny. Jednak dla spółki, która eksploatuje wyczerpujące się złoże, nie jest to aż tak dobra wiadomość.
W ostatnich latach obserwuje się spadek odkryć nowych, dużych złóż złota.
Sprawdź, ile złota jest na świecie i co się stanie, gdy go zabraknie

Koszty wydobycia
Koszty wydobycia złota to jeden z kluczowych czynników decydujących o rentowności danego projektu wydobywczego oraz całej spółki. Wzrost kosztu wydobycia zmniejsza zyski, co może oznaczać spadek notowań spółki nawet wtedy, gdy cena złota wzrasta. Warto przy tej okazji podkreślić, że koszty wydobycia rosną stale.
Podsumowanie
Pomijając ewentualną wypłatę dywidendy, złoto fizyczne posiada wszystkie zalety akcji spółek wydobywających złoto, za to nie posiada większości wad. Dodatkowo inwestowanie w złoto fizyczne daje liczne korzyści podatkowe, których akcje spółek wydobywczych nie posiadają.
Kiedy więc warto kupić akcje spółek wydobywczych? Na tę formę inwestycji w złoto warto zdecydować się wówczas, gdy z jakiegoś powodu nie chcemy posiadać złota fizycznego. Akcje spółek wydobywających złoto mogą także stanowić uzupełnienie portfela (oprócz złota fizycznego).
Dowiedz się, czym jest i jak działa Goldsaver

Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.